Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nabídka výměny akcií NWR - Konkrétní postup a FAQ

Nabídka výměny akcií NWR - Konkrétní postup a FAQ

12.04.2011 18:42, aktualizováno: 2.5. 9:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

V pondělí 11. dubna oznámila nově ustavená britská společnost New World Resources Plc veřejný návrh smlouvy na směnu původních akcií emitovaných nizozemskou společností New World Resources N.V. za akcie NWR Plc ve směnném poměru 1:1. Směna akcií je součástí záměru reinkorporace společnosti do Velké Británie, kterou NWR avizovala již v říjnu 2010. K čemu má být směna akcií dobrá? Jak bude probíhat? A co pro ní musíte udělat? Na tyto a další otázky Vám odpoví následující text.

Cílem výměny akcií je začlenění akcií NWR do jednoho z indexů londýnské burzy FTSE. Nutnou podmínkou pro začlenění do indexu FTSE je totiž změna registrovaného sídla společnosti (z Holandska do Velké Británie). Stejná výměna akcií probíhá i na varšavské a londýnské burze. NWR věří, že tímto krokem získá možnost zařazení do série indexu FTSE, vylepší si profil u mezinárodních investorů a prokáže své odhodlání nadále dodržovat vysoké standardy řízení a kontroly, podle kterých řídí svoji činnost.

Akcie mohou být vyměněny pouze se souhlasem akcionáře, který musí být udělen nejpozději do 2. 5. 2011. Pro udělení souhlasu s výměnou akcií kontaktujte obchodníka, u kterého máte původní akcie v evidenci. Pokud držíte původní akcie u Patria Direct, můžete souhlas s výměnou akcií udělit prostřednictvím internetové aplikace www.patria-direct.cz nebo písemně, doručením podepsaného „Souhlasu s výměnou akcií“ na adresu sídla Patria Direct, a.s. (Jungmannova 24, 110 00 Praha 1) a to nejpozději do 16:00 hod. dne 29.4.2011.

Co se stane, když dám souhlas se směnou akcií? Za zvláštně důležité pokládáme zdůraznit, že okamžitě po akceptaci navrhované směny je zablokováno nakládání s původními akciemi NWR, a to až do 6. 5. 2011. Pokud tedy chcete mít ještě v dubnu možnost s původními akciemi obchodovat, je radno s vydáním souhlasu počkat až do samotného konce akceptačního období (nutno ověřit s obchodníkem). S těmito původními akciemi bude následně (po akceptaci) pozastaveno obchodování na všech trzích v týdnu od 2. do 6. května 2011, kdy dojde k připsání nových akcií NWR Plc. Za směnu nejsou obchodníkem s cennými papíry účtovány žádné poplatky.

Co se stane, když nedoručím oznámení o přijetí nabídky? Nebudou Vám akcie NWR Plc vystaveny a budete nadále držet nynější akcie NWR. Zpočátku budou akcie NWR dále obchodovány na londýnské, pražské a varšavské burze. Pokud se však nabídka stane úplně bezpodmínečnou a bude přijat dostatečný počet souhlasů nabídky, NWR Group hodlá co nejdřív zrušit obchodovatelnost akcií NWR na LSE, PSE a WSE. Úhrada nabídky možná povede ke snížené likviditě tržní hodnoty akcií NWR. Zrušení obchodovatelnost pravděpodobně výrazně sníží likviditu a prodejnost všech akcií NWR, ve kterých nabídka nebyla akceptována. V závislosti na rozsahu akceptace Nabídky může v budoucnu rovněž dojít k úplnému vytěsnění minoritních akcionářů NWR, kteří nabídku NWR Plc neakceptovali.

Bude mít směna akcií vliv na tzv. daňový test? Podle názoru daňových poradců se nepřerušuje 6měsíční lhůta pro osvobození příjmů v případě výměny akcií NWR a následném převodu. Odvolávají se přitom na zákon o daních z příjmu - paragraf 4, odstavec w), ve spojení s paragrafem 23b.

NWR_final

FAQ - Některé často kladené otázky


Co je to směna existujících akcií typu A společnosti New World Resources N.V. za „nové akcie typu A“?

Záměrem je, aby si akcionáři směnili své akcie NWR registrované v Nizozemsku za akcie NWR Plc registrované ve Spojeném království. Směna proběhne formou nabídky: NWR Plc nabídla převzetí všech akcií v NWR výměnou za vydání nových akcií NWR Plc. Akcionáři, kteří na ni přistoupí, budou držet akcie v NWR Plc a NWR Plc bude držet akcie v NWR, které byly v rámci nabídky přijaty. Nové akcie NWR Plc by měly být obchodovány na londýnské, pražské a varšavské burze. Směna proběhne pouze za předpokladu, že NWR Plc obdrží přijetí alespoň u 95 % akcií NWR (nemusí na této podmínce trvat, pokud obdrží souhlas, či jiným způsobem získá alespoň 75 % akcií NWR). Pokud ke směně dojde, NWR se stane dceřinou společností NWR Plc.

Proč se výměna akcií uskutečňuje?

Jejím cílem je, aby akcie NWR byly začleněny do indexu londýnské burzy „FTSE“. NWR je přesvědčena, že tento krok pomůže vylepšit profil skupiny v očích mezinárodních investorů. V praxi neovlivní každodenní činnost NWR nebo činnost kterékoli jí plně vlastněné dceřiné společnosti jako je OKD, OKK a NWR Karbonia. Krok by měl přinést NWR větší mezinárodní prestiž, důvěryhodnost a zájem investorů. Ředitelé NWR očekávají, že tyto faktory přinesou zvýšený zájem o akcie NWR u globálních institucionálních investorů.

Koho se nabídka týká?

Všech držitelů akcií NWR typu A (tj. všech akcií přijatých k obchodování na londýnské, pražské a varšavské burze). Stejná Nabídka je činěna i akcionářům NWR, jejichž akcie jsou obchodovány na varšavské, pražské a londýnské burze. Nabídka se však nevztahuje na akcionáře v jurisdikcích, u kterých by taková nabídka byla v rozporu s místními zákony.

Co k výměně potřebuji? / Co musím nyní udělat?

Chcete-li si směnit Vaše akcie NWR za akcie NWR Plc, je nutné doručit oznámení o přijetí nabídky. Postup pro doručení oznámení o přijetí nabídky je popsaný v kombinovaném prospektu a nabídkovém dokumentu vydaném NWR 11. dubna 2011. Nemáte-li jasno ohledně správného postupu, obraťte se na svého brokera.

Jak to bude s nárokem na dividendu?

Pokud jste drželi akcie NWR k datu 11. března 2011, dostanete dividendu po 15. dubnu 2011. Ohledně dividend NWR se nic nezmění, což znamená, že příští distribuce dividend se rozhodne až po zveřejnění výsledků NWR za prvních šest měsíců 2011.

Širší okruh očekávaných dotazů k přeměně akcií NWR si můžete prostudovat ZDE.


Další dokumenty ke stažení

Prospekt
Shrnutí prospektu v CZ
Souhlas s výměnou akcií


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2020
8:53Představy EU a Británie o budoucím vztahu se v mnoha bodech liší
8:46FLASH: Výsledky Erste Group za 4Q a fiskální rok
5:46Perotti: Euro bere slabým a dává silným
27.02.2020
22:02Americké trhy krvácejí i nadále
17:26Jak se vyhnout investičnímu barbarství
17:15Americké i evropské akcie v korekci, ropa padá, výnosy na dně. Trhy panikaří kvůli viru
16:16Kometa Virgin Galactic (-24 %) si přišlápla ocas
15:50Best Buy předvedl silné výsledky, bojí se ale dopadu koronaviru
15:23Proč má pořád Španělsko jednu z nejvyšších nezaměstnaností na světě?
15:12Ekonomika USA ve čtvrtém čtvrtletí udržela růst 2,1 procenta
13:58Tíživá kauza Roundup: Bayer bude možná muset prodat část majetku
12:53Prognóza Patrie: Růst Erste pouze vlažný, banka ale zůstane atraktivní  
11:09Georgieva: Dnešní propojený svět je méně bezpečný
10:43Na trhu START se bude obchodovat denně
9:31Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
9:23Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů
9:14Rozbřesk: Trhy se zatím nedokáží vzpamatovat z korona-šoku
8:57Futures slibují další ranní rudou lázeň, případy nově nakažených koronavirem poprvé vyšší mimo Čínu než v Číně  
8:20Akcionáři CETV dnes schválili prodej firmy do rukou PPF. Ta se ohradila proti ataku amerického senátora Rubia
5:55Artus: Co drží poptávku v USA a proč vlastně držet dluhopisy s minimálním výnosem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university