Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste Bank ve 3Q lepší na všech hlavních úrovních, přesto v úvodu padá o 2,8 %

Erste Bank ve 3Q lepší na všech hlavních úrovních, přesto v úvodu padá o 2,8 %

29.10.2010 8:14

(Rozšířeno 9:23)

Rakouská bankovní skupina Erste Bank dnes oznámila za třetí kvartál 16% růst čistého zisku v meziročním srovnání na 265 milionů eur, a překonala tak konsensus o 9 procent. Kromě lepšího zisku z obchodování,  čistého úrokového výnosu, který růstem o 4 procenta na 1,39 miliardy eur překonal konsensus 1,359 mld. EUR, byly nižší také náklady na tvorbu rezerv na krytí špatných úvěrů. Erste Bank navíc uvedla, že očekává letošní úroveň nákladů na krytí těchto rizik na stejné úrovni jako v roce 2009 a v příštím roce čeká již pokles této nákladové položky. Akcie Erste Bank i přes lepší vyznění výsledků v úvodu pražského obchodování propadly o 2,8 procenta níže na 793 Kč, zatímco pražský index PX ztrácel 1,4 procenta.

"Erste Bank se i ve třetím čtvrtletí 2010 podařilo zvýšit ziskovost, a to především díky provozním výnosům, které poprvé přesáhly hranici dvou miliard eur, redukci rizikových nákladů a postupnému zlepšování hospodářské situace ve střední a východní Evropě," prohlásil předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Erste Bank dnes také oznámila zlepšení ukazatele kapitálové přiměřenosti Tier I ve třetím čtvrtletí na 8,7 procenta z 8,6 procenta na konci června. Oprávky na krytí ztrát ze špatných úvěrů celkem ve třetím kvartále činily 504,2 milionu eur, zatímco konsensus počítal s 526 miliony eur. Podle Erste Bank se tak potvrdilo výrazné zpomalení růstu těchto nákladů, které bylo možné pozorovat již v předchozích čtvrtletích.

Přehled výsledků Erste Bank vůči konsensu

 mil. EUR 3Q09 3Q10 3Q10 Kons.
Čistý úrokový výnos 1 336  1 390  1 359
Poplatky a provize 425  476  483
Tržby z obchodování 160  144  91
Náklady na riziko -557 -504 -526
Zisk před zdaněním 313  403  376
Čistý zisk 228  265  243

* konsensus z odhadů 17 analytiků oslovených Erste Bank

„Celkově očekáváme, že vykázaná čísla budou mít na obchodování kladný dopad, i když vůči prognóze, kterou management banky nastínil před měsícem na dni kapitálových trhů, nedošlo k žádnému posunu. Provozní výkonnost by se výhledově ve 4Q10 měla udržet na stávajících úrovních a příští rok by měla být zachována, s podporou zhruba 5% expanze úvěrů, stabilních marží a opatření k omezování nákladů. Čisté rezervy by ve 2H10 měly oproti 1H10 klesnout a tento trend by měl pokračovat i příští rok. Na splacení státní podpory nebude Erste Group potřebovat navyšovat kapitál,“ komentoval výsledky Mark MacRae, analytik KBC.

Česká spořitelna, které je také součástí Erste Group za tři čtvrtletí letošního roku meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 11,5 procenta na 8,54 miliardy korun. Hospodářské výsledky jsou podle banky ovlivněny zejména nárůstem tvorby opravných položek a poklesem zisku z některých obchodních operací. Provozní zisk banky meziročně poklesl o necelá dvě procenta na 19,9 miliardy korun.

"Výsledky za poslední čtvrtletí potvrzují, že optimismus je na místě. Jednak byl provozní zisk v letošním třetím čtvrtletí (6,882 miliardy korun) vyšší než ve třetím čtvrtletí 2009 (6,844 miliardy korun), zároveň jsme zaznamenali pokles rizikových nákladů. Vrchol jejich růstu máme za sebou. Co je nejdůležitější a co nás těší nejvíce je fakt, že dál roste důvěra našich klientů, což se projevuje na dalším přílivu jejich vkladů," uvedl generální ředitel banky Gernot Mittendorfer. Dozorčí rada Erste Group Bank AG jmenovala na svém včerejším zasedání Gernota Mittendorfera členem představenstva Erste Group.

(Zdroj: Erste Bank, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data