Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivita v čínském průmyslu je na sedmiměsíčním maximu, oživení pokračuje třetí měsíc

Aktivita v čínském průmyslu je na sedmiměsíčním maximu, oživení pokračuje třetí měsíc

02.01.2013 9:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu zůstala v prosinci na sedmiměsíčním maximu z předešlého měsíce. V pásmu růstu zůstal zpracovatelský sektor třetí měsíc po sobě, uvedl čínský statistický úřad. Jeho údaje potvrdily známky oživování klíčového sektoru druhé největší ekonomiky světa.

Oficiální index aktivity založený na průzkumech u nákupních manažerů čínských průmyslových podniků zůstal na listopadové úrovni 50,6 bodu. Pokud se index nachází nad hranicí 50 bodů, ukazuje to na růst aktivity.

V pondělí již podobné a respektované údaje banky HSBC ukázaly, že tempo růstu čínského zpracovatelského sektoru v prosinci vystoupilo na nejvyšší úroveň za více než rok a půl. Index HSBC vzrostl na 51,5 bodu poté, co v listopadu překonal hranici 50 bodů poprvé za více než rok. Oba průzkumy u nákupních manažerů tak potvrzují předpoklady, podle nichž se nyní čínská ekonomika začíná vymaňovat z loňského útlumu.


"Finální stabilizaci očekáváme v nadcházejících měsících, kdy se na plný výkon rozběhne stavebnictví a zlepší se nemovitostní trh," uvedl Qu Hongbin, hlavní ekonom pro Čínu v HSBC v Hongkongu již k HSBC indexu. Subindex nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj v sektoru, vzrostl na 52,9 bodu, maximum od ledna 2011. Index produkce dosáhl maxima od loňského května.

V letošním třetím čtvrtletí čínský hrubý domácí produkt stoupl o 7,4 procenta, nejpomalejším tempem od roku 2009. Za celý rok se odhaduje růst na 7,7 procenta, což je výrazně pod desetiprocentním tempem, které čínská ekonomika vykazovala po většinu posledních 30 let. Tempo růstu čínského zpracovatelského sektoru v prosinci vystoupilo na nejvyšší úroveň za více než rok a půl a vývoj nových zakázek naznačil v novém roce další zlepšování. Ukázaly to dnešní konečné výsledky průzkumu společnosti HSBC mezi nákupními manažery čínských průmyslových podniků. 

(Zdroj: HSBC, Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Růst v čínském průmyslu nejrychlejší za rok a půl, akcie poprvé po třech letech letos zpevnily
31.12.2012 8:31
Tempo růstu čínského zpracovatelského sektoru v prosinci vystoupilo na...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.06.2025
22:00Indexy v USA nadále posilují  
17:28Traders Talk: Tesla pod tlakem, Broadcom nepotěšil výhledem a jak se zúčastnit úpisu M2C
16:42Švédská Scania a dvojí tvář americké ekonomiky
15:16Květen potvrdil, že s ochlazováním trhu práce v USA to stále není tak zlé
14:58Největší evropská burza skomírá. Polije Londýn živou vodou Donald Trump?
14:42Přátelství mezi Trumpem a Muskem implodovalo
14:22Eurostat: Růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,6 procenta
12:45Perly týdne: Trh Rocky Balboa
11:24Akcie nemají před daty jasný směr. Tesla se zvedá po včerejším úderu  
10:04Průmysl pokračuje v růstu, efekt obchodních válek zatím necítíme
9:46Přebytek zahraničního obchodu v dubnu meziročně klesl na 23,2 mld. Kč
9:24Akcie Tesly odskákaly přestřelku Muska s Trumpem. Po zákaznících Demokratech teď nadskakují Republikáni
9:06Rozbřesk: ECB znovu snížila sazby. Bylo to naposled?
9:01Alert i pro českou ekonomiku nebo technický faktor? Průmyslová výroba i export Německa v dubnu klesly výrazněji proti očekáváním
8:42Musk a Trump hledají smír poté, co akcie Tesly prudce klesly, tabák bez dividendy a evropské futures jsou lehce pod nulou  
6:3840/60 nebo 60/40? Podle Vanguard dávají smysl obě strategie portfolia
05.06.2025
18:12Hibernující Fed a jeho vliv na ekonomiku
16:58ECB se blíží konci cyklu. Dnešní zasedání pomohlo euru, dolehlo na dluhopisy  
16:26Český finanční sektor zůstává podle ČNB silný a zdravý
15:41Bankovní rada ČNB nechala beze změny pravidla pro poskytování hypoték

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst