Prezident Václav Klaus dnes na návrh premiéra Petra Nečase odvolal Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti. Premiér své rozhodnutí zdůvodnil neschopností ministra zvládnout manažerskou agendu, především pak v oblasti rozpočtu. Na jeho místo bude podle Nečase do týdne jmenován jiný zástupce ODS.
„Důvodem odchodu ministra spravedlnosti je manažerské nezvládnutí resortu, především v rozpočtové oblasti,“ vysvětlil dnes svůj krok premiér Nečas. Řekl také, že jeho důvěra v to, že Pospíšil manažersky a rozpočtově zvládne resort i přípravu rozpočtu na rok 2013, klesla "pod bod mrazu". Fakt, že Pospíšil v době škrtů žádal o další miliardu pro své ministerstvo, označil premiér za "demoralizující" pro ostatní resorty.
Premiér následně zopakoval, že ve své vládě považuje schopnost držet rozpočtovou politiku na uzdě za klíčovou prioritu. Pospíšila premiér o svém rozhodnutí podle svých slov informoval dnes ráno. O nástupci Pospíšila na ministerstvu spravedlnosti už Nečas svou představu má. Jméno neřekl, prohlásil ale, že spravedlnost obsadí Občanská demokratická strana.
Odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dnes pro TV Nova uvedl, že respektuje rozhodnutí premiéra Petra Nečase (ODS) odvolat jej z vlády. "Můžu pouze konstatovat, že mi to před necelou hodinou oznámil pan premiér. Já respektuji jeho rozhodnutí, je odpovědný za personální politiku vlády. Určitě nebudu dělat nějaké hysterické reakce. Jako důvod uvedl to, že jsme požádali asi před měsícem o několik stovek milionů korun na vězeňství," řekl Pospíšil s tím, že jej mohou novináři zastihnout na ministerstvu, jelikož si "bude balit bedýnky". Následně prý omezí svoji politickou činnost a bude pracovat pro mecenášku Medu Mládkovou a její muzeum na pražské Kampě. Dodal, že premiér mu informaci o odvolání sdělil zhruba před hodinou.
Komentáře ostatních politiků na adresu odcházejícího šéfa resortu spravedlnosti povětšinou vyjadřovaly překvapení. "Pana Pospíšila považuji za velmi dobrého ministra spravedlnosti a rozhodně jsem nic takového nečekal. Je to pro mě velkým překvapením. S koaličními partnery budeme o vzniklé situaci ještě diskutovat," řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil: "Pan premiér se mnou své rozhodnutí nekonzultoval, je to ale jeho plné právo. Jiří Pospíšil byl můj kolega ve vládě, jeho práci proto nechci hodnotit."
O možném odvolání Pospíšila se spekulovalo již dříve. Justicí v posledních měsících zmítaly spory, které se týkaly především činnosti a personálního obsazení pražského vrchního státního zastupitelství. V následujících dnech by měl být jmenován nástupce odvolaného Vlastimila Rampuly a političtí komentátoři nyní dávají možné snahy o dosazení konkrétní osoby na toto místo do souvislosti s odvoláním Pospíšila. Šestatřicetiletý ministr v únoru dostal od ODS čas na její stabilizaci.
Novou vrchní pražskou žalobkyní měla být po Vlastimilu Rampulovi Lenka Bradáčová jako záruka pro další očistu úřadu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ji ale před svým odvoláním už nestihl jmenovat, napsala dnes MfD. "Mohu jen potvrdit, že jsem s návrhem souhlasila. To je zákonná podmínka, abych mohla být do funkce jmenována," řekla listu státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Víc nechtěla záležitost komentovat.
"Nečekané odvolání ministra spravedlnosti Pospíšila vyvolává velmi vážné obavy o stav demokracie v České republice. Domnívám se, že po justiční mafii tady máme něco, co by šlo s nadsázkou nazvat jako státní mafie. Protože nevím, jak jinak nazvat snahu dvou vysokých ústavních činitelů – prezidenta republiky a předsedy vlády – zabránit pozitivním změnám ve státním zastupitelství," prohlásil stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier. Místopředseda ČSSD také upozornil, že k odvolání dosavadního ministra spravedlnosti došlo bezprostředně poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl Pospíšilovi jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. Odvolání podle něj muselo být dopředu domluvené s prezidentem Klausem, protože proběhlo velmi rychle.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) je devátým ministrem, který se v Nečasově kabinetu nedočkal konce volebního období. Výměnu šéfa rezortu za dva roky fungování vlády zažilo už osm rezortů. Změnu ve svém vedení od jmenování Nečasovy vlády zažily kromě spravedlnosti také rezorty životního prostředí, vnitra, zemědělství, průmyslu a obchodu, kultury, školství a na dopravě se střídalo vedení dvakrát. Pospíšil je také již čtvrtým členem ODS, který v kabinetu skončil. Jeho odchod z vlády následuje po předčasném ukončení funkce ministra průmyslu Martina Kocourka, ministra zemědělství Ivana Fuksy a ministra životního prostředí Pavla Drobila.
"Nemohu připustit privilegované zacházení. Aby to vypadalo, že když je někdo ministrem za ODS, tak se k němu v rozpočtové oblasti přistupuje jinak," zdůraznil Nečas. Dodal, že včera při jednání o přípravě rozpočtu na rok 2013 prý musel na některé ministry zvýšit hlas a pohrozit jim odvoláním, pokud materiál nepodpoří.
Jiří Pospíšil se narodil 24. listopadu 1975. Je místopředsedou ODS. Od roku 2002 je poslancem, od července 2010 ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase, který o něm tehdy prohlásil, že je tehdejší i současný místopředseda ODS nadějí strany. Stejnou funkci ale vykonával také v letech 2006–2009 v první i druhé vládě Mirka Topolánka. V období 2006–2007 byl předsedou Legislativní rady vlády ČR, mezi roky 2009 a 2010 také děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
(Zdroj: ČT, ČTK, MfD, MediaFax, TV Nova)