Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v březnu: Mírné sezónní zlepšení

Nezaměstnanost v březnu: Mírné sezónní zlepšení

9.4.2013 9:42
Autor: David Marek

Nezaměstnanost se v březnu mírně snížila, nicméně jde pouze o sezónní „klam“, ve skutečnosti zůstává situace na trhu práce tíživá. Na konci března bylo na úřadech práce registrováno 588 uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu (ve věku 15-64 let) klesl z 8,1 procenta na 8,0 procent. Ovšem sezónně očištěný ukazatel stoupl ze 7,5 na 7,6 procenta. Podle dříve používaného ukazatele by registrovaná míra nezaměstnanosti v březnu dosáhla 10,1 procenta.

Březen obvykle přináší určitou úlevu na trhu práce. S příchodem jara ožívají práce ve stavebnictví a další sezónní práce. Letos se ale jaro trochu zapomnělo, průměrná teplota zaostala za dlouhodobým březnovým průměrem a příznivý sezónní efekt mohl být slabší.

Výraznější vliv než počasí má ovšem recese. Pokles ekonomiky již trvá déle než rok a půl a její konec je stále v nedohlednu, jak například ukazují poslední data z průmyslu. Za této situace firmy propouští a nové zaměstnance nenabírají. V březnu se na úřadech práce nově hlásilo 44 tisíc osob, zatímco loni to bylo 38 tisíc osob. Práci se přitom podařilo nalézt pouze 27 tisíc osob, loni to přitom bylo téměř 40 tisíc osob. Na jedno volné místo nyní připadá 15,1 uchazeče, loni v březnu jich bylo 13,2.

Zvýšení nezaměstnanosti se projevuje také státním rozpočtu. Za první tři měsíce se výdaje na podporu nezaměstnanosti zvýšily o 7,4 procenta na 2,83 miliardy korun.

V nejbližších měsících bude nezaměstnanost nejspíše klesat, nicméně jen díky sezónním faktorům. Zásadnější obrat k lepšímu může přinést jen oživení ekonomiky. Nicméně i kdyby se naplnily předpoklady, že druhá polovina letošního roku bude lepší, na trhu práce by se to projevilo až v příštím roce.


Váš názor
  • foto
    9.4.2013 10:20

    Ke každému článku o nezaměstnanosti připojíte fotku lidí kvačících do práce...co třeba nahradit ji tou z plovárny na této adrese: http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/7453-ottuv-slovnik-o-cikanech-zlodejstvim-a-nepocestnosti-smutne-prosluli-prace-se-stiti.aspx
    tlustý hrabě
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m