Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NERV: Veřejné finance se lepší rychleji proti očekávání. Teď je čas na podporu růstu

NERV: Veřejné finance se lepší rychleji proti očekávání. Teď je čas na podporu růstu

30.8.2012 12:02
Autor: ČTK

Národní ekonomická rada vlády (NERV) se v následujícím roce zaměří především na prorůstová opatření, která připravuje vláda. Dalším tématem práce NERV bude podpora konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky. Vyplývá to z výroční zprávy NERV, kterou dnes představil na tiskové konferenci premiér Petr Nečas společně s členy NERV. Pracovní skupiny, v nichž členové rady dosud pracovali, budou dále působit spíše jen při zdůraznění některého z témat.

Podle výroční zprávy se veřejné finance stabilizují mnohem rychleji, než se původně čekalo. Proto se nyní stává klíčovou otázka ekonomického růstu a jeho podpory. "NERV v této diskuzi může částečně navázat na své dřívější návrhy, které byly realizovány v Národním protikrizovém plánu v roce 2009," uvádí zpráva. Podle Nečase by měla pracovní skupina složená ze zástupců NERV a klíčových ministerstev věnující se prorůstové agendě předložit návrhy vládě do měsíce.

V případě konkurenceschopnosti bude NERV mimo jiné působit jako auditor naplňování plánu tak, jak je vláda stanovila ve Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti.

V uplynulých 12 měsících se NERV věnoval především dluhové krizi v eurozóně, novému rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020, proexportní politice, změnám financováním vysokých škol a fondům EU. V případě krize v EU se NERV shodl, že stabilita eurozóny je klíčová pro Česko. V případě proexportní politiky pomohl NERV vytvořit Exportní strategii, která počítá s větším zaměřením na trhy mimo EU.

"Chci zdůraznit velmi pozitivní roli NERV, která přináší podnětné náměty pro hospodářskou politiku státu," uvedl Nečas. Některé podněty vláda podle něj akceptuje, některé z politických důvodů přijmout nejde, dodal.

Nečas uvedl, že hrubým odhadem vláda akceptovala 80 procent ze všech návrhů přeložených NERV. "Rozpočtová politika, důchodová reforma, protikorupční strategie i strategie konkurenceschopnosti vychází a jsou založeny na názorech NERV," uvedl premiér.

Ekonomická rada obnovila svou činnost před dvěma lety s cílem pomoci vládě nalézt optimální podobu reforem. NERV se také podílel například na Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti ČR na roky 2012-2020. 
Čtěte více:

Miroslav Zámečník (NERV): Neumíme se dost rychle adaptovat na vnější změny, čekají nás roky pomalého růstu
9.8.2012 16:37
Vývoj vnějšího prostředí dnes předbíhá schopnost se na změny adaptovat...
Ochota státních úřadů šetřit je minimální. Člen NERVu odkrývá konkrétní čísla
29.8.2012 13:25
Ochota jednotlivých ministerstev a státních úřadů k úsporám v příštích...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Dobrý den přátelé,
  31.8.2012 8:32

  nějak jsem to nepochopil, prosím Vás, je tento článek o tom, že nám vládnou politici, kteří jsou ekonomicky negramotní a nevědí si rady s ekonomickou situací této země? Nebylo by jednodušší a levnější stanovit kriteria pro vstup do politiky ? (věk,vzdělání, ekomonická praxe v řízení podniku, charakterové vlastnosti, majetek atd )
  oradapoisson
  • Re: Dobrý den přátelé,
   31.8.2012 9:14

   Mě by úplně stačilo, kdyby dělali test IQ. Výsledek by se pak na volební kandidátce musel zveřejnit. Zákon by to byl jednoduchý, srozumitelný a nedal by legislativcům moc práce. Dám krk, že by 80% současných magorů v politice neprošlo. Ovšem v zemi, kde premiéra může dělat i cucák od lokomotivy, nemůžeš očekávat dostatečné IQ od legislativců. Tedy jakýkoliv smysluplný návrh neuspěje a jsme zase v těch sračkách až po uši. Kmotři potřebují hloupé politiky, ne chytré. Na chytrých nic nevydělají...
   Jesse
 • Dobrý den přátelé,
  31.8.2012 8:32

  nějak jsem to nepochopil, prosím Vás, je tento článek o tom, že nám vládnou politici, kteří jsou ekonomicky negramotní a nevědí si rady s ekonomickou situací této země? Nebylo by jednodušší a levnější stanovit kriteria pro vstup do politiky ? (věk,vzdělání, ekomonická praxe v řízení podniku, charakterové vlastnosti, majetek atd )
  oradapoisson
 • Neskutečné,
  30.8.2012 15:00

  tak prý: "Nečas uvedl, že hrubým odhadem vláda akceptovala 80 procent ze všech návrhů přeložených NERV." Zapomněl ale jaksi dodat, že si je vždy trošičku upravili po svém.
  oh171
 •  
  30.8.2012 14:40

  To nejsou reformy , ale nutné úspory.
  Jezdec.
 • Reformy
  30.8.2012 13:56

  Ono slovo "Reformy" už tolik netáhnou a je tedy potřeba přijít s novým sloganem "Prorůstová opatření". Pod tím se skrývá sypání peněz pod záštitou vlády opět spřáteleným. Toto mrhání bude nazýváno prorůstová opatření a vo tom to je.
  JardaFarda
  • Re: Reformy
   30.8.2012 14:00

   Nebo také "soubor opatření"... to samé i "poučení z krizových let" atd... On se to svazák Nečas v SSM dobře našprtal. Co se v mládí naučíš... :-))))
   Jesse
 •  
  30.8.2012 13:04

  V uplynulých 12 měsících se NERV věnoval především dluhové krizi v eurozóně, novému rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020 to snad nemyslí vážně? od kdy má NERV jakýkoliv vliv na rozpočet EU či na řešení krize v Eurozoně, jejíž nejsme ani členem? To jim zadal kdo? Místo aby dělaly co mají, tedy navrhovaly řešení a radily co s ekonomikou ČR, si hledí kravin jež nejsou vůbec podstatné, to by raději měly vymyslet jak odstraní dopady pozdní důchodové reformy, kde stát veme vůbec na další roky na vyplácení důchodů, jak zamezit spekulativnímu vkládání financí do záložen jež mají před krachem a následně vznikne povinost vyplatit i 6-10% zhodnocení z FPV, tato činnost nespadá pod NERV, ale je pro ČR prospěšnější, než řešit rozpočet EU na rok 2020
  chicko
  •  
   30.8.2012 13:14

   Mno, aspoň budou mít zase co řešit. Nějak si vydělávat na živobytí musí, ne?:-)
   Jesse
   •  
    30.8.2012 13:20

    pokud je platí v domovských firmách na ředitelských a poradenských postech tak špatně, tak to musí :-(
    chicko
 •  
  30.8.2012 12:34

  Tahle lež není dost velká na to aby se jí dalo věřit
  maar
  • Vtip
   30.8.2012 12:44

   Nejlepší je na tom hlavně to, jak si Kalous myslí, že mu to všichni lidi žerou. :D
   Koudelka
   • Re: Vtip
    30.8.2012 12:48

    Teď ho jistě uvidíme v komentovaných událostech ČT, jak se bude pyšně naparovat a tlachat slůvka, která se naučil v sekretariátu KDU - fiskální odpovědnost, poctivě se přiznat, žili jsme si nad poměry a bla bla bla... To mi zase bude špatně od žaludku... Furt mi vrtá hlavou, kde se vzalo 9% kokotů, kteří ho volí. Neuvěřitelný masochizmus.
    Jesse
    •  
     30.8.2012 13:16

     Já osobně se domnívám, že si žiji velice nad poměry a tvrdím, že v Praze je takových nejméně polovina, též přiznávám, že jsem je volil.
     Džordžo
     • 30.8.2012 14:52

      Taky jsem volil dvakrát ODS, přiznávám. Ale postupem času mi docházelo, že mě jaxi podvedli a původní sliby jsou ty tam... Také si žiji nad obecně považovaný standard, přesto nechci, aby mě ohrožovaly hordy chudých špindírů, nebo husákova inteligence v řadách dnešní exekuce. Nikdo si není jist, zda-li se nestane obětí podvodu, ať žije sebe poctivěji. To vědomí je také součást žití v poměrech. peníze nejsou všechno a dluhy už vůbec ne.
      Jesse
     • Džordžo
      30.8.2012 13:34

      určitě se mnou budeš souhlasit, že z té tvé "nejméně poloviny " v Praze většina velký čas roku nežije, daně bud neplatí a nebo platí jinde,utrácí také jinde a do Prahy se jezdí pouze levně bavit a léčit,že :-(
      AMN
 • pááááni
  30.8.2012 12:23

  tak tohle je parádní manipulace ze strany NERVu, nikoliv redakce, která čerpá z jejich tlachání. Je to prosté. Blíží se volby. Je třeba ukázat ovčanům, že je Kalousek odborník na svém místě a vede neochvějně národ k blahobytu proti šlehajícím větrům ideoligické centrály našich nepřátel :-))
  Jesse
 •  
  30.8.2012 12:19

  Tak souudruzi a budeme si plácat. Uzdravili jsme spoustu invalidů a to přes noc. Zhoršili jsme životní podmínky důchodců. Zadlužili jsme enormě stát. Nastavili jsme tunely pro současné a budoucí bankéře a co hlavně darovali jsme kléru tučný koláč, s kterého se i realizátorům něco přihraje. Jo a abych nezapoměl, jak prorokovala jedna současná Sybila "Justici máme teď zrovna děláme kroky abychom ovládli i policií. Mohlo by se to hodit nejen pro naší beztrestnost, ale až se ty výborné výsledky pokakaj a lidi vyjdou do ulic tak nás bude muset někdo bránit.
  Homo
Aktuální komentáře
25.10.2016
9:21Technická analýza - Měnový pár EURUSD dnes může pokračovat v konsolidaci
9:13Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky
9:12CETV – Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: Solidní výsledky, firma zřejmě zvýší výhled  
9:05O2CR - Výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí - silné výsledky podpořeny výplatou emisního ážia  
8:57CETV hlásí nižší kvartální ztrátu a růst výnosů
8:36Praha open - Komerční banka a O2 budou nejsledovanějšími tituly  
7:57O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
24.10.2016
22:25Čerstvá M&A aktivita dopomohla Wall Street k růstu na úvodu týdne
19:00Trump, sazby a Čína - nejlepší a nejhorší scénář
18:01Summary: Koninklijke Philips NV (DIP), T-Mobile US
17:29Dolar začal týdnem růstem proti jenu, euro s ním drží krok  
17:00Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu
16:57Praha close - Začátek týdne byl zelený, KB +2,72 %
16:51Temelín plánuje na konec letošního roku další odstávku druhého bloku
16:45Technická analýza - Dolar po odrazu od týdenního pivotu, může na páru s jenem dále posilovat
16:00Shiller: Od příjmové nerovnosti ke konfliktům a válkám
15:58T. Vlk a B. Soták: Výsledková sezóna, AT&T a Time Warner, makrodata (video)
14:35CETV – Odhady výsledů za 3Q16: Vysoká základna za „slabým“ EBITem  
13:10Týdenní výhled 24. - 28. října  
12:02AT&T dohodla převzetí Time Warner, souhlas státu ale není jistý

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board