Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECM jedná s věřiteli o prozatímním věřitelském výboru, v insolvenčním řízení dosud rekordní pohledávka

ECM jedná s věřiteli o prozatímním věřitelském výboru, v insolvenčním řízení dosud rekordní pohledávka

20.05.2011 10:41, aktualizováno: 20.5. 14:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká spořitelna ráno ještě jako největší do insolvenčního řízení přihlášený věřitel developerské skupiny ECM Real Estate Investments (ECM) podala soudu návrh na rychlé zřízení prozatímního věřitelského výboru, skrze který by jako jeho člen mohla podrobněji dohlížet na úkony s majetkovou podstatou, zejména prodeje stávajícího majetku ECM, a následně také na jmenování banky členem řádného věřitelského výboru. V průběhu dne do insolvenčního řízení přibyla pohledávka dosud rekordní, přesahující 3 miliardy korun.

ECM v reakci soudu uvedla, že stejně jako její věřitelé Česká spořitelna a Volksbank považuje za nejvhodnější formu řešení svého úpadku reorganizaci a proto nesouhlasí  s návrhem věřitele Glancus Investments na prohlášení konkurzu. "V rámci snahy o urychlené ustanovení prozatímního věřitelského výboru dlužník oslovil své významné věřitele... a v současné době s nimi finalizuje jejich souhlas se jmenováním za členy prozatímního věřitelského výboru," uvedla ECM s tím, že návrh na jmenování věřitelů za členy prozatímního věřitelského výboru doručí soudu do dvou pracovních dní.

"Dlužník (ECM) podle věřiteli (ČS) dostupných informací v současné době vyjednává se zájemci o prodeji svých klíčových aktiv. Jedná se zejména o kapitálovou účast ve společnosti China East Investment Limited v Hong Kongu, kde jednání se zájemcem – společností Nordevo Investments Limited, která je dlužníkovým společníkem v projektu, jsou v pokročilém stádiu. Dále dle informací dlužníka probíhají jednání o prodeji kapitálových účastí dlužníka ve společnostech Citi Deco a City Element, které vlastní významná aktiva na pražské Pankráci,“ uvádí Česká spořitelna s tím, že je tak zřejmé, že dlužník v současné době stále vlastní významný majetek a bylo by tak vhodné, aby veškeré úkony s majetkovou podstatou byly řádně a včas monitorovány.

Podle ČS by mělo být zajištěno, že nedojde v době, kdy prozatímní věřitelský výbor nebyl jmenován, p prodejům či jiným dispozicím s aktivy dlužníka za podmínek, které nejsou v zájmu přihlášených věřitelů. „Proto je podle názoru věřitele v zájmu i všech ostatních věřitelů, aby soud rozhodl o jmenování prozatímního věřitelského výboru co nejrychleji a Česká spořitelna souhlasí se svým jmenováním za člena tohoto výboru,“ uvedla ČS v dokumentu zaslaném soudu.

V průběhu dnešního dne byla do insolvenčního řízení přihlášena dosud rekordní pohledávka, překračujících tři miliardy korun. Firma Astin Capital Management uvedla, že jí ECM měla vyplatit úroky ve výši 115,953 milionu korun loni 9. října, jistina ve výši 2,955 miliardy korun pak byla splatná ke dni 15. květnu 2011.

Česká spořitelna stála u začátku nynějšího insolvenčního řízení s ECM. Celková výše pohledávek banky vůči developerovi činí přibližně 194 milionů korun. Následně se ke spořitelně připojila Volksbank CZ, která tvrdí, že jí ECM za dluhopisy a úroky dluží celkem 104,8 milionu korun.

Hlavním projektem ECM zůstává v současnosti především bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. Ve stejné lokalitě mají vyrůst také nové kancelářské budovy City Deco a City Element. Podle informací v médiích se ECM snažila v minulých měsících oba tyto projekty prodat skupině CPI miliardáře Radovana Vítka.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m