Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda USA prý nebyla připravena na finanční krizi a zhoršila ji

Vláda USA prý nebyla připravena na finanční krizi a zhoršila ji

27.1.2011 17:32, aktualizováno: 27.1. 17:46
Autor: ČTK

Aktualizováno

Vláda Spojených států nebyla připravená na finanční krizi a nedůslednou reakcí na ni zvýšila nejistotu a paniku na trzích. Vyplývá to z vyšetřování zvláštní komise Kongresu. Krizi podle ní šlo předejít. Selhal ale dozor nad trhem, i když měl nástroje k tomu, aby finanční krizi zabránil. Dalšími faktory, které k ní přispěly, byly chyby manažerů a bezhlavé riskování na Wall Streetu, uvedla dnes komise po několikaměsíčním vyšetřování.

"Krize byla výsledkem lidské činnosti i nečinnosti. Nemohla za ni matka příroda či selhání počítačových modelů. Kapitáni finančního světa a veřejní hlídači finančního systému ignorovali varování a neptali se na rostoucí rizika v systému, který je nezbytný pro prosperitu Američanů, ani se je nesnažili pochopit či řídit. Šlo o velké selhání, ne o klopýtnutí," stojí ve zprávě.

Podle komise mají svůj podíl na krizi hned dvě americké vlády, americká centrální banka a další regulační úřady. Společně dopustily vznik katastrofální směsi: poskytování podřadných hypoték, nadměrného seskupování a prodávání půjček investorům a riskantních sázek na cenné papíry založené na těchto půjčkách. Komise zároveň obviňuje několik finančních institucí z chamtivosti, pošetilosti či obojího.

Desetičlenná komise, která vznikla v roce 2009, výsledky svých šetření zveřejnila v téměř šestisetstránkové knize. Základem publikace jsou její slyšení, na kterých vystoupilo více než 700 svědků. Závěry komise ale znehodnocují rozpory mezi jejími členy. Podpořilo je jenom šest členů, které nominovala demokratická strana. Čtyři republikánští členové s nimi naopak nesouhlasí.

Finanční krizi odstartoval kolaps na americkém trhu s bydlením. Kvůli provázanosti finančních trhů rychle přerostl hranice Spojených států a byl příčinou krachu či vážných problémů mnoha bank a paniky. Krize stáhla americkou i další ekonomiky do recese. V USA způsobila nejhlubší hospodářskou krizi od 30. let minulého století. Její důsledky dodnes pociťuje celý svět.

Závěry komise amerického Kongresu, která vyšetřovala příčiny a okolnosti finanční krize:

- krizi bylo možné předejít;


- rozsáhlá selhání finanční regulace a dohledu nad trhem měla ničivý dopad na stabilitu amerických finančních trhů;


- dramatická selhání vedení firem a správa rizik v mnoha systémové důležitých finančních institucích byly klíčovou příčinou této krize;


- kombinace bezmezného půjčování, riskantních investic a nedostatku transparentnosti nasměrovala finanční systém ke krizi;


- americká vláda byla na krizi špatně připravená a její nedůsledná reakce přispěla k nejistotě a panice na finančních trzích;


- nastalo systémové zhroucení odpovědnosti a etiky;


- zhroutily se standardy pro poskytování hypoték, v kanálech sloužících k zajištění hypotečních půjček se pak rozhořel a rozšířil plamen nákazy a krize;


- ke krizi výrazně přispěly tzv. deriváty obchodované přes přepážku, které nepodléhaly regulaci;


- důležitými součástmi mechanismu finanční destrukce byla selhání ratingových agentur.


zdroj: závěrečná zpráva Komise pro vyšetřování finanční krize


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data