Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čejka (KB) pro Patria.cz: Restrukturalizace řeckého dluhu by se na výsledcích projevila, stabilitu banky ale neovlivní

Čejka (KB) pro Patria.cz: Restrukturalizace řeckého dluhu by se na výsledcích projevila, stabilitu banky ale neovlivní

24.5.2011 17:52

Scénářů ohledně dalšího vývoje schopnosti Řecka dostát svým finančním závazkům existuje celá řada. Pokud by nakonec došlo k restrukturalizaci dluhu, odrazilo by se to na výsledku hospodaření Komerční banky, uvedl dnes finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka v online rozhovoru pro server Patria.cz. Ani v nejhorším případě však bance nehrozí významné zhoršení jejího fungování ani kapitálové vybavenosti.

Expozice Komerční banky vůči řeckým státním dluhopisům dosahuje podle posledních informací výše zhruba 7,5 miliardy korun, ale s postupem času se „velmi mírně snižuje, hlavně splátkami jistiny a úroků, naposledy minulý týden“, uvedl dnes finanční ředitel KB v rozhovoru na Patria.cz.

Podle analytiků jde však stále o největší expozici v rámci bankovního sektoru v regionu střední a východní Evropy. „Dopad na hospodaření banky záleží na tom, jak by byla restrukturalizace provedena, tedy zda by došlo například k rozložení splátek v čase, ke snížení úrokových sazeb nebo k odpuštění části dluhu a v jaké výši,“ vysvětlil dnes Pavel Čejka a dodal, že změna tržní hodnoty dluhopisů držených KB je následně promítnuta v kapitálu banky.

Čejka dále k tématu uvedl, že KB se stejně jako velká většina bank při investicích do vládních bondů nezajišťovala proti kreditnímu riziku. Obavy však podle finančního ředitele Komerční banky na místě rozhodně nejsou. „Pro srovnání zisk banky za rok 2010 ve výši 13,3 miliardy byl výrazně vyšší, než celá angažovanost KB v těchto dluhopisech a restrukturalizace řeckého dluhu tak v žádném případě nemůže ovlivnit stabilitu banky, její kapitálovou sílu a schopnost úvěrovat,“ řekl Čejka. Expozice vůči ostatním sledovaným zemím PIGS, tedy k Portugalsku, Irsku a Španělsku má podle něho již banka zanedbatelnou.

Z jiných témat došla při rozhovoru řeč například na výhled hospodaření Komerční banky. Finanční ředitel tohoto bankovního ústavu sice v souladu s platnou regulací neposkytl konkrétnější kvartální prognózu, řekl však pár slov k celoročnímu výhledu: „Za celý rok 2011 čekáme mírný růst výnosů v řádu několika procent, zejména díky očekávanému zrychlení růstu úvěrového portfolia proti roku 2010.“ Na jiném místě potom od šéfa financí Komerční banky zaznělo, že v letošním roce by celkově úvěrové portfolio banky mělo růst mezi 5 a 10 procenty meziročně.

Více než výnosy by však podle prognózy KB představené již po výsledcích za první čtvrtletí letošního roku měly růst náklady banky. „V letošním roce považujeme za nutné investovat do růstu, který očekáváme v příštích letech, ať už jde o investice do zaměstnanců KB (v roce 2010 KB nezvyšovala platy a vyplatila snížené bonusy), do pobočkové sítě, do internetového bankovnictví atd. Snižováním nákladů se zabýváme neustále, ale zároveň musíme investovat do oblastí, které podpoří další růst banky a budou poskytovat lepší služby klientům,“ uvedl Čejka.

A jak to bude do budoucna s vyplácenou dividendou ze zisku Komerční banky? „Dividendy KB zohledňují názor jak Société Générale s 60 %, tak i minoritních 40% akcionářů (…) a jsou to hlavně minoritní akcionáři, kdo tlačí na zvýšení dividend. Dividendy budou vždy kompromisem mezi solidním výnosem pro akcionáře a mezi dostatečnou kapitálovou přiměřeností banky umožňující další růst KB,“ shrnul rozložení sil a vyhlídky akcionářů finanční ředitel KB.

Kompletní přepis online rozhovoru s finančním ředitelem KB Pavlem Čejkou na Patria.cz čtěte ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC