Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová: Chci více pravomocí pro EU a rozpočtovou unii. I za cenu dvourychlostní Evropy

Merkelová: Chci více pravomocí pro EU a rozpočtovou unii. I za cenu dvourychlostní Evropy

7.6.2012 10:37, aktualizováno: 7.6. 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německá kancléřka Angela Merkelová bude na nejbližším summitu Evropské unie na konci června prosazovat prohloubení politické unie a vytvoření rozpočtové unie, uvedla v ranním magazínu německé veřejnoprávní televize ARD. Jasně také uvedla, že při prosazování tohoto cíle nehodlá brát ohled na státy, které s přenášením dalších pravomocí na Brusel nesouhlasí. Kroky chce prosadit i za cenu dvourychlostní Evropy.

Měnová unie nestačí, potřebujeme společnou rozpočtovou politiku

"My nepotřebujeme jen měnovou unii, ale potřebujeme takzvanou fiskální unii, tedy více společné rozpočtové politiky," prohlásila Merkelová. Za nutné považuje i prohloubení politické unie. "To znamená, že musíme krok po kroku předávat Evropě kompetence, aby ta získala také kontrolní pravomoci," uvedla kancléřka.

K rázným kritikům dalšího prohlubování evropské integrace patří například český prezident Václav Klaus. Merkelová však na ty, kteří se nebudou chtít přidat, nehodlá čekat. Podle kancléřky je potřeba zůstat otevřený, "aby všichni měli možnost se zapojit". "Nesmíme ale zůstat stát jen kvůli tomu, že jeden nebo druhý nechce jít s námi," zdůraznila Merkelová.

Německá kancléřka se podle německých zpravodajských serverů otevřeně vyslovila pro takzvanou dvourychlostní Evropu. Ta se už nyní projevuje například rozdělením Evropské unie na státy soustředěné v eurozóně a na členy EU s měnou vlastní.

Merkelová ale jedním dechem pro ARD dodala, že by od Summitu EU, který se v Bruselu uskuteční 28. a 29. června, neměla být vysoká očekávání. Ona sama prý nepředpokládá, že schůzka přinese nějaké zásadní rozhodnutí.

Merkelová, která je terčem kritiky části evropských partnerů, například Francie s novým prezidentem a vládou, za přílišnou orientaci na úspory v rozhovoru uvedla, že ji samozřejmě zajímá růst, ale rozpočtová konsolidace a růst jsou dvě strany téže mince. „Bez solidních financí nemůžete růst a samotné zdravé finance nejsou vše. Jsou zde další otázky, například konkurenceschopnost,“ uvedla Merkelová. 

Fond vykoupení pomalu získává podporu

Vláda Angely Merkelové, která v eurozóně vždy platila za silného odpůrce jakékoliv formy sdílení břemene předlužení eurozóny, pomalu otupuje svou opoziční rétoriku. Potvrzují to nedávná slova dvou politických spojenců německé kancléřky. Preferovanou formou společného řešení nadměrného zadlužení členských států by se měl stát takzvaný „fond vykoupení“ (Redemption Fund). Ten by měl sdružovat dluh přesahujícího maastrichtský limit 60 procent hrubého domácího produktu do fondu krytého společnými zárukami. Participující země by se musely zavázat k přísnějším reformám veřejné správy a zakotvením dluhové brzdy do své ústavy, ale odměnou by jim bylo odsunutí splatnosti dluhu v tomto fondu o 20 až 25 let.

„Vidím určitý posun ve vládě směrem k navrhovanému fondu vykoupení. Nejedná se o obecné „zevropštění“ vládního dluhu v Evropské unii. Pomůže to na jedné straně zachovat v platnosti snahy o konsolidaci národních rozpočtů vysoce zadlužených zemí a na druhou stranu to překoná tlaky v Německu,“ řekl včera v Berlíně Lars Feld, profesor ekonomie na Freiburg University člen rady ekonomických poradců Angely Merkelové, k návrhu na „fondy vykoupení“. Dodal, že je to podle něho lepší řešení než eurobondy.

Podporu projektu fondu vykoupení vyjádřil také Kurt Lauk, který stojí v čele podnikového výboru Merkelové strany CDU. Řekl dokonce, že by byl pro to, aby se splatnost nadlimitního dluhu ve společném fondu prodloužila dokonce až o půl století. 

 
(Zdroj: ARD, AP, čtk, Bloomberg)


Čtěte více:

„Fond vykoupení“ - Nová naděje eurozóny na sdílení dluhového břemene
25.5.2012 12:57
Společné dluhopisy eurozóny ani tento týden neprošly přes německé vet...
Evropská komise chce, aby EU poskytovala přímou pomoc bankám. Nejspíš skrze ESM
30.5.2012 13:32
Evropská unie se chce postavit po bok národních vlád s možností poskyt...
Soros: Krize eura by mohla zničit celou EU, odpovědnost nese i Německo. Zbývají tři měsíce klidnějších trhů
4.6.2012 8:19
Krize eura by mohla zničit celou Evropskou unii a uvrhnout region do z...
Evropa v tichosti připravuje klíčový plán svého dalšího vývoje, tvrdí Die Welt. Vznikla by prý zbrusu nová Evropa
4.6.2012 8:58
Evropská unie v tajnosti připravuje plán svého dalšího vývoje. Vize na...
Handelsblatt: Německá vláda přistoupila na podporu růstu EU, aby prosadila pakt
5.6.2012 12:21
Německá vláda se shodla na balíku opatření na podporu evropského hospo...

Váš názor
 • Vyklulo
  7.6.2012 12:44

  se šídlo z pytle.!? Nejdřive si zajistit v EU dominanci tím, že se zruší právo veta každého člena a rozhodovat se bude většinově (tedy rozumněj Německo a Francie) a pak prosadit více kompetencí. Bylo to ze strany Německa a Francie posledních 1000 let vůči svým sousedům někdy jiné? Je to pořad o tom samým - koloniální a velmocenské manýry. Ubermensch. Po těchto slovech bych opouštěl EU, ne tak ještě přijímat někdy €. Historie se opakuje stále dokola jen jinými prostředky a mechanizmy.
  jarom
 • kdepak se to naučila?
  7.6.2012 10:50

  Takové manýry panovaly v RVHP. Není náhodou sódružka z bývalé NDR pilná žačka Revizní a plánovací komise?:-))
  Jesse
 •  
  7.6.2012 10:40

  jooo demokracie :)
  merkel
  •  
   7.6.2012 12:09

   nasrat. A a po kom ty pravomici chceš ? kdo tě volil ty Krávo ?
   moravák
   • kdo jí volil
    7.6.2012 13:51

    Adolfa také nikdo nevolil a jak dobře vládnul. Dotáh to až k Stalingradu . Kdyby neuhodily mrazy , mohla být jednotná Evropa už dávno.
    karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university