Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodní tržby v lednu výrazně vzrostly po slabém prosinci

Maloobchodní tržby v lednu výrazně vzrostly po slabém prosinci

16.03.2011 10:09
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Lednový růst maloobchodních tržeb dosáhl 6,8 procenta. Toto vysoké číslo přichází po zklamání z prosincového poklesu o 0,2 procenta. Hlavním tahounem růstu byly prodeje automobilů. Data o registracích aut naznačovala, že lednový výsledek bude v tomto segmentu trhu silný. Nakonec byly prodeje ještě silnější, než se čekalo, vzrostly meziročně o 19,2 procenta. Další čísla naznačují, že na přelomu roku mohlo hrát slušnou roli vyčkávání spotřebitelů na slevy. Výrazný růst tržeb sledujeme kromě aut také u počítačů a telekomunikační techniky (meziročně +14,2 procenta), dále u vybavení domácností (+8,5 procenta) nebo u oděvů a obuvi (+12,1 procenta).

Na druhé straně stojí prodej pohonných hmot, který v reálných číslech klesl o 7,7 procenta. Pokračující rychlý růst cen v lednu nadále doléhal na poptávku. Příspěvek potravin k růstu maloobchodních tržeb tentokrát nebyl tak výrazný.

Lednová data z maloobchodního sektoru jsou argumentem pro ty zástupce ČNB, kteří podporují zvýšení sazeb. Vzhledem k tomu, že z bankovní rady poslední dobou navíc přišlo hned několik jestřábích komentářů, se dá říci, že pravděpodobnost růstu sazeb se zvýšila. Tržby se v lednu výrazně zvedly navzdory vysoké nezaměstnanosti a klesajícímu objemu vyplácených mezd. To je na první pohled pozitivní, je ale také dobré dodat, že maloobchodní data jsou velmi volatilní a z jednoho výsledku nelze dělat velké závěry. Pro růst tržeb je zásadní situace na trhu práce a tam stále žádný velký posun k lepšímu nevidíme. Za letošní rok čekáme zvýšení maloobchodních tržeb o 1-2 procenta, což by ve srovnání s loňským jednoprocentním růstem nebylo až tak výrazné zlepšení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.09.2025
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct
15:48Dominik Rusinko: Úrokové sazby ECB beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko
15:05Americká inflace narostla, ale obavy nezvedá
14:26ECB ponechala depozitní sazbu na dvou procentech
13:43Alibaba spouští třímiliardovou emisi dluhopisů na podporu AI a cloudových služeb
12:08Kubíček z ČNB: Další krok ČNB může být zvýšení sazeb, zatím to ale není na obzoru
11:18Agentura IEA zvýšila prognózu těžby ropy i výhled růstu poptávky
11:02Soud EU zrušil povolení státní podpory stavby maďarské elektrárny Paks II
10:44Mírný růst inflace trhy neohrozí, ECB dnes sazby nezmění  
8:53Trhy by měly otevírat mírně do plusu. Wall Street vedl vzhůru Oracle, zdrojem neklidu ruské drony v Polsku i útok Izraele v Kataru. ECB rozhodne o sazbách, ČNB o rezervě  
8:44Rozbřesk: Úrokové sazby v eurozóně se dnes měnit nebudou
8:17Financial Times: Společnost GTCR kupuje výrobce léků Zentiva za 4,1 miliardy eur
6:08Stratégové revidují své prognózy. S&P 500 může ještě letos dosáhnout 7 000 bodů  
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.