Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letta sestavil italskou vládu, vítězem je ale Berlusconi. Vnější pomoc není zažehnána?

Letta sestavil italskou vládu, vítězem je ale Berlusconi. Vnější pomoc není zažehnána?

29.04.2013 9:28, aktualizováno: 29.4. 12:45
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Nová italská vláda premiéra Enrika Letty složila přísahu do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. Jednadvacetičlenný kabinet velké koalice vznikl po dvou měsících od nerozhodných únorových voleb. Chybí v něm jak expremiér Silvio Berlusconi, tak odstupující vůdce levice Pier Luigi Bersani.
Nová italská vláda má 21 ministrů, z toho sedm žen, což je nejvíc v dějinách italské republiky. Šestačtyřicetiletý levicový liberál Letta do kabinetu pozval jak politiky, tak odborníky. Vláda se v pondělí bude v parlamentu ucházet o vyslovení důvěry.

Směs politiků z pravé i levé části politického spektra, doplněnou relativně autonomními technokraty, hlavní italská média přijala vcelku příznivě. Všímají si právě vysokého podílu žen v nové vládě, ale i nízkého průměrného věku členů kabinetu jako celku.

Na koaliční vládě se podílejí Bersaniho a Lettova Demokratická strana, Berlusconiho strana Lid svobody (PdL) a centralistický blok Občanská volba dosavadního šéfa úřednického kabinetu Maria Montiho.

Politická rizika, jimž bude premiér Letta čelit, ale už nastínil blízký spojenec bývalého premiéra Silvia Berlusconiho Renato Brunetta. Ten řekl, že pokud nový premiér ve svém inauguračním projevu neslíbí zrušit nepopulární daň z nemovitostí a vrácení již zaplacené daně za rok 2012, může tato vláda velmi rychle skončit.

Letta by měl o plánech své vlády v pondělí informovat v parlamentu, jehož obě komory budou pak muset vládě vyslovit důvěru. "Pokud se premiér nezaváže přesně k tomuto slibu, v hlasování mu důvěru nedáme," poznamenal Brunetta podle tamního deníku Il Messaggero. Brunetta je členem Berlusconiho PdL.

Únorové předčasné volby v Itálii, která je třetí největší ekonomikou v eurozóně, těsně vyhrála Demokratická strana. Podařilo se jí však získat většinu pouze v dolní komoře a nikoli v Senátu. Na vytvoření životaschopné vlády to nestačilo, proto Bersani se svým pokusem o sestavení vlády neuspěl. Nabídky na vytvoření velké koalice ze strany PdL levice dlouho odmítala, zlom nastal až minulý týden po znovuzvolení prezidenta Giorgia Napolitana, kdy ten pověřil vyjednáváním Lettu. Média připomněla, že jeho strýc je dlouhodobou pravou rukou Silvia Berlusconiho a i z tohoto důvodu se mu s PdL vyjednává lépe.

Ve vládě sice bude formálně hrát prim levice, která má v parlamentu nejsilnější zastoupení, skutečným vítězem povolebních vyjednávání je ale dle komentátorů spíše pravicový expremiér Silvio Berlusconi. Ačkoli sám v kabinetu nezasedne, stane se tento matador italské politické scény vlivnou šedou eminencí. Do čela důležitých ministerstev totiž protlačil své klíčové spolupracovníky a zároveň zabránil tomu, aby ve vládě zasedli jeho největší rivalové.

Berlusconi, kterého po předloňské demisi jeho vlády mnozí odepisovali, se ukázal být zdatným vyjednávačem. Dosáhl toho, že jeho strana Lid svobody (PdL) bude opět ve vládě a bude v ní mít silné slovo. Vicepremiérem a ministrem vnitra se totiž stal předseda PdL Angelino Alfano, pro pravici důležitý post ministra pro reformu ústavy bude zastávat kovaný straník Gaetano Quagliarello. Expremiér navíc dokázal zabránit tomu, aby Letta do vlády jmenoval "silné muže" levice, jakými jsou například bývalí předsedové vlády Massimo D'Alema a Giuliano Amato. Žádný post nezískal ani u veřejnosti populární starosta Florencie Matteo Renzi.

Za výhodu pro Berlusconiho, který je považován za mistrného zákulisního taktika, se považuje i fakt, že většinu ministerských křesel obsadí spíše neznámá jména, odborníci a nestraníci.

Berlusconi nejspíš uspěje s požadavkem na zrušení nepopulární daně z nemovitostí, což byl jeden z jeho hlavních předvolebních slibů. Další osud reforem v této recesí sužované jihoevropské zemi je ale nejistý, a levicový premiér bude muset manévrovat na tenkém ledě, pokud bude chtít vládu udržet, a přitom neztratit voliče. Itálie přitom historicky až tak moc zkušeností s vládami velkých koalic nemá: poslední pokus takovou vládu sestavit skončil koncem 70. let únosem a vraždou křesťanskodemokratického lídra Alda Mora, který padl do rukou Rudých brigád.

Lídr nejsilnější strany vzešlé z únorových voleb Bersani neuspěl. Poté, co se nedokázal prosadit svůj vládní koncept, odchází také z čela své politické strany.

Itálii se sice podařilo vytvořit novou vládu a odvrátit bezprostřední krizi, stále však není vyloučeno, že tamní vláda bude nakonec nucena požádat o finanční pomoc, uvedla dnes ratingová agentura Moody's. Itálie patří k nejzadluženějším zemím Evropy a od poloviny roku 2011 se nachází v hospodářské recesi.

„Nemůžeme ještě vyloučit, že Itálie ve finále požádá o pomoc Evropskou centrální banku a Evropský stabilizační mechanismus (ESM)," uvedl analytik Moody's Dietmar Hornung v rozhovoru pro italský list La Repubblica.

Moody's bude podle Hornunga monitorovat schopnost nové vlády pokračovat v rozsáhlých strukturálních reformách, které Itálie potřebuje k posílení své úvěrové spolehlivosti. Moody's v pátek potvrdila úvěrový rating Itálie na stupni Baa2. Výhled ratingu však zůstává negativní kvůli pokračující hospodářské recesi.

Moody's již v pátek předpověděla, že italská ekonomika se letos propadne o 1,8 procenta namísto dříve předpokládaného poklesu o procento. V příštím roce čeká agentura růst ekonomiky o 0,2 procenta.

(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg, ANSA)

Dění v povolební Itálii sledujte na Patria.cz:

Itálie_vlajka


Čtěte více:

Bersani: Jen blázen chce teď vést Itálii. Pád eura provází růst výnosů na dluhopisech
27.03.2013 13:18
"Pouze blázen by v tuto chvíli chtěl vládnout Itálii," uvedl lídr stře...
Itálie nového prezidenta nenašla, tak podruhé zvolila Napolitana
22.04.2013 8:33
Dosavadní italský prezident Giorgio Napolitano byl dnes jako první hla...
Napolitano chce bleskový konec krize: Italskou vládu sestaví protřelý Letta
24.04.2013 13:33
Itálie dva měsíce po předčasných volbách a ihned po opětovném jmenován...

Váš názor
  • Pepe Drillo
    29.04.2013 12:35

    prasknul, že Italům dojdou prachy v září nebo říjnu. No co ECB na chvíli spustí stroje a bude veselo. Nebo budou čekat jak dopadnou volby v BRD???
    Medium2
Aktuální komentáře
23.04.2024
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů