Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakousko omezí bonusy bankéřů: Nejméně 40 % až po třech letech, nejvýše polovinu hotově, vše veřejně vykazovat

Rakousko omezí bonusy bankéřů: Nejméně 40 % až po třech letech, nejvýše polovinu hotově, vše veřejně vykazovat

10.9.2010 18:04
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

S návrhem na regulaci bonusů bankéřů přijde v příštím týdnu rakouský ministr financí Josef Pröll, uvádí rakouský Die Krone, který přichází s konkrétními body tohoto materiálu. Ty zahrnují limity na hotovostní podíl bonusů, odklad jejich části do budoucna a povinnost bank o nich veřejně informovat.

Podle devíti hlavních bodů návrh, které cituje Die Krone, se nový návrh bude vztahovat na členy představenstva bank a zaměstnance, jejichž platy se platům těchto vedoucích zaměstnanců bank blíží, dále zaměstnance v „kontrolních funkcích“ a zaměstnance se zodpovědností za řízení rizik. Podle návrhu, který má vstoupit v platnost k 1. lednu roku 2011, bude moci být maximálně 50 procent bonusů vyplaceno ve formě hotovosti, zbytek v podobě majetkových podílů. Nejméně 40 procent výplat bonusů pak má být pozdrženo nejméně o tři roky a zakázány budou bonusy, které nejsou navázány na výkonnost zaměstnance.

Rakouskému finančnímu regulátorovi FMA má být dána pravomoc na základě svého uvážení kdykoli zavést na výplaty bonusů další omezení, v případě že by vyhodnotila ohrožení kapitálové úrovně banky a také zvýšit požadavky na rizikové rezervy banky v případě, že by systém bonusů a jeho rozsah v případě některé banky vyhodnotila jako hrozbu.

Dalším z opatření o velkých bank s bilanční sumou překračující jednu miliardu eur, budou muset v rámci své dozorčí rady zavést vlastní kontrolní výbor, který bude dohlížet na řízení rizik banky. Všechny odsouhlasené a vyplácené bonusy budou navíc rakouské banky muset veřejně publikovat v rámci své bilance.

Ačkoli má zákon začít platit od počátku příštího roku, má postihnou již bonusy za letošní rok.

(Zdroj: Die Krone, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba