Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chystá se evropská směrnice, která může propojit účetnictví českých bank s mateřskými ústavy

Chystá se evropská směrnice, která může propojit účetnictví českých bank s mateřskými ústavy

12.8.2011 10:36
Autor: Redakce, Patria Online

Evropská komise v červenci představila návrh směrnice, podle které by v některých případech šlo posuzovat mateřskou evropskou bankovní skupinu i její dceřinou banku jako jeden celek. Píší to dnešní Hospodářské noviny s tím, že by tím pádem mohlo bez větších omezení docházet k přesunům aktiv a pasiv mezi matkou a dcerou, což by mohlo negativně dolehnout na rozvahy českých bank vlastněných zahraničními skupinami.

Česká národní banka se již podle deníku sice proti návrhu Komise ohradila. „Hlídáme, aby nedocházelo k žádné neoprávněné podpoře dcer matkám, aby byla zachována stabilita domácích finančních institucí,“ ujistil HN viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. V každém případě má návrh nové směrnice EK před sebou ještě dlouhou cestu k případnému schválení.

Při současných propadech evropských bankovních titulů však podle deníku hrozí také problémy psychologického rázu. Pokud se totiž v myslích klientů rozplyne myšlenka, že za českými bankami stojí silná zahraniční skupina, může podle HN dojít i k výběru prostředků z účtu v rychlosti zvané již „run na banku“.

„Run na tuzemské banky neočekáváme ani v případě výrazného zhoršení ekonomického prostředí, protože k žádnému nedošlo ani v letech 2007-2008. Velká většina vkladatelů se výší svých úložek u bank totiž vejde do státem pojištěné výše 100 tis. EUR,“ zhodnotil konstrukci Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance. Vypočetl rizikové expozice některých českých bank: Česká spořitelna (z Erste Group) by neměla držet žádné dluhopisy zemí PIIGS, KB má 7 mld. CZK řeckých dluhopisů (odepsáno již 1,6 mld. Kč) a 8,2 mld. v expozici vůči italskému dluhu.

(Zdroj: HN, Patria Finance)


Váš názor
 • Proč informace dnes?
  12.8.2011 11:18

  Je v zájmu Patrie srazit KB?. Proč informaci starou měsíc uvádí Patria na svých stránkách až dnes kdy by se KB mohla odrazit od sna.
  Juniper
  • Re: Proč informace dnes?
   12.8.2011 11:29

   určitě ne vždyť patria maopak píše jak nam KB a Čez pěkně rostou
   Deny:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m