Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžař KGHM zachraňuje polský rozpočet. Vláda si vydupala navýšení dividendy o 70 %, firma přehodnotí plány a zadluží se

Těžař KGHM zachraňuje polský rozpočet. Vláda si vydupala navýšení dividendy o 70 %, firma přehodnotí plány a zadluží se

28.6.2012 18:34, aktualizováno: 29.6. 10:51

Aktualizováno

Rekordní zisk nezůstal bez potrestání, mohlo si dnes postesknout představenstvo těžební společnosti KGHM (142 PLN, -4,83%) poté, co ministerstvo financí na valné hromadě prosadilo zvýšení dividendy ze zisku za loňský rok na 28,34 PLN/akcie, tedy o 67 procent nad managementem navrhovaných 17 PLN. Generální ředitel společnosti kvůli výsledku valné hromady oznámil nutnost přehodnotit investiční záměry firmy a neplánovaně vydat nové dluhopisy či požádat o úvěr.

Vysoké ceny mědi spolu s prodejem podílu v telekomunikačním operátorovi Polkomtel v minulém roce umožnily společnosti KGHM vykázat rekordní čistý zisk na úrovni 11,33 miliardy zlotých. Management společnosti navrhnul před valnou hromadou vyplatit na dividendách 3,4 miliardy zlotý, tedy 17 PLN na akcii. Rozhodným dnem pro získání dividendy byl stanoven 16. červenec a termín valné hromady padl na dnešek. Dnes však polské ministerstvo financí využilo svého majoritního podílu (63,6 procenta) a na valné hromadě prosadilo navýšení celkové výplaty na 5,668 miliardy PLN, tedy asi 28,34 PLN/akcie. Podobný případ se již stal vloni, kdy těžař namísto navrhovaných 8 PLN/akcie musel nakonec vyplatit 14,9 PLN/akcie, tedy celkem skoro 3 miliardy zlotých. Dividenda bude vyplacena ve dvou platbách, a to 20. srpna (17 PLN/akcie) a 16. listopadu (11,34 PLN/akcie).

KGHM dnešním rozhodnutím valné hromady nevyplatí původně očekávaných 30 procent zisku z loňského úspěšného roku, ale jeho rovnou polovinu. To se podle generálního ředitele KGHM Herbert Wirth odrazí na nutnosti přehodnotit dosavadní investiční plány společnosti. Wirth dále uvedl, že firma kvůli výplatě vyšší dividendy poprvé v historii zvažuje vydání dluhopisů denominovaných v eurech, dolarech či zlotých. Společnost KGHM přitom platí dle informací agentury Bloomberg za nejméně zadluženou ze všech těžařů základních materiálů, když její čistá hotovostní pozice dosahovala na konci prvního kvartálu ekvivalentu 1,8 miliardy dolarů.

Nejedná se přitom o první políček polské vlády tomuto vysoce ziskovému těžaři. Firma se totiž letos již potýká s novou těžební daní, kterou Polsko uvalilo na „své nerostné bohatství“, obzvlášť na těžbu mědi a stříbra. KGHM ve svém dosavadním výhledu hospodaření pro letošní rok uvedla, že očekává kvůli nové dani propad letošního zisku na 3,8 miliardy zlotých, tedy o dvě třetiny meziročně. Otázkou zůstává, kolik si bude chtít Polsko ukrojit do státní kasy tentokrát.

„Ukazuje se, že se KGMH, jakožto nejziskovější polská firma, stává zachráncem celé země,“ glosoval výsledek dnešní valné hromady Leszek Iwaszko, analytik Société Générale (16,74 EUR, -2,05%) a dodal, že si není jist, že je správné tlačit na rekordní dividendu za cenu donucení firmy obrátit se v současném prostředí na dluhopisové trhy. Podobně významné nároky přitom Polsko nemělo ani na PGNiG (4,13 PLN, 0,00%) ani PKN (36,5 PLN, 0,55%) Orlen, kde má také významný podíl.

Akcie KGHM dnes propadly skoro o 5 procent a zakončily obchodování na 142 PLN. Titul se totiž již neobchoduje s právy na dividendu z loňského zisku a není jisté, jakou konečnou cenu bude navýšení výplatního poměru mít pro hospodaření společnosti.

(Zdroj: PAP, TVN, CNBC, Bloomberg, Rzeczpospolita)


Váš názor
 •  
  29.6.2012 9:46

  Tiez si myslim, ze tam maju chybu. Mohli by sa k tomu aspon vyjadrit.
  Georg
 • chybka
  29.6.2012 9:13

  Podle všeho máte drobnou, ale důležitou chybu v závěru. Titul se stále obchoduje s dividendou, ex date na WSE je podle všeho 12.7.12.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data