Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodej elektráren ČEZ: Moderní Počerady to nebudou přes nejistotu kolem uhlí?

Prodej elektráren ČEZ: Moderní Počerady to nebudou přes nejistotu kolem uhlí?

28.08.2012 11:30, aktualizováno: 28.8. 11:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tuzemská energetická společnost ČEZ v rámci zvažovaného, a také v rámci urovnání sporu s Evropskou komisí povinného, prodeje některé z elektráren neobětuje moderní a výkonnou elektrárnu v Počeradech a to přes nejistotu ohledně dodávek uhlí. Hovoří tak zdroj pro list Euro.

Elektrárna Počerady patří na špičku tepelných zdrojů ve skupině ČEZ. Například společnost ČEPS, která se stará o chod páteřní sítě na přenos elektřiny v České republice, reguluje tuto soustavu i s pomocí elektřiny, jejíž výrobu si operativně objednává u producentů. Jen elektrárně Počerady, a tudíž i firmě ČEZ, zaplatí za tuto službu zhruba miliardu korun ročně, tvrdí list Euro.

Podle zdroje listu je argumentem pro neprodej i zpožďování obnovy a modernizace dalších elektráren, například v případě elektrárny Tušimice. "ČEZ prodá některé ze starších elektráren, naopak prodej Počerad je za současné situace málo pravděpodobný," sdělil týdeníku Euro zdroj blízký vedení ČEZ. "Bylo by to stejné, jako kdyby se rodina rozhodla prodat zánovní octavii a místo ní si nechala jen obstarožní trabant a wartburg," komentoval případný prodej elektrárny. ČEZ původně komunikoval prodej až pěti tepelných elektráren, mezi nimiž figurují vedle Počerad také elektrárny Chvaletice, Tisová, Mělník 3 a Dětmarovice. O prodej se zajímají Czech Coal i EPH.

Faktorem, vstupujícím do úvah o budoucnosti Počerad, je zajištění dodávek uhlí. Jeho dodavatelem je Czech Coal, stávající kontrakt příští rok končí a obě společnosti se zatím na podmínkách nového nedohodly. Prodej starších tepelných zdrojů by ČEZu uvolnil část zatím jinam směrované produkční kapacity uhlí, otazníkem ale zůstává logistika.

V dříve přijaté strategii rozvoje svého portfolia výrobních zdrojů se ČEZ rozhodl podstatně investovat v ČR pouze do rekonstrukce pánevních elektráren, pro které má ČEZ zajištěné uhlí z vlastních zdrojů a tedy bez rizika komerčních sporů o dodávky uhlí. "Jedná se o elektrárny v Ledvicích, Tušimicích a Prunéřově, do kterých ČEZ investuje tak, aby splnily veškeré ekologické normy (aby se podstatně zvýšila jejich účinnost a snížily emise CO2 v porovnání s dnešním stavem) a aby byly schopné provozu další desítky let," uvedla skupina v polovině roku. Zbylé uhelné elektrárny ČEZ provozuje v souladu se všemi legislativními normami, ale neplánuje do nich investovat srovnatelně velké prostředky, které by přinesly zásadní změny jejich technologických parametrů nebo životnosti. Tyto zdroje plánoval ČEZ postupně utlumovat v závislosti na dostupnosti uhlí, na velikosti investic nutných pro splnění budoucích emisních omezení či na aktuální tržní situaci a na alternativních možnostech zajistit dodávku tepla tam, kde jsou elektrárny ČEZ napojené na systémy CZT.

ČEZ ve svém oficiálním prohlášení v polovině roku uvedl, že dosud nemodernizované uhelné zdroje mají pro společnost omezenou strategickou hodnotu, nicméně pro ostatní účastníky na energetickém trhu by význam mohl být mnohem větší, když se jedná o řádně udržované zdroje s kompletní infrastrukturou a schopné provozu dalších 10-15 let. 

"K odhadu hodnoty zmiňovaných elektráren jsme použili více různých přístupů a scénářů. Za jakousi spodní hranici hodnoty elektrárny Počerady (trvale zatížená elektrárna s produkcí zhruba 6,6 TWh elektřiny ročně, což je asi 10 procent domácí výroby ČEZu) jsme stanovili cenu 15 mld. . Ocenění vychází z modelu diskontování budoucího cash-flow (DCF) a předpokládá, že ČEZ by elektrárnu provozoval ještě dalších 10 let do roku 2022, a také že od roku 2013 by se uhlí dodávané elektrárně společností Czech Coal zdražilo o 50 procent," uvedl k ocenění elektrárny Počerady analytik Patria Finance Tomáš Sýkora (podrobněji viz komentář).


Téměř hotová je v areálu tepelné elektrárny Počerady vyrostlá první velká paroplynová elektrárna v ČR investicí 17 miliard korun. "S prvním spuštěním plynové turbíny počítáme v průběhu listopadu," uvedl regionální mluvčí ČEZ Ota Schnepp pro list LN s tím, že v běžném provozu nové zařízení bude od poloviny příštího roku. Plný výkon 838 MW odpovídá zhruba desetině spotřeby ČR. Problémem jsou ale ceny za dodávky plynu a ČEZ se dle LN snaží upravit smlouvu o dodávkách plynu, kterou před třemi lety uzavřel se společností RWE Transgas. Cena plynu měla být podle této smlouvy z poloviny vázána na cenu ropy, což je při současném vývoji na trhu s ropou potíž, uvádí list LN. ČEZ ani RWE nepopírají, že o úpravě původní smlouvy jednají, bližší informace však zatím sdělit nechtějí.

(Zdroj: ČEZ, Euro, LN, Bloomberg) 


Čtěte více:

ČEZ urovná šetření EK prodejem jedné uhelné elektrárny (+komentáře)
26.06.2012 10:15
Energetická společnost ČEZ se rozhodla pro rychlé ukončení šetření ved...
ČEZ prodá elektrárnu, aby narovnal spor u Evropské komise (komentář)
26.06.2012 17:40
Energetická společnost ČEZ se rozhodla pro rychlé ukončení šetření ved...

Váš názor
 • ......
  28.08.2012 23:40

  German industrial conglomerate Siemens AG /quotes/zigman/279102/quotes/nls/si SI +0.53% Thursday said it has won a contract worth 100 million euro (2.5 Mld. Kč) supply seven trains to Czech state railways. Kampak se asi poděly Škoda Plzen a ČKD Praha ? Asi na Bahamás
  ......
 •  
  28.08.2012 12:05

  Tak to vypadá na to, že ČEZ nebude vyjímečně dojit smetanu.
  Homo
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data