Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ žádnou dohodu s EK nemá. Brusel žádá výrazné omezení dominantního postavení a ve vzduchu je i žaloba

ČEZ žádnou dohodu s EK nemá. Brusel žádá výrazné omezení dominantního postavení a ve vzduchu je i žaloba

20.9.2012 8:48, aktualizováno: 20.9. 10:15
Autor: IHNED.cz

Aktualizováno

Ještě letos v červnu ČEZ tvrdil, že už se s Evropskou komisí dohodl a že bude stačit, když prodá jakoukoliv ze svých uhelných elektráren o výkonu zhruba 800 megawattů. Žádná dohoda ovšem neexistuje. Jednalo se jen o návrh ČEZu, který komise zatím vůbec neschválila.

Své výsostné postavení na českém energetickém trhu je polostátní ČEZ připraven hájit i žalobou. Jeho dominantní pozici v současnosti zkoumá Evropská komise a vypadá to, že výsledek bude horší, než ČEZ doposud připouštěl. Ze skupiny svých elektráren bude zřejmě muset odstřihnout více, než původně plánoval.


"Když Evropská komise náš návrh zamítne, musí dojít k novému šetření. A pokud bychom jeho výsledek neakceptovali, tak i k soudnímu řízení," říká obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Ještě letos v červnu přitom ČEZ tvrdil, že už se s Evropskou komisí dohodl a že bude stačit, když prodá jakoukoliv ze svých uhelných elektráren o výkonu zhruba 800 megawattů.

Žádná dohoda ovšem neexistuje – jednalo se jen o návrh ČEZu, který komise zatím vůbec neschválila. "Navržené závazky byly tržně testovány a komise v současné době analyzuje výsledky," uvedla mluvčí českého zastoupení Evropské komise Zuzana Pavlíčková. Rozhodnutí by mělo padnout během několika týdnů.

K vyjádření, zda nabídka ČEZu opravdu zmírní jeho dominantní postavení na trhu, vyzval Brusel na 150 evropských energetických firem. Nakonec se vyjádřilo asi patnáct z nich. A podle informací HN od přímého účastníka šetření nebudou výsledky pro společnost ČEZ příliš příznivé. Brusel je přitom zohlední ve svém definitivním stanovisku.

Svoboda nicméně doufá, že konečný verdikt vyjde vstříc nabídce ČEZ. "Věnovali jsme tomu velké úsilí a nepředpokládám, že by komise měla s naším řešením jakékoliv problémy," míní.

Spor vznikl před třemi lety, kdy chtěla těžební firma Czech Coal miliardáře Pavla Tykače na severu Čech postavit hnědouhelnou elektrárnu o výkonu přes 1300 megawattů. ČEZ ji ale odmítl připojit – potřebný výkon měl totiž rezervovaný pro svůj plánovaný plynový zdroj v Počeradech. A Czech Coal se tak obrátil na Evropskou komisi.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Chceme stavět větrné elektrárny v Rumunsku, Polsku i Německu, říká šéf financí ČEZ

Slábnoucí koruna a větrný park v Rumunsku poslaly ČEZ v pololetí do zisku

Vedro, kravál a prach. Zajeli jsme se podívat, jak se vyrábí proud v uhelné elektrárně


Čtěte více:

ČEZ urovná šetření EK prodejem jedné uhelné elektrárny (+komentáře)
26.6.2012 10:15
Energetická společnost ČEZ se rozhodla pro rychlé ukončení šetření ved...
ČEZ prodá elektrárnu, aby narovnal spor u Evropské komise (komentář)
26.6.2012 17:40
Energetická společnost ČEZ se rozhodla pro rychlé ukončení šetření ved...
Prodej elektráren ČEZ: Moderní Počerady to nebudou přes nejistotu kolem uhlí?
28.8.2012 11:30
Tuzemská energetická společnost ČEZ v rámci zvažovaného, a také v rámc...

Váš názor
 • jak před Mnichovem
  20.9.2012 10:19

  Né že bych se chtěl zastávat ČEZ, ale ti ostatní dominantní producenti ve svých zemích EU být dominantními mohou?
  Jesse
  • Re: jak před Mnichovem
   20.9.2012 10:34

   Třeba by pak mohli udělat kart.dohodu a 75 z nich by koupilo kus výroby od těch špatných 75:) a tak by si upevnili dominantnější postavení na trhu.Pravděpodobně by byly dominantnější energo celky s německým nebo francouzským vlastníkem.
   ?
 • Možná
  20.9.2012 9:21

  tomu nerozumím. Co to ta EK plácá za nesmysly.Jaké dominantní postavení ? V ČR možná ano. Neni snad ČR v EU ? Má dominantní postavení v EU? Je větší než např. EON, GDF nebo RWE? Podle mne zase nějaký cílený lobbing energetických gigantů západní evropy, kterým začíná vadít velkost a tím i možnosti investicí a expanze na trzích EU a i mimo ni.
  jarom
  • Re: Možná
   20.9.2012 9:41

   K monopolu ČEZu se ze 150 oslovených vyslovilo 15, 90% je postavení ČEZu šumafuk (nebo přinejmenším mu nestojí za "mail" EK). Ale Brusel si myslí, že má monopol a basta. Připomínám postoj k "úsporným" žárovám. Ty jsou prostě "lepší", ale protože občan to nechápe tak klasické zakážeme. A ještě zřídíme speciální kontrolu, která bude pokutovat ty, co by si snad dovolili klasické žárovky dál prodávat. To už není o křivosti banánů nebo koblizích v igelitu...
   Snoopy
   •  
    20.9.2012 10:10

    Rovnou si měli bruselští tupci z úřadů ušetřit práci a rozeslat 150 firmám dotazník,kde by byl dotaz podobný na čez,týkající se 149 konkurenčních subjektů.Rovnou by se 150 firem vyjádřilo k zbývajícím 149 konkurentům.
    ?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba