Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak utekl, nebo neutekl?

Tak utekl, nebo neutekl?

2.9.2010 12:47
Autor: Petr Žabža, Patria Online

První polovina týdne sice na finanční trhy nepřinesla mnoho vzrušení z pohledu obchodovaných objemů, o to zábavnější však byla ve vztahu k jednomu z potenciálně největších trhů budoucnosti – Číně. Odtud se v pondělí večer rozšířila jen stěží uvěřitelná fáma – guvernér centrální banky Číny prý utekl (některé zdroje tvrdily, že do Spojených států) poté, co jím řízená instituce zaznamenala na obchodech se státními dluhopisy USA ztrátu ve výši 430 miliard dolarů. Tato informace rozpoutala smršť spekulací a dohadů, které kromě jiného vedly k a) okamžitému uzavření několika čínských webových vyhledávačů, b) dementi této informace ze strany čínské centrální banky.


Její pochybnou kredibilitu ještě zvyšovaly zprávy, že zmíněného guvernéra už poměrně dlouho nikdo neviděl, společně s obecně přijímanou hypotézou, že oficiálním čínským prohlášením stejně není co věřit. Pokud se však na tuto „kachnu“ podíváme střízlivým okem, nemůžeme si nevšimnout, že:

- Čína je dlouhodobě největším věřitelem USA. Z pohledu jejich státních dluhopisů je tak jejich držitelem, spíše než spekulantem. Nelze samozřejmě vyloučit jistou míru „hravosti“ ze strany čínských centrálních bankéřů, ale operace vedoucí ke ztrátě 430 mld. USD by širšímu trhu jen stěží utekly.

- Není nejmenší důvod domnívat se, že by guvernér centrální banky utíkal do Spojených států amerických. Nic proti této zemi, ale vztahy mezi US a Čínou nejsou tak špatné jak se navenek prezentuje a jeho šance na azyl by asi nebyly veliké. V globálu jeho „hlava“ zase tak velkou cenu nemá.


Štěstím bylo, že tato informace „unikla“ až po zavření velké většiny z nich a neměla tak možnost napáchat mnoho škody. A ponaučení? Investoři v současné době rozhodně netrpí nedostatkem informací a dezinformací, právě naopak…


Váš názor
  •  
    3.9.2010 18:05

    Přesně tak. Info-dezinfo nedostatkem netrpíme. Aspoň nějaký, když jiných nedostatků bude přibývat.
    iignac
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data