Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo: Průmyslová výroba v září klesla nejvíc za téměř rok

Německo: Průmyslová výroba v září klesla nejvíc za téměř rok

08.11.2010 13:59
Autor: ČTK

Průmyslová výroba v Německu se v září proti předešlému měsíci nečekaně propadla o 0,8 procenta a zaznamenala nejrychlejší pokles od loňského října. Spolkové ministerstvo hospodářství však v dnešní zprávě uvedlo, že oživení průmyslového sektoru největší evropské ekonomiky trvá, i když tempo růstu se zpomaluje.

Ekonomové podle agentury Reuters očekávali v průměru po srpnovém růstu o 1,5 procenta další zvýšení výroby o 0,5 procenta. Meziroční růst o 7,9 % zaostal za očekáváním 9,5 % po růstu 10,7 % v měsíci srpnu. Dnešní údaje navazují na páteční zprávu, podle níž se průmyslové zakázky za září snížily o čtyři procenta, nejprudším tempem od počátku minulého roku, a ztratily veškerý srpnový přírůstek.

Propad táhl klíčový zpracovatelský sektor, kde výroba klesla o 0,9 procenta. Nejvíce se propadla produkce zboží dlouhodobé spotřeby jako automobilů nebo velkých domácích spotřebičů, klesla o 5,8 procenta. Produkce energetických společností naopak stoupla o 1,2 procenta a stavební výroba se zvýšila o 0,4 procenta.

"Z průmyslu nadále přichází rozhodující růstový impulz, růstový trend však podle očekávání slábne," sdělilo ministerstvo. "Vzhledem k podobně oslabené dynamice u zakázek by měl tento mírnější, stále však ještě růstový trend pokračovat," dodal úřad.

Podle předešlých dnešních údajů vzrostl německý vývoz v září o 22,5 procenta a obchodní přebytek se zvýšil o 30 procent na nejvyšší úroveň od října 2008. Vývoz je hlavním motorem největší evropské ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí rostla nejsilněji od sjednocení země v roce 1990. Ekonomové čekají ve třetím čtvrtletí zpomalení a výraznější utlumení růstu by mělo přijít zejména v příštím roce, kdy podle analytiků ekonomika zpomalí v důsledku vládních úspor a oslabení globálního růstu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil
13:21Akcie Delta Air Lines klesají po výsledcích a celoročním výhledu o pět procent
12:17Velké centrální banky se postavily za Powella
12:10Trumpův tah proti Íránu může zničit křehké příměří s Čínou
11:34Před inflací a výsledky JPM se dnes obchoduje opatrně  
10:41Datacentra zvedají ceny elektřiny. Trump tlačí na technologické giganty, aby podnikli opatření
9:59Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.12.2025
9:20Rozbřesk: Ukončit nezávislost Fedu značí posunout Ameriku mezi emerging markets
8:54Írán přidává na geopolitické nejistotě, Alphabet překročil hranici 4 bilionů USD a Japonsko reaguje na možné předčasné volby  
6:01Citi: Investoři míří za hranice USA. Rok 2026 má patřit širšímu portfoliu
12.01.2026
17:09Korekce, medvědí trhy a praskání valuačních bublin
16:16Týdenní výhled: Nový útok na Fed a začátek výsledkové sezóny  
15:19Důvěra investorů v hospodářství eurozóny je nejvyšší za půl roku
14:18Export elektřiny loni po letech vzrostl, přispěla vyšší výroba elektráren
13:23Trump tlačí na vydavatele kreditek, aby snížili úroky. Akcie bank klesají

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m