Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Regionální konkurent NWR, polský těžař JSW, vstoupí na burzu ve Varšavě v červenci

Regionální konkurent NWR, polský těžař JSW, vstoupí na burzu ve Varšavě v červenci

31.5.2011 11:55, aktualizováno: 1.6. 9:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Polská státní uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) dnes potvrdila záměr umístit velkou část svých akcií na varšavské burze v rámci primárního úpisu akcií. Kabinet premiéra Donalda Tuska hodlá přes burzu zprivatizovat až 49 % akcií, jejichž cena se odhaduje na 3,5 mld. PLN.

Zdroje uvedly, že pro zaměstnance JSW, kteří se proti privatizaci bouřili, bude vyhrazeno 16,8 procenta akcií, zbylých 33,1 bude rozprodáno mezi investory. Vláda již dříve sdělila, že si hodlá na společnosti ponechat nejméně 51 procent akcií.

Ministr státního pokladu Aleksander Grad sdělil, že primární nabídka akcií JSW bude jednou z hlavních privatizačních transakcí v Polsku v letošním roce. "Chceme nabídnout akcie JSW širokému obecenstvu institucionálních investorů v Polsku i zahraničních investorů," uvedl ministr.

Společnost už polským regulátorům finančního trhu dala k dispozici prospekt k IPO. Podle agentury Bloomberg by nacenění emise mělo být známo 28. června a obchodování s titulem by mělo začít 6. července. Akcie budou nabídnuty institucionálním i retailovým investorům v Polsku a vybraným větším hráčům v zahraničí.

Skupina JSW je co do objemu největší těžař koksovatelného uhlí a jedním z čelných producentů koksu v EU. Jádrem aktivit společnosti, která minulý rok hospodařila s čistým ziskem přes 600 mil. PLN a zaměstnávala kolem 22.600 lidí, je těžba a prodej koksovatelného a energetického uhlí, výroba koksu a uhelných derivátů.

Prodej akcií JSW je součástí privatizačního plánu polského státu pro letošní rok. Vláda původně plánovala, že akcie JSW půjdou na varšavskou burzu už v červnu. Po dubnových protestech zaměstnanců, kteří požadovali výrazně vyšší mzdy, desetiletou záruku pracovních míst a slib, že si stát navždy ponechá nejméně 51 procent firmy, však došlo ke zdržení.

Ministr státního pokladu Aleksander Grad emisi označil za „jednu z nejdůležitějších letošních událostí na polském kapitálovém trhu a historický mezník na evropském uhelném trhu“. IPO podle výkonného ředitele JSW Jaroslawa Zagórowskiho umožní skupině dále rozvíjet své aktivity, rozšiřovat zásoby a posílit vedoucí pozici na trhu.

V portfoliu JSW je pět aktivních dolů ve Slezské pánvi s celkovými zásobami 552 mil. tun uhlí. Tato suma by se později měla zvýšit na 844 mil. tun, což by JSW mělo umožnit těžit bez omezení dalších 60 let. K pěti stávajícím koksárenským jednotkám hodlá společnost ještě letos přidat další čtyři prostřednictvím akvizice koksáren KK Zabrze.

V loňském roce skupina JSW vytěžila zhruba 13,3 mil. tun uhlí (tedy podobně jako konkurenční NWR) a prodala zhruba stejné množství suroviny, čehož 9,2 mil. tun šlo externím zákazníkům a zbytek byl zpracován ve vlastních koksárnách. Víc jako polovinu produkce JSW tvoří dražší koksovatelné uhlí. Objem vyrobeného koksu se loni vyšplhal na 2,5 mil. tun a jeho prodej se postaral o 36 % celkových tržeb JSW.

(Zdroj: JSW, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba