Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU vyšetřuje 16 investičních bank, poskytovatele dat a clearing house kvůli trhu s CDS

EU vyšetřuje 16 investičních bank, poskytovatele dat a clearing house kvůli trhu s CDS

29.04.2011 12:11, aktualizováno: 29.4. 14:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropská komise zahájila antimonopolní vyšetřování celkem 16 investičních bank, dominantního poskytovatele dat Markit a vedoucího clearingového domu ohledně trhu se zajišťovacími kontrakty credit default swaps (CDS).

V prvním ze dvou otevřených procesů vznáší podezření, zda 16 investičních bank a dominantní poskytovatel dat z trhu CDS, kterým je společnost Markit, společně nezneužily dominantního postavení při poskytování informací z tohoto trhu a to jak v případě CDS korporátních, tedy kontraktů na zajištění proti selhání dluhu firem, tak i v případě vládních CDS, tedy kontraktů na zajištění proti selhání dluhu celých států. Mezi vyšetřovanými bankami jsou s napojením na tuzemský trh mateřská společnost tuzemské KB, skupina Societe Generale a dále pak banky Goldman Sachs, Citigroup, Deutsche Bank, Commerzbank, Bank of America/Merrill Lynch, HSBC, Barclays, BNP Paribas, JP Morgan, Credit Suisse, RBS, UBS a Wells Fargo. Regulátor chce vyšetřit, zda nedocházelo k tajným dohodám mezi dealery 16 investičních bank a Markit při poskytování tržních informací.

Druhé vyšetřování se týká 9 z uvedených 16 bank a největšího clearingového domu pro kontrakty CDS, kterým je ICE Clear Europe ohledně podezření, že společným postupem docházelo k blokování vstupu na trh CDS ze strany dalších clearingových domů. „Tržní subjekty tak nemohly získat možnost reálné volby, kde chtějí vypořádat své transakce s kontrakty CDS,“ uvedla Evropská komise.

Podle eurokomisaře zodpovědného za antimonopolní regulaci, kterým je Joaquin Almunia, je trh s CDS významným pro finanční trhy i ekonomiku, ale s řadou neefektivností. Nedostatečná průhlednost trhů může podle něho vést k narušení principů hospodářské soutěže a komise by na to měla reagovat odpovídajícím způsobem. „CDS hrají užitečnou roli pro finanční trhy a pro ekonomiku,“ uvedl Almunia. „Poslední vývoj ale ukazuje, že obchodování s těmito nástroji trpí řadou nedostatků, které nemohou vyřešit pouze regulace,“ dodal.

(Zdroj: EK, Bloomberg)


Váš názor
 • to Patria
  29.04.2011 13:26

  Zkuste si to po sobě někdy přečíst, prosím, :-) místo "nezneužily" má být asi "zneužily", nebo chybí slůvko "zda nezneužily".
  oh171
  • Re: to Patria
   29.04.2011 14:02

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Formulace "že...nezneužily" byla opravena na správné "zda...nezneužily" a text doplněn o další informace.
   JoN
   • Re: to Patria
    29.04.2011 14:32

    Vidím, že tu vznikla gramatická pochybnost. Pokud si toho ovšem opravovatel (snad Slovák ;-) vůbec všiml. Subjekt se chová jako osoba, persona, každopádně nemá (podobně jako banka a dům) v plurálu min. času "i" (třetí odstavec - plus další opravy ;-)
    Kalka.
  • Re: to Patria
   29.04.2011 13:48

   Tak, tak. Korektor by se hodil, aby zdejší subjekty (natož banky a dům) netrpěly ;-)
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m