Tuzemská energetická společnost v rámci zvažovaného, a také v rámci urovnání sporu s Evropskou komisí povinného, prodeje některé z elektráren neobětuje moderní a výkonnou elektrárnu v Počeradech a to přes nejistotu ohledně dodávek uhlí. Hovoří tak zdroj pro list Euro.
Elektrárna Počerady patří na špičku tepelných zdrojů ve skupině . Například společnost ČEPS, která se stará o chod páteřní sítě na přenos elektřiny v České republice, reguluje tuto soustavu i s pomocí elektřiny, jejíž výrobu si operativně objednává u producentů. Jen elektrárně Počerady, a tudíž i firmě , zaplatí za tuto službu zhruba miliardu korun ročně, tvrdí list Euro.
Podle zdroje listu je argumentem pro neprodej i zpožďování obnovy a modernizace dalších elektráren, například v případě elektrárny Tušimice. "ČEZ prodá některé ze starších elektráren, naopak prodej Počerad je za současné situace málo pravděpodobný," sdělil týdeníku Euro zdroj blízký vedení . "Bylo by to stejné, jako kdyby se rodina rozhodla prodat zánovní octavii a místo ní si nechala jen obstarožní trabant a wartburg," komentoval případný prodej elektrárny. původně komunikoval prodej až pěti tepelných elektráren, mezi nimiž figurují vedle Počerad také elektrárny Chvaletice, Tisová, Mělník 3 a Dětmarovice. O prodej se zajímají Czech Coal i EPH.
Faktorem, vstupujícím do úvah o budoucnosti Počerad, je zajištění dodávek uhlí. Jeho dodavatelem je Czech Coal, stávající kontrakt příští rok končí a obě společnosti se zatím na podmínkách nového nedohodly. Prodej starších tepelných zdrojů by uvolnil část zatím jinam směrované produkční kapacity uhlí, otazníkem ale zůstává logistika.
V dříve přijaté strategii rozvoje svého portfolia výrobních zdrojů se rozhodl podstatně investovat v ČR pouze do rekonstrukce pánevních elektráren, pro které má zajištěné uhlí z vlastních zdrojů a tedy bez rizika komerčních sporů o dodávky uhlí. "Jedná se o elektrárny v Ledvicích, Tušimicích a Prunéřově, do kterých investuje tak, aby splnily veškeré ekologické normy (aby se podstatně zvýšila jejich účinnost a snížily emise CO2 v porovnání s dnešním stavem) a aby byly schopné provozu další desítky let," uvedla skupina v polovině roku. Zbylé uhelné elektrárny provozuje v souladu se všemi legislativními normami, ale neplánuje do nich investovat srovnatelně velké prostředky, které by přinesly zásadní změny jejich technologických parametrů nebo životnosti. Tyto zdroje plánoval postupně utlumovat v závislosti na dostupnosti uhlí, na velikosti investic nutných pro splnění budoucích emisních omezení či na aktuální tržní situaci a na alternativních možnostech zajistit dodávku tepla tam, kde jsou elektrárny napojené na systémy CZT.
ve svém oficiálním prohlášení v polovině roku uvedl, že dosud nemodernizované uhelné zdroje mají pro společnost omezenou strategickou hodnotu, nicméně pro ostatní účastníky na energetickém trhu by význam mohl být mnohem větší, když se jedná o řádně udržované zdroje s kompletní infrastrukturou a schopné provozu dalších 10-15 let.
"K odhadu hodnoty zmiňovaných elektráren jsme použili více různých přístupů a scénářů. Za jakousi spodní hranici hodnoty elektrárny Počerady (trvale zatížená elektrárna s produkcí zhruba 6,6 TWh elektřiny ročně, což je asi 10 procent domácí výroby ČEZu) jsme stanovili cenu 15 mld. Kč. Ocenění vychází z modelu diskontování budoucího cash-flow (DCF) a předpokládá, že by elektrárnu provozoval ještě dalších 10 let do roku 2022, a také že od roku 2013 by se uhlí dodávané elektrárně společností Czech Coal zdražilo o 50 procent," uvedl k ocenění elektrárny Počerady analytik Patria Finance Tomáš Sýkora (podrobněji viz komentář).
Téměř hotová je v areálu tepelné elektrárny Počerady vyrostlá první velká paroplynová elektrárna v ČR investicí 17 miliard korun. "S prvním spuštěním plynové turbíny počítáme v průběhu listopadu," uvedl regionální mluvčí Ota Schnepp pro list LN s tím, že v běžném provozu nové zařízení bude od poloviny příštího roku. Plný výkon 838 MW odpovídá zhruba desetině spotřeby ČR. Problémem jsou ale ceny za dodávky plynu a se dle LN snaží upravit smlouvu o dodávkách plynu, kterou před třemi lety uzavřel se společností Transgas. Cena plynu měla být podle této smlouvy z poloviny vázána na cenu ropy, což je při současném vývoji na trhu s ropou potíž, uvádí list LN. ani nepopírají, že o úpravě původní smlouvy jednají, bližší informace však zatím sdělit nechtějí.
(Zdroj: , Euro, LN, Bloomberg)