Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sanofi-Aventis koupí americkou Genzyme za více než 20 miliard USD

Sanofi-Aventis koupí americkou Genzyme za více než 20 miliard USD

16.02.2011 8:44, aktualizováno: 16.2. 10:53
Autor: ČTK

Aktualizováno

Francouzská farmaceutická skupina Sanofi-Aventis se dohodla na převzetí americké biotechnologické společnosti Genzyme za více než 20 miliard dolarů (přes 360 miliard Kč). Oznámily to dnes firmy. Sanofi-Aventis je majitelem české Zentivy .

Francouzská skupina zaplatí za americký podnik 20,1 miliardy dolarů v hotovosti. Další peníze pak vyplatí v závislosti na úspěchu některých léků Genzyme. Dohoda je druhou největší akvizicí v historii biotechnologického sektoru. Očekává se, že bude dokončena začátkem druhého čtvrtletí, napsala agentura Reuters.

Sanofi-Aventis pracovala na převzetí téměř devět měsíců a musela překonat negativní postoj vedení Genzyme. Francouzská firma chce převzetím amerického podniku rozšířit svoji nabídku a kompenzovat ztrátu patentové ochrany na některé důležité léky v příštích letech.

Sanofi-Aventis vznikla v srpnu 2004, když francouzská společnost Sanofi-Synthélabo převzala svého rivala Aventis. V současnosti je skupina podle údajů IMS Health z hlediska tržeb čtvrtým největším výrobcem léků na světě. Sanofi-Aventis zaměstnává přes 100.000 lidí ve stovce zemí. Skupina je stoprocentním vlastníkem české Zentivy, která patří mezi největší výrobce generických léků ve střední Evropě.

Genzyme je podle agentury Reuters první firmou, která ukázala, že peníze lze vydělávat i výrobou léků na nemoci s malým počtem pacientů. Společnost zaměstnává zhruba 10.000 lidí a v roce 2009 vytvořila tržby 4,5 miliardy dolarů. Generální ředitel Sanofi Chris Viehbacher uvedl, že vzácné nemoci představují velkou příležitost. Upozornil, že na světě je šest až sedm tisíc takovýchto nemocí a pouze na zhruba deset procent z nich existují léky. Konkurence v této oblasti se sice zvyšuje, podle Viehbachera je však pozice firmy Genzyme mimořádně silná.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data