Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nabídka výměny akcií NWR - Konkrétní postup a FAQ

Nabídka výměny akcií NWR - Konkrétní postup a FAQ

12.4.2011 18:42, aktualizováno: 2.5. 9:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

V pondělí 11. dubna oznámila nově ustavená britská společnost New World Resources Plc veřejný návrh smlouvy na směnu původních akcií emitovaných nizozemskou společností New World Resources N.V. za akcie NWR Plc ve směnném poměru 1:1. Směna akcií je součástí záměru reinkorporace společnosti do Velké Británie, kterou NWR avizovala již v říjnu 2010. K čemu má být směna akcií dobrá? Jak bude probíhat? A co pro ní musíte udělat? Na tyto a další otázky Vám odpoví následující text.

Cílem výměny akcií je začlenění akcií NWR do jednoho z indexů londýnské burzy FTSE. Nutnou podmínkou pro začlenění do indexu FTSE je totiž změna registrovaného sídla společnosti (z Holandska do Velké Británie). Stejná výměna akcií probíhá i na varšavské a londýnské burze. NWR věří, že tímto krokem získá možnost zařazení do série indexu FTSE, vylepší si profil u mezinárodních investorů a prokáže své odhodlání nadále dodržovat vysoké standardy řízení a kontroly, podle kterých řídí svoji činnost.

Akcie mohou být vyměněny pouze se souhlasem akcionáře, který musí být udělen nejpozději do 2. 5. 2011. Pro udělení souhlasu s výměnou akcií kontaktujte obchodníka, u kterého máte původní akcie v evidenci. Pokud držíte původní akcie u Patria Direct, můžete souhlas s výměnou akcií udělit prostřednictvím internetové aplikace www.patria-direct.cz nebo písemně, doručením podepsaného „Souhlasu s výměnou akcií“ na adresu sídla Patria Direct, a.s. (Jungmannova 24, 110 00 Praha 1) a to nejpozději do 16:00 hod. dne 29.4.2011.

Co se stane, když dám souhlas se směnou akcií? Za zvláštně důležité pokládáme zdůraznit, že okamžitě po akceptaci navrhované směny je zablokováno nakládání s původními akciemi NWR, a to až do 6. 5. 2011. Pokud tedy chcete mít ještě v dubnu možnost s původními akciemi obchodovat, je radno s vydáním souhlasu počkat až do samotného konce akceptačního období (nutno ověřit s obchodníkem). S těmito původními akciemi bude následně (po akceptaci) pozastaveno obchodování na všech trzích v týdnu od 2. do 6. května 2011, kdy dojde k připsání nových akcií NWR Plc. Za směnu nejsou obchodníkem s cennými papíry účtovány žádné poplatky.

Co se stane, když nedoručím oznámení o přijetí nabídky? Nebudou Vám akcie NWR Plc vystaveny a budete nadále držet nynější akcie NWR. Zpočátku budou akcie NWR dále obchodovány na londýnské, pražské a varšavské burze. Pokud se však nabídka stane úplně bezpodmínečnou a bude přijat dostatečný počet souhlasů nabídky, NWR Group hodlá co nejdřív zrušit obchodovatelnost akcií NWR na LSE, PSE a WSE. Úhrada nabídky možná povede ke snížené likviditě tržní hodnoty akcií NWR. Zrušení obchodovatelnost pravděpodobně výrazně sníží likviditu a prodejnost všech akcií NWR, ve kterých nabídka nebyla akceptována. V závislosti na rozsahu akceptace Nabídky může v budoucnu rovněž dojít k úplnému vytěsnění minoritních akcionářů NWR, kteří nabídku NWR Plc neakceptovali.

Bude mít směna akcií vliv na tzv. daňový test? Podle názoru daňových poradců se nepřerušuje 6měsíční lhůta pro osvobození příjmů v případě výměny akcií NWR a následném převodu. Odvolávají se přitom na zákon o daních z příjmu - paragraf 4, odstavec w), ve spojení s paragrafem 23b.

NWR_final

FAQ - Některé často kladené otázky


Co je to směna existujících akcií typu A společnosti New World Resources N.V. za „nové akcie typu A“?

Záměrem je, aby si akcionáři směnili své akcie NWR registrované v Nizozemsku za akcie NWR Plc registrované ve Spojeném království. Směna proběhne formou nabídky: NWR Plc nabídla převzetí všech akcií v NWR výměnou za vydání nových akcií NWR Plc. Akcionáři, kteří na ni přistoupí, budou držet akcie v NWR Plc a NWR Plc bude držet akcie v NWR, které byly v rámci nabídky přijaty. Nové akcie NWR Plc by měly být obchodovány na londýnské, pražské a varšavské burze. Směna proběhne pouze za předpokladu, že NWR Plc obdrží přijetí alespoň u 95 % akcií NWR (nemusí na této podmínce trvat, pokud obdrží souhlas, či jiným způsobem získá alespoň 75 % akcií NWR). Pokud ke směně dojde, NWR se stane dceřinou společností NWR Plc.

Proč se výměna akcií uskutečňuje?

Jejím cílem je, aby akcie NWR byly začleněny do indexu londýnské burzy „FTSE“. NWR je přesvědčena, že tento krok pomůže vylepšit profil skupiny v očích mezinárodních investorů. V praxi neovlivní každodenní činnost NWR nebo činnost kterékoli jí plně vlastněné dceřiné společnosti jako je OKD, OKK a NWR Karbonia. Krok by měl přinést NWR větší mezinárodní prestiž, důvěryhodnost a zájem investorů. Ředitelé NWR očekávají, že tyto faktory přinesou zvýšený zájem o akcie NWR u globálních institucionálních investorů.

Koho se nabídka týká?

Všech držitelů akcií NWR typu A (tj. všech akcií přijatých k obchodování na londýnské, pražské a varšavské burze). Stejná Nabídka je činěna i akcionářům NWR, jejichž akcie jsou obchodovány na varšavské, pražské a londýnské burze. Nabídka se však nevztahuje na akcionáře v jurisdikcích, u kterých by taková nabídka byla v rozporu s místními zákony.

Co k výměně potřebuji? / Co musím nyní udělat?

Chcete-li si směnit Vaše akcie NWR za akcie NWR Plc, je nutné doručit oznámení o přijetí nabídky. Postup pro doručení oznámení o přijetí nabídky je popsaný v kombinovaném prospektu a nabídkovém dokumentu vydaném NWR 11. dubna 2011. Nemáte-li jasno ohledně správného postupu, obraťte se na svého brokera.

Jak to bude s nárokem na dividendu?

Pokud jste drželi akcie NWR k datu 11. března 2011, dostanete dividendu po 15. dubnu 2011. Ohledně dividend NWR se nic nezmění, což znamená, že příští distribuce dividend se rozhodne až po zveřejnění výsledků NWR za prvních šest měsíců 2011.

Širší okruh očekávaných dotazů k přeměně akcií NWR si můžete prostudovat ZDE.


Další dokumenty ke stažení

Prospekt
Shrnutí prospektu v CZ
Souhlas s výměnou akcií


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.10.2018
22:05Wall Street začala týden červenou remízou
18:34Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
17:41Vyšší cílová cena pomohla Avastu k pražské výhře, čísla z maloobchodu USA netěší  
17:17Trhy zůstávají nervózní, po propadu se jim zpět nechce  
17:01Roubini tvrdě kritizuje kryptoměny. Pravdu má, ale jen částečnou
16:05Horké podzimní počasí nejen v ulicích
15:46Hospodářská komora: Růst české ekonomiky letos zpomalí na 3,6 procenta
14:53Maloobchod v USA trhy nepotěší, v září zůstal u stagnace
14:28Za poslední krizi platíme více, než se domníváme
14:20Největší producent uranu na světě se chystá na burzu
13:27Zisk Bank of America (-2 %) díky reformě a vyšším sazbám vyrostl nad odhady
12:03Dolar ztrácí. Trhům na začátku týdne dochází optimismus  
11:54Týdenní výhled: Italský rozpočet dopodrobna, brexitosummit a čísla z bank i Číny míří na křehké trhy  
10:49Banky v Česku po zpřísnění pravidel čekají slabší zájem o úvěry na bydlení
10:26Zastíní mraky nad realitním trhem opět celou ekonomiku?
9:39EU se prý chystá podpořit výrobu baterií miliardami eur
9:18ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:18Rozbřesk: Krach jednání o brexitu ohrožuje libru…
8:58Evropské burzy se po rekonvalescenci asi vrátí do červeného, na Xetře se začne později  
8:41Silný růst, dobré vyhlídky rozpočtu. S&P zlepšila rating Polska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
CSX Corp (09/18 Q3, Aft-mkt)
Lam Research Corp (09/18 Q1, Aft-mkt)
Omnicom Group Inc (09/18 Q3)
Prologis Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
United Continental Holdings Inc (09/18 Q3, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:15BlackRock Inc (09/18 Q3)
12:45Johnson & Johnson (09/18 Q3)
13:00Morgan Stanley (09/18 Q3)
13:30Domino's Pizza Inc (09/18 Q3)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (09/18 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
22:05International Business Machines Corp (09/18 Q3)
22:05Netflix Inc (09/18 Q3)