Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed: Bohatství Američanů vzrostlo, dluhy k němu jsou nejnižší od roku 2003

Fed: Bohatství Američanů vzrostlo, dluhy k němu jsou nejnižší od roku 2003

07.12.2012 8:21, aktualizováno: 7.12. 8:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čistý finanční majetek amerických domácností na konci třetího čtvrtletí dosáhl 64,77 bilionu dolarů, což je proti předchozím třem měsícům nárůst asi o 2,7 procenta. Celkové závazky se snížily na 112,7 procenta příjmu po zdanění a jsou nejnižší od roku 2003. Ukazuje to zpráva Flow of Funds, kterou každé čtvrtletí vydává tamní centrální banka (Fed). 

Výše čistého finančního majetku tak vystoupila do blízkosti rekordu z konce roku 2007, tedy do doby před finanční krizí. To je slibný vývoj z hlediska budoucího vývoje ekonomiky, protože čím víc peněz lidem zůstává, tím víc jich jsou ochotni utratit. Výdaje spotřebitelů se na tvorbě hrubého domácího produktu v USA podílejí zhruba ze 70 procent. 

Na rekordu byl čistý finanční majetek ve třetím čtvrtletí roku 2007, kdy činil 67,3 bilionu dolarů. V letošním třetím čtvrtletí k růstu výše finančního majetku přispěly hlavně nemovitosti, jejichž hodnota se zvýšila asi o 300 miliard dolarů. Pomohla také akciová portfolia, kde hodnota vzrostla asi o 520 miliard dolarů

Během čtvrtletí pak domácnosti pokračovaly ve snižování dluhů, a to tempem dvou procent ročně. To je nejvýraznější pokles od druhého čtvrtletí loňského roku. 

Dluhy domácností klesly o 65,5 miliardy na 12,87 bilionu dolarů, zatímco v předchozím čtvrtletí nepatrně vzrostly. To znamená, že lidé zřejmě ještě mají potřebu ve snižování dluhů pokračovat. Američané se snižováním dluhů začali kolem roku 2008, až v USA splaskla bublina na trhu nemovitostí. Kvůli ní se Američané ve druhé polovině minulého desetiletí silně zadlužili; maxima v poměru k příjmům dluhy dosáhly v roce 2007. 

Ekonomové se ale nedokážou shodnout v tom, jak moc ještě Američané budou muset dluhy snížit. Další snížení dluhů bude totiž znamenat méně peněz na utrácení, což může zpomalit proces oživení ekonomiky. Ačkoliv celkový dluh jako podíl na příjmech zůstává blízko historického maxima, měsíční splátky dluhů jako podíl na příjmech jsou nejnižší od roku 1993.

(Zdroj: Fed, čtk, Bloomberg)


Váš názor
 • Někde je v těch výpočtech chyba
  07.12.2012 8:37

  Na hlavu to bohatství vychází přes $200.000 na hlavu, což je cca 4M Kč, což my připadá trochu moc. Jestli je do bohatství "domácností" zahrnut i majetek horních deseti tisíc, kteří vlastní 90% globálních aktiv, tak to sice může být pravda, ale taková informace pak nevypovídá o ničem užitečném, jako třeba jestli se něco zlepšilo. Ledaže by zase došlo k tomu, že bilion je ve skutečnosti naše miliarda, ale to by se v té samé větě neměla zmiňovat biliarda.
  VeleOp
  • Re: Někde je v těch výpočtech chyba
   07.12.2012 10:03

   proč ? statistika je hra s čísly, záleží na vhodně volených vstupech. Zrovna nedávno jsem viděl, jak někdo lehce spočítal, že u nás není bída, protože když vezme 5 nejbohatších čechů s jejich majetkem (cca 244 mld.) a přiřadí k nim 200 000 bezdomovců, jejiž majetek je nula, statisticky vychází majetek na jednoho cca 1,2 milonu - tím je z každého započteného milonář, a tedy že pro Brusel jsme v pohodě, nikoho chudoba neohrožuje a ČR postupuje na žebříčku.
   sard
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y