Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch snížil Číně rating o jeden stupeň, varuje před netransparentností

Fitch snížil Číně rating o jeden stupeň, varuje před netransparentností

09.04.2013 16:15, aktualizováno: 9.4. 16:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila Číně hodnocení dlouhodobých závazků v domácí měně o jeden stupeň na "A+" z dosavadní známky "AA-". Odůvodnila to zvýšenými riziky prudké úvěrové expanze v zemi spolu s nárůstem úvěrových aktivit "stínového bankovnictví". Klíčový rating dlouhodobých devizových závazků Číny agentura ponechala na A-plus, kde je od konce roku 2007. 

Druhá největší světová ekonomika zažívá v posledních letech rychlý nárůst úvěrové aktivity, zejména v důsledku vládní politiky na podporu ekonomiky z let 2008 až 2009. Celkový objem úvěrů v ekonomice včetně úvěrů neposkytovaných bankami Fitch odhadla pro konec roku 2012 na 198 procent hrubého domácího produktu proti 125 procent HDP na konci roku 2008. 

Bankovní úvěry soukromému sektoru dosáhly 135,7 procenta HDP. Podle agentury se ale podíl úvěrů od bank snižuje. Za 12 měsíců do letošního února se bankovní půjčky podílely na objemu nových úvěrů firmám a organizacím 55 procenty proti 76 procentům za rok 2009. 

"Šíření jiných forem úvěrů než bankovních je z hlediska finanční stability zdrojem rostoucích rizik," konstatovala agentura. Nebankovní úvěrovou aktivitu sledují se znepokojením i čínské úřady. Čínský bankovní dohled letos zesílil kontrolu podkladových aktiv u řady investičních produktů. 

Celkový veřejný dluh Číny dosahoval na konci loňského roku 49,2 procenta HDP, což je podle Fitch zhruba v souladu s ratingem kategorie A, kde střední hodnota dluhu takto hodnocených zemí činí 51,2 procenta HDP.

„Fitch věří, že lokální čínské vlády pravděpodobně mají další podmíněné závazky vyplývající z dluhu korporací napojených na tyto lokální vlády,“ upozorňuje zpráva agentury s tím, že rozlišení veřejného a soukromého dluhu je v Číně „neprůhledné“. „Nedostatek transparentnosti ohledně míry zadlužení lokálních vlád je nedostatkem Číny ve srovnání s ostatními zeměmi stejné kategorie,“ dodává Fitch.

Obě konkurenční ratingové agentury, tedy Standard & Poor's a Moody's (52,58 USD, -0,77%) Investors Service, hodnotí dlouhodobé devizové závazky Číny od roku 2010 vyšší známkou na úrovni "AA-".

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Fed: Růst čínské ekonomiky bude kvůli produktivitě a stárnutí zpomalovat
27.03.2013 8:52
Hospodářský růst v Číně by se mohl výrazně zpomalit kvůli klesající pr...
Čína utahuje opratě zahraničním korporacím
05.04.2013 16:50
Zahraniční koncerny jako Apple či Volkswagen se v Číně dostávají pod s...
Inflace v Číně v březnu překvapivě klesla. Obavy z  utahování měnové politiky slábnou
09.04.2013 8:52
Meziroční míra inflace v Číně v březnu výrazně klesla na 2,1 procenta...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.