Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB po změně metodiky významně revidovala schodek běžného účtu za roky 2009 a 2010

ČNB po změně metodiky významně revidovala schodek běžného účtu za roky 2009 a 2010

10.3.2011 10:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Vlivem očištění statistiky přeshraničního pohybu zboží o marži náležející nerezidentům, tzv. branding, se významně mění národní data zahraničního obchodu zboží a služeb a běžný účet platební bilance za roky 2009 a 2010. Po provedené revizi Českou národní bankou se schodek běžného účtu k hrubému domácímu produktu za rok 2010 prohloubil o 1,2 procentního bodu na zhruba 3,8 procenta za celý rok 2010 a schodek na rok 2009 byl vzestupně revidován o 1,7 procentního bodu na zhruba 3,2 procenta. „Česká národní banka očekávané revize otevřeně a transparentně avizovala ve Zprávě o inflaci IV/2010 zveřejněné 12. listopadu 2010,“ uvedla ČNB.

Shrnutí revize dat o vývoji běžného účtu v letech 2009-2010 (údaje v mld. Kč):

Běžný účet
(v mld. Kč)

Předběžná hodnota

Nová hodnota

Rozdíl (nové
a předběžné hodnoty)

- z toho rozdíl bilance
zboží a služeb proti
údajům před očištěním

2009

-37,0

-114,8

-77,8

-61,1

2010

-92,9

-139,2

-46,3

-45,6

(Tabulka: ČNB)

„Podstatou změny je vyloučení brandingu, tj. marže nerezidentů hlášených v ČR pouze k platbě DPH, z přeshraniční statistiky zahraničního obchodu se zbožím a službami. Kromě toho byla změněna metodika propočtu přímých obchodních nákladů a uplatněn nový postup dopočtu bilance služeb, což se promítlo do snížení obratů i do navýšení aktivního salda příjmů a výdajů bilance služeb,“ uvedla v komentáři k provedené změně ČNB.

Podle centrální banky se z hlediska platební bilance jevilo jako dlouhodobě neudržitelné navyšování korekční položky branding v dovozu služeb, což vedlo k nepřirozenému zvyšování přebytku bilance zboží při současném, stejně umělém, prohlubování deficitu bilance služeb především v letech 2009 a 2010. „Branding jako jev ekonomické globalizace byl identifikován v řadě zemí EU (např. Belgie, Nizozemsko, Maďarsko, Slovinsko). Očištění statistiky přeshraničního pohybu zboží o marži náležející nerezidentům a přechod na národní zahraniční obchod zbožím i službami je transparentním řešením,“ uvedla ČNB.

V rámci národního zahraničního obchodu změnou metodiky ČNB došlo ke snížení přebytku obchodní bilance za roky 2009 a 2010 oproti doposud uváděným údajům zhruba o 99,4 mld. , resp. o 148,0 mld. . Jde o změnu většího rozsahu, než by odpovídalo původně zapracované výši korekční položky branding. Výrazně se mění rovněž struktura bilance zboží a služeb ve prospěch přebytku bilance služeb (vypuštění položky branding, nový propočet přímých obchodních nákladů a dopočet ostatních služeb) a snížení aktiva zboží. Dále je v roce 2009 po zapracování výsledků ročního šetření u podniků se zahraniční účastí v položce vyplacených dividend a reinvestovaných zisků vykázán vyšší něž původně prezentovaný deficit bilance výnosů (o 20,8 mld. Kč). Po zapracování národních dat obchodní bilance se v obou letech snížilo záporné saldo položky „chyby a opomenutí, kurzové rozdíly“ platební bilance.

„ČNB bude nadále publikovat pouze národní data platební bilance. Národní data zahraničního obchodu zboží a platební bilance za roky 2005–2008 budou zveřejněna v září 2011,“ uvedla centrální banka.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data