Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zemřel ministr financí Fischerovy vlády Eduard Janota

Zemřel ministr financí Fischerovy vlády Eduard Janota

20.5.2011 15:18, aktualizováno: 20.5. 16:51
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ve věku 59 let náhle zemřel ekonom Eduard Janota, který působil jako ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera. Janota zemřel na tenisovém kurtu v Radovesicích na Litoměřicku na zástavu srdce, řekl ČTK ředitel záchranné služby v Ústeckém kraji Ilja Deyl. Janotu se přivolaní záchranáři pokoušeli dlouhou dobu oživovat, jejich snaha ale nebyla úspěšná, dodal Deyl.
 
"Pokládám to za obrovskou ztrátu nejen pro odbornou ekonomickou scénu, ale pro celou Českou republiku. Odešel vynikající odborník, skvělý kamarád, vlastenec a statečný chlap. Jeho jméno bude navždy figurovat na desce cti moderní demokratické historie České republiky. Rád bych vyjádřil svou hlubokou soustrast jeho nejbližším," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.
 
Také prezident Václav Klaus označil Janotu za výraznou osobnost českých financí. "Nikdy se nedal do služeb té či oné politické strany, vždy mu šlo o kvalitu státního rozpočtu. Bude nám chybět," uvedl Klaus.

"Zpráva mne osobně velmi zasáhla. Považoval jsem ho za vynikajícího odborníka a slušného člověka. Bude nám všem chybět," sdělil ČTK premiér Petr Nečas.

Pro expremiéra Jana Fischera byl Janota "velký přítel a dlouholetý kamarád", jehož odchodu hluboce lituje. "Nemohl jsem věřit. Snad tomu ani nechci věřit," řekl ČTK Fischer, který je nyní jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) na zasedání banky v Astaně v Kazachstánu. "Patří to do kategorie zpráv, které bych se opravdu nechtěl dovídat. Je mi to strašně líto," řekl expremiér.

"Beru jako strašnou nespravedlnost, že tak skvělý člověk zemřel tak brzy," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Janota byl podle něj vzorným úředníkem českého státu v tom nejlepším smyslu tohoto slova. "Neznám žádného jiného takového ‘úředníka‘, kterému by tato země vděčila v tak velké míře za to, že je dnes vnímána jako jeden z mála ostrovů finanční stability ve vyspělém světě," dodal.

Janota byl dlouholetým nepolitickým úředníkem ministerstva financí, kde měl na starosti přípravu státního rozpočtu. Tradovalo se o něm, že patří k několika málo lidem, kteří se detailně orientují ve státních financích; dokonce se říkalo, že bez něj žádný ministr financí rozpočet nesestaví. Jako nepolitický úředník pracoval pod ministry z různých stran včetně ODS a ČSSD.

Janota vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze; v roce 1978 absolvoval postgraduální studium na katedře financí VŠE. Kariéru zahájil v roce 1976 jako odborný referent na Generálním ředitelství České státní pojišťovny, na ministerstvu financí působil od roku 1978. Od počátku se specializoval na problematiku státního rozpočtu. Od roku 1992 byl ředitelem odboru státního rozpočtu a v srpnu 1999 se stal náměstkem ministra financí. Do jeho působnosti spadaly odbory státního rozpočtu, financování územních rozpočtů, státního závěrečného účtu a odbor národního fondu. Mezi lety 2001 až 2006 byl prvním náměstkem ministra financí.

Jeho znalostí využívali počínaje Ivanem Kočárníkem všichni čeští ministři financí, až v září 2006 ho ministr financí z ODS Vlastimil Tlustý po svém nástupu do funkce odvolal. Po odchodu Tlustého z ministerstva v lednu 2007 ho tehdejší ministr Kalousek jmenoval zpět do funkce. Poté, co sněmovna na jaře 2009 vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka, se stal ministrem financí Fischerova překlenovacího kabinetu.

Janota byl ženatý, vychoval dva syny.


Váš názor
 •  
  20.5.2011 15:29

  tak nevím, jestli nejlepší ekonom na veřejné finance. I on se spolupodílel na výrazně deficitním financování za kralování Bohouše a spol.. Ale v každém případě, čest jeho památce. Určitě to byl jednooký ministr financí mezi úplně slepými.
  tk69
 • Nejlepší ekonom na veřejné finance
  20.5.2011 15:23

  ČEST JEHO PAMÁTCE. Takových jako byl on, již moc není.
  KONTO
  • Re: Nejlepší ekonom na veřejné finance
   20.5.2011 16:03

   Líto je mě člověka,ještě měl čas.
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data