Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český HDP ve 3. čtvrtletí 2012: Dlouhá recese je ještě delší

Český HDP ve 3. čtvrtletí 2012: Dlouhá recese je ještě delší

15.11.2012 9:29
Autor: David Marek

Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí snížil o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem. Meziročně výkon ekonomiky klesl o 1,5 procenta. Recese v české ekonomice se protahuje a prohlubuje. Ekonomika klesá již 5 čtvrtletí v řadě a jde o nejdelší recesi v novodobé historii české ekonomiky.

Příčiny pokračujícího poklesu HDP jsou zřejmé. Prohlubuje se pokles domácí poptávky: šetří domácnosti, firmy omezují investice, vláda nemá prostor pro zvýšení svých výdajů kvůli rozpočtovému schodku. Pozitivní vývoj zahraničního obchodu již nestačí vyvažovat pokles domácí poptávky.
 
Aktuální recese již trvá pět čtvrtletí (ve 3. čtvrtletí 2011 je na první pohled vidět nula u mezikvartální změny, nicméně detailní data ukazují pokles HDP o 0,05 procenta). Délka současné recese dorovnala dosud nejdelší periodu klesajícího HDP, kterou česká ekonomika v novodobé historii zaznamenala na přelomu let 1996 a 1997. Recese na přelomu let 2008 a 2009 trvala tři čtvrtletí. Nicméně dosud je současná recese relativně mělká, HDP od jejího začátku celkem klesl o 1,3 procento. V recesi 1996-97 HDP ztratil 1,8 procenta, v letech 2008-09 dokonce propadl 5,9 procenta.

Příznivě pro českou ekonomiku nevyznívá srovnání s ostatními zeměmi. Německo a Francie meziročně rostou o 0,9 procenta, resp. 0,2 procenta. Slovensko dokázalo zvýšit HDP o 2,2 procenta. Sousední Rakousko alespoň stagnuje. Podobně špatné výsledky jako Česká republika hlásí Maďarsko, kde HDP také klesl o 1,5 procenta, a Španělsko tížené vlastní bankovní krizí a svázané rozpočtovými škrty, jehož ekonomika klesla o 1,6 procenta. Hůře jsou na tom v Evropě již jen Portugalsko (-3,3 procenta) a Řecko (-7,2 procenta).

Za celý letošní rok počítám s poklesem české ekonomiky o 1,1 procenta.Váš názor
 • Nejlepší ekonom Galaxie
  15.11.2012 11:29

  Že to takhle dopadne, to jsem říkal už v roce 2006. Rok 2010 to jen potvrdil. Co jsme si zvolili, to máme - "Lafferova křivka, blabla, rovná daň, růst ještě zrychlíme..." Chachá! Pamatujete si ještě na růst 5-6% a 5% DPH? To je sci-fi, co? Škoda jen, že Češi názory změní až pod takhle brutálním tlakem reality. Jinak jsou tu furt všichni děsně "IN" a přemlouvají bábu...
  sgt.Mike
 • Vůbec se nedivím
  15.11.2012 10:48

  naopak si říkám, že na ten marast, který tady léta vládne si vedem statisticky ještě dobře. Tržby v maloobchodě klesají ? Tak tomu se může divit jenom idiot, nebo Kalousek. V ponděí jsem byl v Passau v nákupním centru, chvílemi jsem si připadal jako v Praze, samá čeština. Parkoviště plná českých aut, znovu podotýkám v pondělí ráno. V sobotu je německé pohraničí plné nakupujících Čechů. Vůbec se tomu nedivím, ceny jsou o 30 % nižší, prodavači vás zdraví jen co projdete kolem, všichni se usmívají a ochotně pomáhají. Všude pohoda a klid.S těmi nasranými, negativními, otrávenými, protivnými sráči z našich obchodů se to nedá srovnat. Nabízí Vám předražený bordel a ještě jsou na vás hnusní, odporní, protivní, zlí - sama čeština nemá dost slov na popis chování dobytka v tomto bordelstátě. Bohužel národ nepochopil, co je to kapitalismus. Teď si volí komunisty s vidinou lepších zítřků. Bohužel je zítřek už prožranej a cesta do pekla začala. Zlepšení v tomto státě nepřijde, protože svojí šanci jsme totálně prosrali. Tak přeji soudruhům veselou jízdu do pekla. Kufry mám sbaleny, jsem připraven.
  oradapoisson
 •  
  15.11.2012 10:08

  HDP Německa a Francie roste, HDP Česka klesá. Co můžeme očekávat od vlády diletantů, kde všichni poslouchají Kalouska, který je naprosto nekompetentní. Zájmem vlády není vést zemi k prosperitě, ale postupně rozkrást nejen to co již bylo vybudováno , ale rozkrást nyní i to co budou tvořit nové generace.
  Juniper
  •  
   15.11.2012 10:29

   Kalousek se podle mne co nejdříve z vlády zdekuje. Co měl udělat pro černokabátníky to už udělal a od papeže dostane jistě pomazání. Do smrti má zavázanozu černou mafii a vystaráno i celou rodinou. Osud většiny obyvatel mu je u pr... Hlavně že se mu podřilo znovu je okrást. Nevidím velký rozdíl mezi Kalouskem a pobělohorským protireformátorem Waldsteinem.
   jarom
 •  
  15.11.2012 9:46

  To je práce Kalouska, nemá "cit" pro ekonomiku...
  mtv
  •  
   15.11.2012 10:22

   City Kalouska zde hrají minimální roli. On nemá hlavně rozum. Furt mele cosi o srovnání s ostatními zeměmi co se dluhů týče, ale to samé srovnání s ostatními zeměmi v produktivitě a rychlosti propadu jde už na míle daleko od jeho mozku. Pořád říkám, že kokot, který neví nic o souvislostech by min. financí dělat neměl. Hodí se pouze na ministranta do kostela.
   Jesse
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data