Aktualizováno Itálie dva měsíce po předčasných volbách a ihned po opětovném jmenování respektovaného Giorgio Napolitana prezidentem země vybředá z politické krize. Napolitano rázně ukončuje nikam nevedoucí diskuse mezi lídry z voleb vzešlých parlamentních stran. Poté, co svůj pokus sestavit vládu „spálil“ Pier Luigi Bersani jako lídr nejsilnější parlamentní koalice kolem středolevé demokratické strany PD, pověřil rolí premiéra a sestavením vlády dvojku této strany Enrico Lettu.
46letý Letta je protřelým, "ideologicky nezatíženým" a dá se říci kariérním politikem. Má předchozí vládní zkušenost, byl lídrem mladého křídla středo-pravé křesťansko-demokratické strany a nyní působí v roli místopředsedy demokratické strany, jejíž lídr Bersani je pro ostatní politické partnery v roli premiéra neprůchodný. Za PD aktivně vystupoval již v průběhu předčasných voleb a povolební vyjednávání předem označil za krajně složitá. Lettova pozice zejména vůči lídrovi druhého nejsilnějšího uskupení PdL a bývalému italskému prezidentovi Silvio Berlusconimu je trochu jiná – jeho strýc Gianni Letta byl a je mnohaletou pravou rukou Berlusconiho.
Od Letty mladšího se nyní očekává, že vybere ministry. Formálně akceptoval nominaci a pověření prezidenta již dnes. Vláda by mohla dle politologů být instalována do konce tohoto týdne (včetně víkendu).
Demokratická strana PD, která pod vedením Bersaniho odmítla širokou koalici s Berlusconim, nyní říká, že je otevřena jakémukoli životaschopnému řešení, které navrhne prezident Napolitano. Berlusconi již uvedl, že jeho strana podpoří prezidentovo rozhodnutí. Protestní pětihvězdičkové hnutí v čele s Grillim, které v únorových předčasných volbách získalo zhruba čtvrtinu hlasů, po jednání s prezidentem Napolitanem oznámilo, že odejde do čela italské opozice.
Již z tohoto rozvržení je patrné, čím Napolitano Lettu pověřil a proč právě jeho. Má sestavit vládu dvou nejsilnějších stran PD a PdL v čele s Bersanim a Berlusconim. "Získal jsem ujištění, že se tak stane. Je to jediné možné řešení pro Itálii," uvedl prezident se silnou neformální autoritou Napolitano.
Letta uvedl, že chce širokou politickou shodu na nové vládě, která získá většinu v dolní i horní komoře parlamentu a podporu své strany má. Nemíní prý sestavit kabinet za každou cenu.
Zablokování politické situace v zemi způsobily velmi těsné výsledky únorových předčasných voleb. Bersaniho středolevá koalice v nich sice zvítězila, ale potřebnou většinu získala pouze v dolní sněmovně a nikoli v Senátu. Těsně druhá formace expremiéra Silvia Berlusconiho nepřesvědčila o zformování velké koalice a populisté z Hnutí pěti hvězd (M5S) v čele s Grillim nechtějí spolupracovat s žádnou ze zavedených stran.
Roztříštěnost politických sil se projevila naposledy tím, že žádné z formací se nepodařilo prosadit vlastního kandidáta na prezidenta. "Vytěžil" z toho 87letý Napolitano, který jako vůbec první italský politik získal druhý prezidentský mandát. Do volby přitom vstoupil, ačkoli původně vzhledem ke svému stáří znovu kandidovat nechtěl.
Itálie dnes v aukci prodala státní dluhopisy za rekordně nízkého výnosu. Ten ale nelze připsat (jen) uklidnění v italské politice, ale (spíše) očekávání dalšího snížení sazeb Evropskou centrální bankou.
Itálie v aukci získala 2,5 miliardy eur při poklesu výnosu v emisi zero bondů k 1,167 % z 1,746 % v aukci ze dne 25. března. Krytí nabídky poptávkou se zlepšilo na 1,66násobek z 1,43násobku. V emisi na inflaci navázaných dluhopisů pak Itálie získala 750 millionů eur při poklesu výnosu u dluhu splatného v roce 2023 na 2,65 % z 3,23 % v předchozí aukci 25. března.
Výnos na italském desetiletém dluhu klesl v pondělí tohoto týdne poprvé do listopadu roku 2010 pod 4 procenta. Dnes se pohybuje kolem 3,95 procenta.
„V aktuálním prostředí expanzní měnové politiky pokračujeme v doporučování rolovací strategie: prodávat krátký, zejména tříměsíční dluh a kupovat dluhopisy 2014 a 2015,“ uvedl Luca Cazzulani, stratég UniCredit Global Research v Miláně.
(Zdroj: Bloomberg, ANSA, Telegraph, BBC)
Povolební dění v Itálii sledujte na Patria.cz:
