Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Kalousek chce zrušit daňové prázdniny pro sluneční elektrárny

HN: Kalousek chce zrušit daňové prázdniny pro sluneční elektrárny

07.09.2010 8:26
Autor: ČTK

(ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce zrušit pětileté daňové prázdniny, které se podle zákona o dani z příjmu týkají slunečních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů energie. Státu by to přineslo stamiliony korun. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Vláda také zvažuje, jak vynahradit spotřebitelům nárůst cen elektřiny způsobený podporou výroby z obnovitelných zdrojů.

Daňové prázdniny by měly být zrušeny pro všechny typy obnovitelných zdrojů, zrušení se však nebude vztahovat na už schválené projekty.

"Je to v návrhu novely, která by měla začít platit od 1. ledna 2011. Je však otázkou, co tomu řekne vláda a parlament," uvedl Kalousek. Kdyby návrh prošel, počítá důvodová zpráva ministerstva s příjmy v řádu stovek milionů korun od roku 2012.

Vláda také hledá cestu, jak získat peníze, z nichž by vynahradila spotřebitelům nárůst cen elektřiny způsobený štědrou podporou výroby z obnovitelných zdrojů. Podle odhadů ministerstva průmyslu od ledna stoupne poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie z dnešních 166 na 700 korun za megawatthodinu elektřiny. Cena elektřiny pro domácnosti by tak zdražila minimálně o patnáct procent a pro firmy o devatenáct procent.

"Hledáme kompenzační mechanismus, který by mohl spočívat v tom, že by se z veřejných zdrojů vzala nějaká částka, která by mohla být zaplacena podnikatelům v oblasti solární energie," vysvětlil listu Kalouskův náměstek Ladislav Minčič, jehož úkolem je navrhnout, kde na to má vláda najít peníze. Podle něj by jednou z cest mohlo být zvýšení energetických daní například z uhlí či plynu.

Kalousek tento návrh hodnotí opatrně. "Nejsem si jistý, zda by to nenapáchalo víc škody než užitku," řekl ministr.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla by problém s rostoucím poplatkem na podporu obnovitelných zdrojů mohla pomoci vyřešit společnost ČEZ, která do solární energie také investuje. "Pokud stát prosadí jako akcionář v dozorčí radě, že ČEZ tyto investice omezí, solární boom se zbrzdí," prohlásil Míl.


Váš názor
 •  
  07.09.2010 9:30

  Za 2 -25 let se budou fotovoltaické články likvidovat. Kdo zaplatí jejich neekologickou likvidaci a na kolik miliard to přijde? To dnes nikdo neví. Proto je potřeba, aby firmy za každý článek odevzdali státu určitou, ne malou částku. Stát by pak ručil za likvidaci a výstavbu nových zdrojů. Ptám se:" bude mít ještě někdo chuť za 20-25 let stavět drahé soláry bez dnešních obrovských dotací"? Celé solární elektrárny jsou jen plácnutím do vody a zdroj nepřiměřeného bohatství ostrých a při tom majetných hochů. Howg.
  starik
  • A kdo platí
   07.09.2010 10:45

   A kdo pole Tebe platí likvidaci palivových článků JE ? Myslíš, že to přijde na KWh levněji ? Jestli ano tak jseš se svou logiku na úrovni sledovačů Talentmánie. Ostatně převážná část diskutérů níže se tam může s velkou nadějí na první příčku rovnou přihlásit. Vymytým mozkům zdar.
   /eye/
  •  
   07.09.2010 10:35

   jak víš, že se solární panely budou likvidovat neekologicky? Fotovoltaické neznamená radioaktivní :)). Pokud ti neekologická likvidace odpadů leží v žaludku, tak klepej na dveře pana Romana nebo Bakaly. Ty vypouštějí odpady jednoduše do vzduchu a ekologická likvidace poté probíhá přímo u jejich odběratelů - v plících
   bob
   •  
    07.09.2010 11:02

    mladíku a bobe omlouvám se za textovou chybu. Samozřejmě, že tam mělo být ...ekologickou likvidaci... Problém je však v jednom:Vizuálně je likvidace nenáročná (málo rozměrný předmět), proto může likvidace jít podle vzoru likvidace chemikálií, to znamená, že to skončí někde na neřízených skládkách se všemi nebezpečnými atributy. Nereagovals však na další aspekt mého příspěvku. Co po 20 letech bez dotací?
    starik
 • ...Minčič hledá peníze pro vládu!
  07.09.2010 9:29

  Vždy jsem musel najít obchodní příležitost a pak peníze vydělat a navíc v naší zemi dostat do kasy.Když někdo peníze "hledá",tak to potom u nás podle toho vypadá. A nová daň z uhlí a plynu?Selský rozum by napověděl na koho se v tichosti přenese...
  mgp
  • Re: ...Minčič hledá peníze pro vládu!
   07.09.2010 10:04

   A ještě jedna drobnost.Při"hledání"peněz nezapomněl rozpočtový kouzelník Kalous.(špatně se mi vyslovuje jeho jméno) na rodičovskou maminek,u kterých by se nově nastavená pravidla jeho hry týkala i již běžících rodičovských.U solární energie by hrozily arbitráže, tedy se nová pravidla již uzavřených smluv nedotknou!To je perlička!Dovedete si mámu s kočárkem představit jak vede spor se státem?To je mi osobnost ten člověk Kalous.
   mgp
   • ReRe: ...Minčič hledá peníze pro vládu!
    07.09.2010 10:33

    No pochopitelně, že třeba sebrat všem maminkám rodičovskou, sebrat zdaněním příspěvek na stavební spoření, zdvihnout sníženou sazbu DPH, snížit platy lékařům, hasičům, policistům, zdravotním setřičkám i těm chudákům školníkům, kteří dělají (no považte tu nenažranost!) za horetních 12tisíc měsíčně. - a proč? Aby se mohla vypsat státní zakázka za 120mld na likvidaci ekologických škod, vyplatit církve s další skvělé kšefty. Okoření se to rozpočtovou odpověností a je to.
    sgt.Mike
 •  
  07.09.2010 9:06

  Němci chtějí danit káždý palivový článek do JE, proč nezdanit každý panel. Ale vážení zamyslete se já absolutně nevěřím, že došlo k nedopatření při schvalování zákonu.To bych nesměl žít v tomto státě.
  Homo
  • Kalousek bude jednou legenda
   07.09.2010 9:10

   Vždy se ptát Qui bono. Mě "ekonom" z ministerstva obrany neoblbne, ale co věrné čtenáře novin a sledovače "talentmánií"...
   sgt.Mike
   • Re: Kalousek bude jednou legenda
    07.09.2010 9:24

    A vo tom to je. Například - pokutujme taky každý mercedes, volvo, bavorák, bentley aj. protože mají vysší konstrukční rychlost než je na daném úseku dovolená a aby to mělo opravdový efekt snížme každé omezení rychlosti o 10km . Pro kontrolu najmeme o 100% policistů vice a slíbíme jím vetší odstupné při odchodu po jednom roce služby. Podporu určitě získáme viz anketa na náměstí.Jak nepopulistické.
    Homo
    • Řešení ala Kalousek
     07.09.2010 9:58

     Ne, je třeba nejprve stát paralyzovat, pak na to poukázat a zadat správu soukromým firmám. Zavést soukromé věznice. Privatizovat policii. Policisté nebudou muset být občané ČR, budou mít jen živnostňák na "dopravně-bezpečnostní činnost". Na tento ŽL bude možno získat v ČR trvalý pobyt. Budou se privatizovat křižovatky, parkovací zóny a úseky dálnic formou dražeb. A všichni tito živnostníci budou z vybraného zisku (pardon, pokut) platit rovnou daň... :-)
     sgt.Mike
 • Kalousek
  07.09.2010 8:38

  Samozřejmě že si Kalousek nemůže být jistý, jestli by to nenapáchalo víc škody než užitku. Zdanění uhlí by mohlo vadit hlavnímu sponzorovi TOP09 Bakalovi, takže tudy zřejmě cesta nepovede.
  monokl
  • Re: Kalousek
   07.09.2010 8:44

   To by pak panu Kalouskovi mohl někdo zastřelit dalšího strýce, jako toho, od kterého dostal peníze na byt za 6mio. PS. Ti "spravedliví s rovným metrem" mají takové štěstí, že jsou lidé v této zemi nadutí hlupci...
   sgt.Mike
   • Jaksi
    07.09.2010 8:51

    jste ovšem opomenuli, že Bakala netěží topné .hnědé uhlí, že ano? Nybrž koksovatelné ...... a mimochodem, solárka bych nejen zrušil úlevu na dani, ale ještě bych je zdanil vzhledem k pokřivenému a nepřiměřenému zisku na který doplácí všichni, už proto, ze nám vládnou kreténi a zlobovaní blbci.
    A.
Aktuální komentáře
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data