Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Australské trafiky se plní uniformními krabičkami cigaret bez loga. Přijdou i do Česka?

Australské trafiky se plní uniformními krabičkami cigaret bez loga. Přijdou i do Česka?

08.10.2012 14:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Noha chycená snětí, jazyk zohavený rakovinou, záchodová mísa s krvavou močí a vyzáblý muž umírající na rakovinu plic – pouze takový výběr budou mít za pár týdnů kuřáci v Austrálii u stánků s jejich oblíbeným produktem. Krom nevábného obrázku, který bude pokrývat 75 % přední strany každé krabičky, se jinak jednotlivé značky budou lišit jen malým nevýrazným nápisem dole uprostřed identifikujícím druh cigaret.

Tabákové společnosti jako British American Tobacco nebo Philip Morris od října v zemi nesmí své cigarety a doutníky balit do jiného než vládou přísně a pečlivě definovaného designu krabiček. Na doprodání starých zásob mají obchody čas do 30. listopadu. Pak smí být prodávány jen uniformně balené cigarety. Australská vláda tak chce do šesti let podíl kuřáků snížit ze současných 15 % na 10 % populace. K tomu má pomoci také zvýšení spotřební daně z cigaret o 25 %. Dopad na odvětví, v němž se v zemi ročně protočí 10 mld. USD, zatím odhadnout nelze, avšak možnost, že se radikální opatření rozšíří do dalších států, díky Austrálii jednoznačně vzrostla. O zpřísnění regulace prodeje a propagace cigaret uvažuje Turecko, Nový Zéland, Indie a také Evropská unie.

Tabákový průmysl v srpnu neuspěl s žádostí o zrušení státní regulace u nejvyššího australského soudu. Žaloba argumentovala tím, že vláda protizákonně zabavila duševní vlastnictví soukromých společností, aniž by je za to odškodnila. Soudní senát podání nevyhověl v poměru 6 ku 1 s tím, že vláda z odejmuté značky na krabičkách nijak neprofituje, a proto tabákovým koncernům nedluží žádnou kompenzaci.

Do obchodů, trafik a supermarketů v Sydney mezitím dorazily první jednolité krabičky. Odrazující obrázek na přední straně doplňují varování o následcích kouření po bocích a na 90 % zadní strany. Podle legislativy, schválené v prosinci, nesmí na krabičkách být žádné „ozdobné rýhy, značky, výčnělky nebo jiné nepravidelnosti tvaru a povrchu.“ Dále jsou přesně určeny tvary rohů krabiček, způsob, jakým se krabičky otvírají, barva lepidla, díky němuž drží pohromadě, a vzhled igelitového obalu. Na krabičce se nesmí objevit žádné ochranné známky ani loga, všechny názvy musí být vyvedeny stejným písmem fontu Lucida Sans na „monotónním šedohnědém pozadí“ odstínu Pantone 488C. Cigarety nesmí být vůbec veřejně vystaveny a prodejci je musí držet v prostých bílých skříních. Za nedodržení zákona hrozí milionové pokuty.

Trafikanti v Sydney se domnívají, že nový vzhled cigaret lidi od kouření neodradí, bude mít ale negativní dopad na segment dražších tabákových výrobků, které se kupují jako dárky. Řada obchodníků tvrdí, že obrázky na krabičkách nejsou tak drsné, jak se původně čekalo. Několik kuřáků oslovených na ulici zase sdělilo, že je výjevy těžce nemocných vyvedly z míry a že se pokusí s návykem skoncovat.

Největší obavou tabákových společností je šíření přísné regulace dál do světa. „Jakmile se opatření ke kontrole kouření zavedou v jedné zemi, šíří se na další trhy,“ tvrdí David Hammond z University of Waterloo v Kanadě. Povinnost varovat kuřáky obrázky a nápisy na obalech byla zavedena poprvé právě v Kanadě v roce 2001. Od té doby ji v různých obměnách převzalo 47 zemí, včetně Brazílie, Filipín, Turecka a Ukrajiny, které se řadí k největším trhům. Pokus zavést podobné varování ve Spojených státech zatím skončil u odvolacího soudu, který zákon z roku 2009 zrušil s poukazem na první dodatek ústavy o ochraně svobody projevu. Vláda případ pravděpodobně požene až k nejvyššímu soudu.

Rozhodnutí australského soudu, podle něhož musí tabákové firmy dokázat, jaký má vláda z uniformních krabiček prospěch, považuje společnost British American Tobacco (BAT) za důsledek „zvláštností“ australské ústavy, které prý v mnoha jiných zemích nejsou přítomny. Proto by podle BAT mělo být šíření drakonické legislativy do dalších států komplikovanější.

„Sledujeme samozřejmě bedlivě vývoj v Austrálii,“ komentoval zavedení jednolitých krabiček mluvčí Evropské komise Antony Gravili. „Pracujeme na návrhu revize směrnice o tabákových výrobcích. Komise ho předloží někdy na podzim. Diskutovalo se mnoho návrhů včetně možnosti zavést krabičky cigaret bez loga.“

Do zavedení cigaret bez jména a s odstrašujícími obrázky má EU zatím daleko. Návrh Komise by musely schválit členské země a také europoslanci. To je proces nejméně na rok. Zavedení do praxe by pak trvalo dalších několik let.

Od roku 2003 vypadají krabičky cigaret v Česku, pokud jde o povinné údaje, víceméně stejně. Zdravotní varování typu "kouření škodí zdraví" zabírá na přední straně 30 % a na zadní 40 % plochy.

Podle toho, co v září napsal německý Die Welt, a podle probíhajících diskusí v Bruselu by mohl nápis nově zabírat tři čtvrtiny krabičky. Otázkou je, zda budou povinné i varovné obrázky s plastickým vyobrazením nemocí, které kouření přináší.

V poslední tabákové směrnici Evropské unie z roku 2001, kterou se musí řídit i Česko, nebyly odpudivé obrázky povinné, ale doporučované. Několik států jako Belgie, Velká Británie, Francie či Itálie je od té doby zavedlo. Když se k možnostem, které přicházejí v úvahu, vyjadřovalo před dvěma lety Česko, byl tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa víceméně proti všem navrhovaným opatřením: jednotnému balení, obrázkům i zákazu vystavení.

Jiný postoj zaujímá ministerstvo zdravotnictví, které to by rádo dostalo směrnici a její převedení do českých zákonů na starost. "Ministerstvo zdravotnictví návrhy komisaře pro zdravotnictví jednoznačně podporuje a uděláme všechno pro zpřísnění," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek s tím, že se jednání v Unii aktivně účastní.

(Zdroj: Bloomberg, Čro, Evropská komise)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (08/21 Q3, Aft-mkt)