Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší řecká banka ve ztrátě, depozita dvouciferně klesají. Pojišťovny ruší krytí exportu, obchodům může chybět část zboží

Největší řecká banka ve ztrátě, depozita dvouciferně klesají. Pojišťovny ruší krytí exportu, obchodům může chybět část zboží

31.05.2012 10:14, aktualizováno: 31.5. 11:31
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Obrázek o dopadu krize na řecký bankovní sektor nabídly výsledky největší řecké banky National Bank of Greece a čtyřky trhu, banky Piraeus. Prvně jmenovaná je ve ztrátě, druhá v zisku pouze díly odloženým daním. Společným znakem je pokles depozit řádově o pětinu a mnohem razantnější růst rezerv na špatné úvěry. Nemalou ránu řeckému importu pak uštědřil největší světový pojistitel vývozu Euler Hermes, který rozhodl, že již nebude pojišťovat jakýkoli export do Řecka. Podobně se před časem rozhodla menší rakouská pojišťovna OeKB, kterou Euler Hermes téměř z poloviny vlastní, jen s těmi nejdůvěryhodnějšími hodlá pokračovat Coface.

Bank of Greece: Čistá ztráta, depozita -15 %, rezervy +47 %

Největší řecká banka National Bank of Greece (NBG) vykázala v prvním čtvrtletí roku 2012 čistou ztrátu 537 milionů eur ze zisku 157 milionů eur před rokem. Skupina, která působí rovněž v Turecku, zvýšila rezervy na ztrátové úvěry o 47 procent na 559 milionů eur. Podíl špatných úvěrů na celkovém objemu úvěrů se zvýšil na 15,5 procenta ze 13 procent v prosinci. Banka utrpěla v 1Q ztrátu z tradingu v rozsahu 271 milionů eur.

Bank of Greece zároveň uvedla, že z řeckých bank v dubnu odteklo celkem 1,3 miliardy eur depozit po odsátí 2,3 miliard eur v průběhu prvního čtvrtletí roku. „Data za duben a květen jsou na řiditelných úrovních, poslední tři týdny se situace zklidňuje,“ uvedl šéf banky Apostolos Tamvakakis.

Banka obdržela finanční injekci v rozsahu 7,4 miliardy eur z řeckého fondu rekapitalizace bank. Ta dle CEO zajistí nepřerušený přístup k financování ECB. Čtyři největší řecké banky pak potřebují dohromady získat z fondu 18 miliard eur poté, co za rok 2011 reportovaly celkovou ztrátu 28 miliard eur. Jádrový Tier 1 ukazatel v 1Q dosahoval úrovně 6,4 %.

Piraeus Bank: Zisk pouze díky odkladu daní, depozita menší o čtvrtinu, rezervy +78 %

Řecká Pireaus Bank, která je čtvrtou největší bankou v zemi, sice vykázala zisk 298 milionů eur po zisku 9 milionů eur před rokem, ale stalo se tak pouze díky odložené dani, související s výměnou dluhopisů. Při odpočtu tohoto vlivu vytvořila čistou ztrátu 80 milionů eur. Banka zvýšila rezervy na ztrátové úvěry o 78 procent na 246 milionů eur. Čisté příjmy z úroků klesly o 22 procent na 236 milionů eur. V Piraeus Bank vlastní necelých 6 procent skupina PPF Petra Kellnera.

Piraeus uvedla, že depozita v 1Q klesla o 24 % meziročně na 20,9 miliardy eur, mezikvartální pokles dosahuje 5 %. Jádrový Tier 1 ukazatel na konci 1Q dosahoval 8 %, podíl špatných úvěrů vzrostl na 16 % z 13,5 % na konci roku.

Řecký zahraniční obchod ohrožuje stop globálních pojišťoven na krytí vývozu do země

Největší světový pojistitel exportních úvěrů Euler Hermes přestal pojišťovat vývozy do Řecka. Uvedl, že důvodem kroku jsou rostoucí rizika toho, že v případě odchodu vysoce zadlužené země z eurozóny nebude export do Řecka uhrazen. „Euler Hermes se rozhodl, že v dohledné době nebude nadále krýt dodávky do Řecka," řekla mluvčí společnosti Bettina Sattler. Dodal, že dosavadní smlouvy Euler Hermes dodrží a že svůj krok přehodnotí, "jakmile se situace zlepší".

Už minulý týden firma, kterou vlastní největší německá pojišťovna Allianz, uvedla, že by mohla omezit krytí vývozu do Řecka. Své pozice vůči Řecku před tamními volbami chystanými na 17. června přehodnocují další exportní pojišťovny.

Toto úterý 29. května jsme informovali, že rakouská pojišťovna vývozu OeKB přestala krýt nové úvěry Řecku. "S ohledem na současný vývoj hrozí riziko nesplácení a bankrotu," uvedla. Bylo to předznamenání kroku Euler Hermes, která OeKB z 49 % vlastní, z 51 % za ní pak stojí rakouský poskytovatel exportního financování Oestreichische Kontrollbank AG. Francouzská čelní pojišťovna exportu Coface pak uvedla, že je ochotna pracovat pouze s „nejzdravějšími řeckými firmami“. Coface, kterou většinově vlastní Natixis, započala s omezování krytí exportu do Řecka již na přelomu roku, části řeckých partnerů vypověděla kontrakty.

Exportní pojištění znamená krytí v případě selhání na straně klienta. Může znamenat, že část zahraničního zboží se již nedostane k řeckým obchodníkům a tamním zákazníkům. Většina evropského exportu ale pojištěna není. Pojištění exportních úvěrů si kupuje například asi 15 procent britských vývozců a asi 25 procent německých.

Po odchodu Řecka z měnové unie by tamní firmy musely přejít na staronovou řeckou měnu, jejíž kurz by zřejmě prudce klesl. To by dramaticky snížilo schopnost řeckých dovozců platit faktury účtované v eurech. Evropští vývozci by tak utrpěli vysoké ztráty, jejichž náhradu by si nárokovaly u svých pojišťoven. Pojišťovny se na to připravují, vedle Řecka začínají postupně snižovat svou angažovanost i vůči Španělsku a Itálii.
Asociace německých vývozců BGA kvůli snížené dostupnosti komerčního pojištění žádá o podporu vládu. Německo už tento měsíc reaktivovalo program státního pojištění exportních úvěrů poté, co k tomu dala v dubnu souhlas Evropská komise, uvedl zástupce BGA Gregor Wolf.

Pět let recese, pětina nezaměstnaných

Řecko loni dovezlo zboží v hodnotě 45,6 miliardy eur a vyvezlo jen za 20,2 miliardy eur, uvádějí údaje Mezinárodního měnového fondu. Německý vývoz do Řecka loni klesl o 14 procent na 5,1 miliardy eur.

Více než jeden z pěti Řeků je bez práce a ekonomika je pátým rokem v recesi. Bžeznové maloobchodní tržby vykázaly meziroční propad o 15,1 %. Od prosince 2009 do března 2012 se vklady v bankám celkem snížily o 72 miliard eur na 165 miliard eur. Řecký fond finanční stability (HFSF) tento týden vyplatil čtyřem největším bankám v zemi, National Bank of Greece, Alpha Bank, Eurobank a Piraeus Bank, celkem 18 miliard eur. Peníze poslouží k posílení kapitálu bank, které díky tomu opět získají přístup k refinančním úvěrům Evropské centrální banky (ECB). NBG získala 7,4 miliardy eur a Piraeus 4,7 miliardy eur.


(Zdroj: Bloomberg, NBG, Piraeus, Euler Hermes, OeKB)


Čtěte více:

Řecké banky dostanou do pondělka 18 mld. EUR na rekapitalizaci, obnoví přístup ke zdrojům ECB
24.05.2012 16:42
Čtveřice největších řeckých věřitelů získá do pondělí 18 miliard eur,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  
22:00Data z trhu práce za září rozhodnou o zahájení útlumu měnové expanze Fedu
17:34Podhodnocené akcie inovativních firem
16:54Optimismus před Fedem nabírá na síle. Akcie rostou, dluhopisy se přidávají  
15:52Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky, i kvůli dopadům třetí vlny koronaviru
15:40UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2021
15:36Raiffeisenbank a.s.: Oznámení vlastníkům dluhopisů
15:24Komentář analytika: Do nového roku vykročil FedEx špatnou nohou
14:40Budoucí technologičtí giganti, na které se podle Goldman Sachs vyplatí vsadit
14:22McKinsey: Při využití potenciálu žen by HDP mohl být v roce 2030 o 500 miliard vyšší
11:59Top 10 dividendových akcií podle Morningstar
11:07Oživení německé ekonomiky brzdí problémy v dodavatelských řetězcích
11:00Evropa roste. Obavy z Číny dál klesají, na programu je Fed  
10:57Většina členů rady může podpořit výraznější utažení sazeb, myslí si Vojtěch Benda
9:09Rozbřesk: Fed vydá novou prognózou, která možná ukáže na vyšší ochotu jít se sazbami rychleji nahoru
8:54Obavy z Evergrande opadají, tématem dne Fed. Evropa zahájí pozitivně  
8:45Sněmovna reprezentantů schválila těsnou většinou rozpočtový balíček
8:28Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek
7:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o rozhodování per rollam valné hromady
6:06Růst nerůst mezd, nedostupné bydlení i chyba dekády. Nový MakroMixér s Danem Prokopem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)