Aktualizováno Bulharská privatizační agentura do konce června tohoto roku vybere brokera, který povede proces prodeje státních 33% podílů v distribučních společnostech kontrolovaných tuzemským a rakouskou EVN. Podle dřívějšího vyjádření agentury budou podíly nabídnuty na bulharské enegetické burze.
Bulharsko nabídne k prodeji 63.624 akcií společnosti CEZ Distribution Bulgaria a 1650 akcií firmy CEZ Electro Bulgaria při ceně deset leva (125 Kč) za akcii. Předmětem nabídky bude také 51,6 tisíce akcií distribuční společnosti EVN v Bulharsku na shodné ceně 10 leva za akcii.
kontroluje energetické společnosti, obsluhující hlavní město Sofii a Pleven na severu země. Ty odpovídají podle posledních dostupných informací za 41 procent celkové spotřeby země. Dodávky poskytuje více než dvěma milionům klientů. EVN obsluhuje řádově 1,5 milionu klientů zejména v oblasti Plovdivu a Zagory, tedy jihu Bulharska. Od doby vstupu na trh před šesti lety EVN investovala zhruba 720 milionů lev.
na konci února informoval, že chce v Bulharsku společně s největší německou energetikou E.ON a rakouskou EVN dosáhnout dvouciferného zvýšení cen elektřiny pro spotřebitele, že kterých by profinancovala rozvoj tamní distribuční soustavy. Rozhodnutí nepodléhá schválení Státní komise pro energetiku a vodní hospodářství, ta ale takovému nárůstu cen oponuje. Důvodem jsou investice do bulharské rozvodné sítě do července 2012 kvůli jejímu zastarávání (více ve zprávě ZDE). „Neočekávám takto výrazný růst cen ve druhé polovině roku. Jako možné vidím pro koncové spotřebitele ve druhé polovině roku zvýšení cen o tři až čtyři, maximálně pět procent,“ reagoval na tuto zprávu Angel Semerdiev, šéf státní energetické komise, pro bulharské rádio Horizont.
V zemi působí ze zahraničních energetik také německý E.ON, který kontroluje 59% podíl v distribuční společnosti ve Varně a oblasti Gorna Oriahovitsa a obsluhuje 1,2 milionu klientů na severovýchodě země. O něm se zpráva privatizační agentury nezmiňuje.
Celkem sedm distribučních společností Bulharsko prodalo před vstupem do EU v roce 2007 za celkem 680 milionů eur výše uvedeným třem energetikám.
(Zdroj: Bloomberg)