Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB nakupuje více dluhopisů, bojí se však i větších ztrát... údajně zvažuje žádost o navýšení kapitálu

ECB nakupuje více dluhopisů, bojí se však i větších ztrát... údajně zvažuje žádost o navýšení kapitálu

14.12.2010 11:13
Autor: ČTK

Evropská centrální banka (ECB) ve snaze stabilizovat trh dluhopisů okrajových zemí eurozóny zvýšila předminulý týden nákupy vládních dluhopisů na nejvyšší úroveň od konce června. Koupila jich však mnohem méně, než se na finančních trzích od počátku prosince spekulovalo. Mezitím se objevily úvahy, že by ECB kvůli nákupům dluhopisů potřebovala od členských zemí EU nový kapitál.

ECB dnes informovala, že za týden do 3. prosince koupila dluhopisy za 2,667 miliardy eur (68 miliard Kč) po nákupu za 1,965 miliardy eur o týden dříve. První týden programu, který začal v květnu, však ECB utratila za nákupy mnohem vyšší sumu 16,5 miliardy eur a celkově na ně vydala už 72 miliard eur.

Na posledním měsíčním zasedání ECB na počátku prosince její šéf Jean-Claude Trichet uvedl, že program nákupů dluhopisů pokračuje. Právě ten den však trhy zaznamenaly výrazný pokles výnosů dluhopisů Portugalska a dalších ohrožených zemí, což vedlo analytiky k přesvědčení, že ECB své nákupy v reakci na prohlubující se dluhovou krizi v eurozóně prudce zvýšila. Od té doby se trh dluhopisů zemí eura relativně stabilizoval.

ECB rozhodla zahájit nákupy vládních dluhopisů na trzích počátkem května v reakci na řeckou krizi a její šíření do dalších okrajových zemí eura. Program však tvrdě kritizuje vlivný člen rady ECB a šéf německé Bundesbanky Axel Weber a šéf italské centrální banky Mario Draghi v pátek upozornil, že ECB musí postupovat s nákupy opatrně.

Kvůli možným ztrátám z propadu cen nakoupených dluhopisů už ECB začíná uvažovat, že by členské země eurozóny požádala o navýšení svého kapitálu. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z banky. Podle jednoho z nich se jako o jedné z možností přemýšlí o jeho zdvojnásobení.

"Problém je v tom, že ECB má obavy z potenciálních ztrát z nákupů dluhopisů. Prozatím kupujeme celkem malé objemy, co ale, když se to zvýší, a co když dluhopisy, které kupujeme, budou mít najednou o 30 procent nižší hodnotu?" řekl zdroj Reuters z ECB.

Upsaný kapitál ECB činí necelých 5,8 miliardy eur, její bilanční rozvaha však podle poslední výroční zprávy dosahuje asi 138 miliard eur. Na kapitál ECB se skládají centrální banky všech 27 zemí Evropské unie včetně Česka, i když nečlenové eurozóny platí nižší příspěvek. Šestnáctka zemí eurozóny se na této sumě podílí 70 procenty.

Úvahy ECB však přicházejí v době, kdy centrálním bankám řady zemí kvůli nákladům finanční krize a sanace bank už došly peníze. Jinou možností by bylo vybrat kapitál od vlád, ty jsou však na tom kvůli vysokým deficitům a nastartování úsporných programů obdobně a Řecko a Irsko už musely dostat finanční pomoc.


Váš názor
  • patrii
    14.12.2010 11:34

    pochybuji, že by ECB poskytla v říjnu Řecku 923,4 mld EUR. Kde by je vzala?
    lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů