Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kohout (NERV): Účtování poplatku za výkup

Kohout (NERV): Účtování poplatku za výkup "zelené elektřiny" odběratelům je protiprávní

21.10.2010 16:17
Autor: mediafax

(MEDIAFAX) - Účtování poplatku za elektřinu z obnovitelných zdrojů firmám a domácnostem nemá žádnou oporu v zákoně. Na čtvrteční tiskové konferenci Informačního institutu to řekl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Pavel Kohout.

"Zákon o solárních dotacích řeší, kdo musí vyrobenou elektřinu odkoupit a za kolik. To jsou distribuční společnosti. Zákon však vůbec neřeší, kdo má distribučním společnostem tyto vícenáklady hradit," řekl Kohout.

Podle jeho názoru účtují distribuční společnosti koncovým zákazníkům tyto náklady bez opory v zákonu.

Ze zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů sice plyne povinnost distribučních společností vykupovat tuto elektřinu, ale energetický zákon neurčuje, že tyto náklady mohou účtovat koncovým zákazníkům.

Toto rozúčtování prostřednictvím příspěvku na obnovitelné zdroje, jehož výši stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), je protiprávní, protože úřad nemá k vydání tohoto rozhodnutí oprávnění, protože to není zakotvené v energetickém zákoně. "Máme na to stanoviska tří nezávislých právnických společností a všechny se vyjádřily jednoznačně, že ERÚ tuto pravomoc prostě nemá," řekl ředitel informačního institutu Petr Cibulka.

Občané a firmy tak mohou požadovat vrácení příspěvku na obnovitelné zdroje za poslední tři roky, protože distribuční společnosti se dopustily nedovoleného obohacení. Celkem může jít o 14 až 16 miliard korun.

"Z našeho zjištění plyne, že opora pro vydání cenového rozhodnutí stojí na velmi vágním právním výkladu. Z našeho právního rozboru vyplývá, že úřad zkrátka není oprávněn k tomu, aby takovéto cenové rozhodnutí vydával," dodal místopředseda hospodářského výboru sněmovny Aleš Rádl (ODS).


Váš názor
 • Vratka
  22.10.2010 14:22

  Kde muzu vyplnit ten formular?
  Tuvok
 • tak to byla bomba
  21.10.2010 18:46

  ale pořá d se to přenáší na někoho jiného...proč to nepatí ti kdo tu situaci vytvořili?
  Bo
 • čez
  21.10.2010 16:39

  Jestli tohle bude pravda, tak se čez "zapotí" až bude vracet poplatky za "zelenou elektřinu". Tak to by byl další pěkný pokles.
  miki1
  • Re: čez
   21.10.2010 17:27

   miki1: prosím o pečlivé čtení textu. Nikoliv ČEZ, ale distribuční společnosti.
   many
   •  
    21.10.2010 17:38

    A přes koho distribuje čez elektřinu ? Přes čez distribuce.
    miki1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data