Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klíčové evropské firmy prohlubují odstup od španělských, italských či části německých bank. Místo stress testů spoléhají na vlastní obezřetnost…

Klíčové evropské firmy prohlubují odstup od španělských, italských či části německých bank. Místo stress testů spoléhají na vlastní obezřetnost…

3.9.2010 14:04
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Velké společnost ve Velké Británii a kontinentální Evropě stupňují svoji obezřetnost vůči bankám s vystaveností vůči problémovým zemím Evropské unie a na denní bázi hlídají a přehodnocují své obchodní vztahy s nimi. Španělské, italské a také část německých a francouzských bank se tak podle zdrojů z klíčových firem Evropy citovaných FT a CNBC dostávají do hlubší izolace a přicházejí o část lukrativního byznysu.

„Nespoléháme na chlácholivé závěry evropských bankovních stress testů, ale na vlastní analýzy kapitálové robustnosti bank, se kterými spolupracujeme,“ uvedla skupina velkých firem z Velké Británie a kontinentální Evropy vytvářející roční tržby v přepočtu přes 240 miliard amerických dolarů pro FT. „Stress testy otevřely mnoho dalších otázek o zdraví německých bank, které v zemi nebyly zodpovězeny a my se musíme ptát, zda jsou skutečně zdravé,“ uvádí finanční ředitel klíčové německé průmyslové skupiny. Zdroje z jednotlivých firem si přejí zůstat v anonymitě. Komentář poskytuje alespoň šéf evropské Association of Corporate Treasurers, asociace sdružující finančníky firem, Stuart Siddall, který uvádí, že firmy vzaly mnohem důrazněji do vlastních rukou zodpovědnost za monitoring finančního zdraví spolupracujících bank a sektoru jako celku. „Analýza rizik stojí podle našich průzkumu nyní firmy mnohem více času a finančních zdrojů,“ uvádí. Týká se to především analýz rizika selhání banky a neplnění svých závazků vyplývajících z dluhopisů. „Je to bizardní hra na schovávanou, stress testy byly žert,“ uvádí finančník velké evropské mediální společnosti pro FT.

Firmy podle šéfa asociace Siddanna pověřují své vybrané banky, aby pro ně monitorovaly finanční zdraví dalších bank, zaměřují se na trh s CDS i na vývoj cen akcií bank. „Již nespoléháme na výroky ratingových agentur, které pracují pro naše potřeby příliš pomalu. Na zdraví bank se díváme na denní bázi a naše limity obchodování s nimi na základě těchto analýz řídíme,“ uvedl finančním německé průmyslové skupiny. Limity se týkají například objemů depozit ve prospěch jedné banky, derivátů i úvěrů. Radikální postoj vyslovil jeden z britských finančníků vyslovil radikální,ale jednoduchý postoj: „Neděláme žádné obchody se španělskými a určitým množstvím italských a německých bank. Jestliže s těmito hochy přestaly obchodovat americké banky, proč bychom takovou opatrnost neměli ukázat my?“.

Společnost tak stupňují izolaci bank v regionu jižní Evropy a bank s vysokou vystaveností těmto zemím. Španělské banky si v červenci půjčily od ECB znovu více po rekordním červnovém meziměsíčním nárůstu půjček o bezmála polovinu. Bankovní sektor zůstává nadále odříznut od trhů, kde banky nevydávají vzhledem k podmínkám žádné vlastní dluhopisy a banky Španělska a dalších jihoevropských států tak dále prohlubují svoji závislost na financování od ECB. Půjčky španělských bank vzrostly o další 3,1 % k úrovni 130,2 miliardy eur poté, co si banky v červnu od ECB nabraly úvěry za 126,3 miliardy eur z květnových 85,6 miliardy eur, s meziměsíčním skokem o 48 %. Štafetu po červnovém skoku španělských půjček v červenci přebraly banky Portugalska, které si meziměsíčně vypůjčily více o 21 %. Italské banky zvýšily půjčky od ECB o 12 %, řecké o 2,5 % (více v článku ZDE).
 
(Zdroj: FT, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba