Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Temelín je bezpečný, shodli se experti z Vídně

Temelín je bezpečný, shodli se experti z Vídně

22.11.2012 12:26
Autor: ČTK

Temelín je provozován v souladu s kritérii Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a nemá žádné zásadní bezpečnostní nedostatky. Takový je hlavní závěr prověrky takzvané mise OSART, kterou na jihočeskou elektrárnu vyslala vídeňská agentura na základě požadavku české vlády. Jejímu vedení experti předali 11 návrhů na vylepšení práce, šest dobrých zkušeností může sloužit za vzor ostatním elektrárnám, řekl dnes novinářům v Temelíně za misi Pierre Gest. 

"Prověrka splnila naše očekávání. Jsou o předávání zkušeností v jaderném průmyslu. Doporučení neznamenají, že něco děláme špatně. Je to o tom, jak věci dělat lépe," řekl ČTK ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. "Končíme pětiletý projekt zlepšování elektrárny (B15T) a připravujeme nový střednědobý plán dalšího rozvoje. Závěry prověrky jsou pro nás cenné a do tohoto plánu je promítneme," řekl. 

Temelín po dobu tří týdnů prověřovalo dvanáct odborníků z osmi zemí. Kontrolovali organizaci a řízení, provoz, údržbu, technickou podporu, zpětnou vazbu, chemii, radiační ochranu a systém řízení havarijních stavů. 

Získané informace porovnávali s kritérii MAAE a výsledky ostatních elektráren. Dnes předali vedení elektrárny první předběžné výsledky, které obsahují 11 doporučení a návrhů na zlepšení a šest dobrých zkušeností. Konečnou zprávu budou zpracovávat tři měsíce a poté ji předají vládě, která si prověrku Temelína objednala. 

Z předběžných výsledků například vyplynulo, že Temelín by mohl zavést některé nové praktiky třeba v řízení prací v kontrolovaném pásmu. Šest dobrých zkušeností může sloužit za vzor ostatním světovým elektrárnám. 

Temelín teď bude mít rok a půl na to, aby doporučení od mezinárodních odborníků uvedl do praxe. V polovině roku 2014 přijedou experti z MAAE opět na jih Čech a ověří si, jak se s doporučeními elektrárna vypořádala. 

Odborné zastoupení v misi OSART v Temelíně měla Francie, Anglie, Švédsko, Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Jihoafrická republika a Brazílie. Mezinárodní tým řídil Pierre Gest z Francie. Partnery mezinárodním inspektorům bylo 14 odborníků z elektrárny Temelín. 

Pro Temelín to byla 26. mezinárodní kontrola. Poslední prověrku Temelín absolvoval loni, kdy elektrárnu hodnotilo sedmnáct odborníků v rámci mise WANO (Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s
14:45MakroMixér s Liborem Jelenem o eskalaci konfliktu v Íránu, dražších energiích i dopadech na českou ekonomiku
14:40Primoco dodalo drony za 100 milionů Kč španělské Guardia Civil. Plánuje navýšit produkci až na 300 dronů ročně
11:48Dluhopisy se odrážejí ode dna. Investoři zaceňují rizika recese, výnosy klesají  
11:28Sázky na vyšší sazby ustupují, což svědčí akciím i dluhopisům  
10:28Rohan financing s.r.o.: Oznámení o změně emisních podmínek
10:25Rozbřesk: Situace v Íránu se dál dramatizuje, česká inflace se v březnu může vrátit nad dvě procenta
8:58Ropa kvůli Blízkému východu dál zdražuje
8:58J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:56Válka v Íránu dále eskaluje, ropa zpět nad 115 dolary a futures jsou smíšené  
6:09Průzkum Fidelity: Geopolitika zesiluje rostoucí rozdíly na rozvíjejících se trzích  
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa