Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Krize eura by mohla zničit celou EU, odpovědnost nese i Německo. Zbývají tři měsíce klidnějších trhů

Soros: Krize eura by mohla zničit celou EU, odpovědnost nese i Německo. Zbývají tři měsíce klidnějších trhů

4.6.2012 8:19, aktualizováno: 4.6. 10:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Krize eura by mohla zničit celou Evropskou unii a uvrhnout region do ztracené dekády, podobně jako se to stalo Latinské Americe v 80. letech minulého století. Uvedl to o víkendu na hospodářské konferenci v italském Trentu americký miliardář George Soros. Současnou krizi v eurozóně Soros považuje za dluhovou úzce spojenou s bankovní krizí a na její vyřešení zbývají politickým lídrům zhruba tři měsíce.  

Ode dneška za tři měsíce budou trhy požadovat více, ale politici už tyto požadavky nebudou schopni naplnit, varoval Soros. Evropská unie je podle něj "jako bublina" - nikoli finanční, ale politická - která by mohla v důsledku krize eurozóny prasknout. "S odstupem času je nyní jasné, že hlavním zdrojem problémů bylo to, že se členské země eurozóny vzdaly svých práv na tvorbu peněz ve prospěch Evropské centrální banky. Ani ony ani evropské autority si přitom neuvědomily, co to bude mít za následky," prohlásil investor.

Vedoucí úlohu v řešení dluhové krize by podle Sorose mělo převzít Německo a jeho centrální banka. Má však obavy, že se Německu nepodaří včas zareagovat. Jak Bundesbanka tak kancléřka Angela Merkelová je přitom velmi obezřetná, co se další podpory zbytku eurozóny týče.

Červnové volby v Řecku by měly skončit vytvořením vlády, která bude ochotná se zavázat k plnění současných podmínek pomoci, avšak zjistí, že je není možné splnit, domnívá se Soros. Řecká krize pak dosáhne svého vrcholu na podzim. "Do té doby bude také německá ekonomika oslabovat, takže pro kancléřku (Angelu) Merkelovou bude ještě těžší než dnes přesvědčit německou veřejnost, aby přijala další odpovědnost za Evropu," prohlásil. Přesto Soros věří, že Německo nakonec učiní vše nutné k udržení eurozóny v chodu vzhledem k obrovským ztrátám, které hrozí německým bankám v případě rozpadu měnové unie a potenciálnímu propadu vývozu při návratu země k německé marce, která by pravděpodobně byla výrazně silnější než euro.

Soros vyzval k vytvoření evropského systému pojištění vkladů, k přímému napojení bank na záchranný fond eurozóny a ke společnému úřadu pro dohled a regulaci finančního trhu. Doporučuje rovněž přijmout opatření, která by snížila náklady na úvěry těžce zadlužených zemí a varuje, že pokud se tak nestane, podpora reforem v Itálii opadne a pro vládu bude těžké je prosadit.

"Jsou různé cesty, jak toho (poklesu nákladů na úvěry) dosáhnout, ale všechny potřebují aktivní podporu Bundesbanky a německé vlády," podotkl investor. Evropští lídři se podle něj doposud příliš soustředili na fiskální odpovědnost, místo aby podpořili růst, což značí, že neporozumněli původu krize a z toho důvodu aplikovali špatná řešení.

Právě velcí věřitelé jako Německo podle něj musí přijmout zodpovědnost za současnou krizi eurozóny, která je primárně dávaná za vinu zadluženým zemím, jako je Řecko a Španělsko. "Centrum" regionu, jak Německo nazývá, je zodpovědné za vytvoření vadného systému, přijímání špatných dohod a politik, které napravuje vždy příliš pozdě a v nedostatečné míře.


(Zdroj: CNBC, čtk, AP)


Čtěte více:

Soros o tom, proč by eurozónu neměla řídit Bundesbanka a o sebenaplňujícím se proroctví
12.4.2012 18:19
Ať už se jedná o dvojnásobnou finanční pomoc Řecku nebo programy na do...
Řeči o přípravách na rozpad eurozóny jsou absurdní, vzkázal Sorosovi šéf Bundesbanky
24.4.2012 15:58
Nedávná slova George Sorose o tom, že se německá centrální banka „poti...

Váš názor
 •  
  4.6.2012 8:37

  Hlavně podpořte banky, aby bylo peněz na platy managerů bank.
  Jezdec.
  •  
   4.6.2012 8:47

   Souhlas s tebou. Budou rabovat veřejné rozpočty a jako záminku nám budou tvrdit, že bez bohatých bank by nám bylo hůř. Neuvěřitelná prasata nám vládnou.
   Jesse
   •  
    4.6.2012 10:48

    chtel jsem komentovat, ale rekl jsi to za me. tem idiotum zanika mocensky institut regionalnich bank, pres ktere muzou ovladat pitomce, ktere je voli, tak usiluji o utvoreni nejakeho nadnarodniho, jeste hure polapitelneho monstra, jehoz otroky nas chteji ucinit. 1984 hadr na zem, roztrhanej, smradlavej. nejvetsi slaboch a vystrasenec a kolaborant tydne je ---> ....Španělský premiér Rajoy volá po vytvoření Evropského fiskálního úřadu, který by udával směr rozpočtové politice v eurozóně, harmonizoval fiskální zásahy členských států a umožnil centralizaci kontroly (veřejných) financí. jak muze byt nekdo svolny zaprodat narod svuj i jinych cizim, anonymnim zajmum, to nepochopim ani za miliardu let.
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data