Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová před branami Bruselu: Ještě Chorvatsko a dost, 28 členů EU stačí. Více peněz za reformy?

Merkelová před branami Bruselu: Ještě Chorvatsko a dost, 28 členů EU stačí. Více peněz za reformy?

13.12.2012 11:10, aktualizováno: 13.12. 14:55

Aktualizováno

Jako lekci z účtů, které okrajové ekonomiky eurozóny vystavily Německu, lze brát dnešní slova Angely Merkelové: „Ještě nedozrál čas, aby měla Evropská unie více než 28 členů.“ Německá kancléřka přitom nastínila, jakou cestou by možná ráda německé příspěvky EU v budoucnu utrácela, když podpořila možnost „finančních odměn“ pro současné členské státy, které půjdou cestou reforem pro posílení konkurenceschopnosti země.

„Až Chorvatsko vstoupí (do EU), nebudu iniciovat žádné přístupové rozhovory s dalšími zeměmi,“ slíbila dnes německým poslancům kancléřky Angela Merkelová, před dnešní cestu na summit EU v Bruselu. Noví kandidáti podle ní musejí být vybíráni mnohem pečlivěji než v minulosti, aby "splňovali požadavky na hospodářské schopnosti a konkurenceschopnost".

Chorvatsko po šestiletém vyjednávání podepsalo smlouvu o vstupu do Evropské unie skoro přesně před rokem (19. 12. 2011) a má se stát k prvnímu července 2013 osmadvacátou zemí evropského bloku. Chorvatsko je po Slovinsku (vstoupilo 2004) druhou zemí někdejší Jugoslávie, která splnila podmínky přijetí do unie.

Chorvatsko v posledních letech utržilo několik šrámů na své pověsti. Poslední z nich není je starý jen tři týdny. Tehdy chorvatský soud poslal na 10 let do vězení bývalého premiéra Iva Sanadera za přijímání úplatků a zneužívání moci v případech, do nichž je zapletena maďarská ropná a plynárenská společnost MOL a rakouská bankovní skupina Hypo Group Alpe Adria (HGAA).

Své si s Chorvaty „užil“ v roce 2011 také šéf realitní skupiny Orco Property Group Jean-Francois Ott. Chorvatská policie se „zajímala“ o Otta v souvislosti vyšetřování šestice zaměstnanců Suncani Hvar v rámci možné ekonomické kriminality v letech 2005 až 2008. Firma tehdy dokončovala právní dokumenty dle lokálního i mezinárodního práva, vztahující se k vyřešení sporu s chorvatskou vládou ohledně projektu Suncani Hvar a Ott byl bez právního dokumentu zadržován v Chorvatsku. „Mé zadržování v Záhřebu bylo šokující, nenormální chování a bylo osobním útokem s cílem zastrašit společnost Orco a dopadem na jeho reputaci. Domnívali, že Orco ztichne a odejde, ale takto to nebude,“ uvedl tehdy Ott. „Jednání chorvatského privatizačního fondu v rámci projektu připomíná spíše jednání země zcela odlišné od té, která se chce stát součástí největšího obchodního bloku na světě. Doufal jsem, že půjdeme ruku v ruce s chorvatskou vládou. Byla to zřejmě pošetilá myšlenka. Tento případ ukazuje, že region Balkánu je stále světelné roky vzdálen od členských zemí Evropské unie a to včetně těch postkomunistických, jako je ČR, Maďarsko či Polsko," uvedl k tehdy k věci šéf Orca Ott.

Peníze za reformy?

Merkelová dnes při vystoupení v Bundestagu uvedla, že cesta k silné a stabilní Evropě bude podle ní ještě dlouhá a obtížná. Od dnes zahájeného summitu si slibuje dohodu na "jízdním řádu" k užší hospodářsko-politické koordinaci unie, kterou považuje za klíč k posílení konkurenceschopnosti v EU.

"Úspěchy roku 2012 ukazují, že jsme pokročili na cestě k Evropě stability a síly, ale s dosaženým se nesmíme spokojit. Zbývá toho ještě hodně udělat, abychom získali zpět důvěru pro Evropskou unii jako celek a trvale zajistili budoucnost Evropy," konstatovala Merkelová v projevu před německými poslanci.

Za první signály, že se EU daří překonávat současnou krizi, označila Merkelová úspěchy Irska při odbourávání rozpočtových deficitů a snižování mzdových výdajů v Portugalsku, Španělsku i Řecku. Tedy v zemích eurozóny nejtíživěji postižených dluhovou krizí, kvůli níž musely požádat o finanční pomoc.

Německá kancléřka před poslanci také naznačila, jakým směrem by se EU nyní měla ubírat, aby se vymanila z krize a recese. „Dokáži si představit, financování konkrétních opatření v rámci solidarity podporující konkurenceschopnosti, pokud budou jasně cíle a omezené co do času i velikosti,“ řekla dnes Merkelová.

Navázala tak na svou myšlenku „účelové solidarity“, kterou představila před necelými dvěma měsíci. „Aby členské státy dostaly možnost zlepšit svou konkurenceschopnost a skutečně tak dostát implementaci svých závazků, navrhuji zavedení nového prvku solidarity,“ řekla v polovině října Merkelová při podobném projevu k zákonodárcům v dolní komoře německého parlamentu. „Potřebujeme solidaritu, ale potřebujeme takovou formu solidarity, která povede k našemu cíli: větší konkurenceschopnosti,“ dodala tehdy a zároveň přímo odmítla jakoukoliv formu sdílení dluhu v rámci Evropy. Finanční pomoc bez podmínek v některých (blíže nespecifikovaných) případech podle ní totiž vedla pouze k ochabnutí snah o modernizaci a zefektivnění ekonomiky.

Řecko má nárok na další tranši  

Včera oznámená realizace zpětného odkupu dluhopisů Řecko podle dnešních slov Angely Merkelové opravňuje k získání další tranše finanční pomoci. „Doufám, že Eurogroup bude schopna rozhodnout o nové tranši pro Řecko již dnes,“ apelovala dnes na ministry financí eurozóny.

Řecko včera oznámilo zpětný odkup dluhopisů v celkovém objemu 31,9 mld. eur a s průměrnou cenou 33,8 procenta nominální hodnoty u dluhopisů se splatností v letech 2023 až 2042. Transakce by tedy zemi měla vyjít na 11,3 miliardy eur, zatímco původně evropští politici mluvili jen o 10 miliardách eur využitých k tomuto účelu. O dodatečných 1,29 miliardy eur podle agenturních zpráva požádá mezinárodní věřitele.

Odkup dluhopisů je klíčovou podmínkou k tomu, aby Řecko mohlo pokračovat v čerpání slíbené finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Bez této pomoci by zemi hrozil bankrot. Řecký dluh nyní dosahuje 340 miliard eur.

„Každý, kdo zná situaci v Řecku, ví, že je opravdu důležité, aby řecká vláda mohla platit své účty a rekapitalizovat své banky,“ řekla dnes Merkelová před německými poslanci.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, Der Spiegel)


Čtěte více:

Šéf Orca Ott byl zpovídán chorvatskou policií kvůli zpronevěře 2,1 mil. eur v projektu Suncani Hvar jako svědek
5.1.2011 10:04
Podvodů a zpronevěry celkem 16 milionů kun, v přepočtu 2,1 milionů eur...
Místo „fondu vykoupení“ návrat k Marshallovi? Merkelová vidí řešení krize v „účelové solidaritě“
18.10.2012 12:06
Německo z pozice největšího přispívatele do rozpočtu Evropské unie usi...
Merkelová: Nezbytné je
7.11.2012 17:51
Německá kancléřka Angela Merkelová považuje za nezbytné "opatrné" ome...
Chorvatský expremiér odsouzen za korupci na 10 let. Údajně vzal úplatek od maďarské MOL (-3 %)
20.11.2012 12:05
Chorvatský soud poslal na 10 let do vězení bývalého premiéra Iva Sanad...
Merkelová bude dále šéfkou CDU. Zvítězila s historickou 98% převahou
4.12.2012 16:32
Angela Merkelová byla znovu zvolena předsedkyní německé Křesťanskodem...
Řecko odkoupilo zpět dluhopisy za 31,8 mld. EUR, cíl snížení dluhu ale nesplnilo
12.12.2012 8:29
Řecko získalo v rámci zpětného odkupu dluhopisů od soukromých věřitelů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC