Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Nevěřme bankéřům, banky jsou v pořádku; inflace skutečně nehrozí

Krugman: Nevěřme bankéřům, banky jsou v pořádku; inflace skutečně nehrozí

17.05.2011 11:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Velkou část diskuse o ekonomické politice stále ovlivňují varování, že nesmíme být moc tvrdí na banky. Ty jsou totiž stále zranitelné a přece nechceme další finanční krizi. Nicméně bankovní problém ekonomika přestala mít již před dlouhou dobou. St. Louis Fed počítá indikátor zátěže finančního sektoru, jeho vývoj vypadá následovně:

kr1

Z obrázku je patrné, jak se po pádu Lehman Brothers podmínky ve finančním sektoru prudce zhoršily. Jasně je ale také vidět, že se nyní nacházíme víceméně na normálních úrovních. Oživení negativně ovlivňuje trh s bydlením a zadlužení domácností. Politika by se měla zaměřit na vyřešení problémů v těchto dvou oblastech; nežijeme v době, kdy jsou na místě velké obavy o banky. A už vůbec ne obavy z toho, co nám říkají bankéři, uvádí na svém blogu Paul Krugman.

Ekonom se také opět věnuje žhavému ekonomickému tématu – inflační hrozbě. Poukazuje na to, že inflační očekávání měřená na základě rozdílu výnosů desetiletých vládních dluhopisů a dluhopisů TIPS, jejichž výnos je závislý od vývoje inflace, klesají. S použitím následujících grafů pak vyvrací názor, že zachování uvolněné monetární politiky je možné jen v případě, že dojde k poklesu cen komodit. Ke zpomalení celkové inflace ale stačí, pokud nebude pokračovat rychlý růst cen komodit – první graf ukazuje hypotetický vývoj cen komodit a odpovídající vývoj celkové inflace:

kr2

I pokud tedy současné vysoké ceny komodit budou přetrvávat, dojde jen k přechodnému růstu inflace. Fed by měl v takové situaci zůstat klidný a pokračovat ve své politice. A všechna data doposud ukazují, že růst cen komodit se v ekonomice plošně neprojevuje a nevytváří mzdovou spirálu, uzavírá Krugman.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
 • a já bych
  17.05.2011 13:47

  zase, jako vládní činitel, dala každé ženské k pětačtyřicátinám platinovou kreditku, dovolenkový domek v Řecku, přidala nějaký ten milionek na plastiky, mladého Řeka k ruce, staršího Amíka na byznys, Portugalce a Inda jako sportovního a duchovního trenéra, Španěla jako muzikanta a během pár měsíců by bylo po krizi v celé EU
  ZUZKA
  • Re: a já bych
   17.05.2011 13:54

   Řekové jsou lenoši, Amíci už dávno byznys neumí, neznám sport ve kterém by portugalci vynikali, Indové jako duchovní možná, ale co z toho. Španělé jako muzikanti??? Jinak dovolenkový domek v řecku by asi brzo lehnul popelem - kdo ví co se tam bude všechno dít, o platických kráskách už toho bylo nafoceno stohy a je opravdu na co se dívat :-))). Suma sumárum proč ne :-)))
   tk69
 • Jasně
  17.05.2011 12:40

  Zlato, stříbro, drahé kovy za Babku, energie zadarmo..a komunismus je na světě...
  ZUZKA
  • Re: Jasně
   17.05.2011 12:46

   Já bych zrušil inflaci, čímž by se pak nemusely zvyšovat platy a důchody, úroky by se mohly nastavit na nulu a to jak u úspor, tak i u úvěrů a bylo by vyhráno :-)))
   tk69
   • výdělek
    17.05.2011 13:40

    A na čem by banky vydělávaly, kdyby byly nulové úroky. Z toho plyne, že inflace je žádoucí, ale nesmí se to přehnat.
    starik
    • Re: výdělek
     17.05.2011 13:50

     Inflace je především jeden velký podvod. V současnosti je podle statistiků poměrně nízká, ale to není již X let pravda. Inflace v posledních několika desítkách let se přesunula především do kvality zboží. Kupujeme čím dál víc nekvalitního zboží a to nejen v potravinách, ale i v jiném spotřebním zboží sice za nižší nebo jen mírně vyšší ceny, ale s podstatně nižší kvalitou.
     tk69
    • Re: výdělek
     17.05.2011 13:44

     Jako dnes především na poplatcích :-)))
     tk69
    • Re: výdělek
     17.05.2011 13:43

     No ony banky (a nejen naše) vydělávají hlavně na poplatcích a vlastním dealingu (i když tam mají nastaveny meze ;-)
     Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m