Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa v plusu, Japonsku i datům z USA navzdory... denní přehled Trhy, data, výsledky

Evropa v plusu, Japonsku i datům z USA navzdory... denní přehled Trhy, data, výsledky

30.05.2013 18:06
Autor: Research, Patria Finance

Evropské indexy během odpoledne mírně korigují své dopolední zisky, stále se ale většina indexů obchoduje v zeleném. Akcie v Evropě dnešek zahájily růstem, když výše jim pomohl index ekonomické nálady v eurozóně či poklidný průběh aukcí dluhopisů v Itálii. Evropské indexy tak nenavázaly na další výrazný propad japonského indexu Nikkei (-5,2%), když je během dopoledne znovu výše táhl především finanční sektor. Mírný obrat přišel až odpoledne, po zveřejnění slabších dat ze zámoří. HDP za 1Q13 bylo v USA revidováno mírně níže a dávky v nezaměstnanosti lehce překročily odhady. Na Wall Street v úvodu hledal směr, nyní jsou tamní indexy zhruba o 0,5 % výše, když zřejmě převažují naděje na pomalejší útlum programu kvantitativního uvolňování, s ohledem na horší zveřejněná makrodata. Index pražské burzy PX dnes přišel o 0,5 %, především vlivem poklesu akcií ČEZ (-1,5 %) a Telefónica CR (-2,0 %), dále dnes padaly i menší emise jako CETV (-4,7 %) či NWR (-3,6 %). 
 

Finanční trhy v číslech:
 

30.5.

 

29.5.

 

Změna za den

 

Změna za rok

3M Pribor

0,46

0,46

0,00

-0,77

2Y IRS

0,58

 

0,60

 

-0,02

 

-0,67

10Y IRS

1,54

1,55

-0,01

-0,29

CZK/EUR

25,75

 

25,90

 

-0,5%

 

1,4%

CZK/USD

19,74

19,98

-1,2%

-2,6%

USD/EUR

1,3045

 

1,2959

 

0,7%

 

4,1%

PX

975,4

980,3

-0,5%

11,1%

S&P 500

1656,8

 

1644,5

 

0,7%

 

24,2%

DJ STOXX 50

2768,5

2769,1

0,0%

20,6%

 

ČR:
Česká rafinérská, kde 51% podíl vlastní skupina Unipetrol, se dnes rozhodla neplánovaně odstavit veškeré provozy své rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Důvodem jsou nedostatečné skladovací kapacity na suroviny pro jednu z výrobních jednotek. Negativní dopad na provozní zisk EBIT skupiny Unipetrol za celý rok 2013 firma odhaduje na přibližně 60 milionů korun kvůli ztrátě prodejních objemů.

Unipetrol také dohodl nové podmínky se slovenským národním ropovodním přepravcem Transpetrol, které mu zajistí levnější dodávky ropy přes slovenskou část ropovodu Družba. Od transakce společnost očekává pozitivní dopad na provozní zisk EBIT skupiny Unipetrol za celý rok 2013 ve srovnání s rokem 2012 v rozsahu přibližně 45 milionů korun.

Evropa:
Italská automobilka Fiat údajně jedná o syndikovaném úvěru ve výši 10 mld. USD, který by měl posloužit jako zdroj financování pro nákup zbylého podílu v Chrysleru a profinancování dluhu obou automobilek. Akcie Fiatu přidávají 3 %.

USA:
HDP se v 1Q podle zpřesněných dat zvýšil o 2,4% měřeno mezikvartální změnou přepočtenou na celý rok. První odhad uváděl růst ekonomiky o 2,5%. K růstu HDP přispěly především výdaje na spotřebu, naopak vládní sektor a čistý export ekonomiku brzdí.

Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti minulý týden stoupl na 354 tis. předchozích 344 tis. Celkový počet vyplácených dávek vzrostl z 2,923 mil. na 2,968 mil.

Počet rozjednaných prodejů domů v dubnu meziměsíčně vzrostl o 0,3% místo očekávaného růstu o 1,5%. Ve srovnání s loňským rokem obrat v této části realitního trhu stoupl o 13,9%.

Zisk velkoobchodní sítě Costco Wholesale narostl ve F3Q13 meziročně o 19 % na 459 mil. USD a mírně tak předčil očekávání trhu. Tržby stouply o 7 %. Akcie rostou o 2 %.

Agentura Moody´s snížila dluhový rating Alcoy do spekulačního pásma. Akcie odepisují 1 %.

Společnost Dish Networks navýšila nabídku na převzetí Clearwire na 4,4 USD za akcii, což je o 29 % víc než původní konkurenční nabídka Sprint Nextel. Akcie Clearwire poskočily o 21 % na 4,2 USD, akcie Dish mírně posilují, akcie Sprint Nextel naopak mírně ztrácejí.

Buffettova MidAmerican Energy Holdings koupí energetickou společnost NV Energy za 5,6 mld. USD, neboli 23,75 USD za akcii. Akcie NV Energy posilují o 23 %.

Výrobce datové infrastruktury EMC navýšil program zpětného odkupu akcií na 6 mld. USD z původní 1 mld. USD. Akcie přidávají 6 %. 
 

Očekávaná data následujícího dne:
 

Událost

Konsensus

Předchozí

08:00

Německo - Maloobchodní tržby (Duben)

0,2 % m/m

-0,3 % m/m

11:00

EMU - Inflace, odhad (Květen)

1,4 % y/y

1,2 % y/y

11:00

EMU - Míra nezaměstnanosti (Duben)

12,2 %

12,1 %

14:30

USA - Osobní výdaje (Duben)

0,1 %

0,2 %

15:45

USA - Chicagský PMI

50,0

49,0

15:55

USA - Index spotřebitelské důvěry Mich. uni. (Květen)

83,9

83,7

 
 
Očekávané firemní události:
bez důležitých událostí


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.03.2026
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje
11:55Důvěra v německou ekonomiku se prudce propadla, rostoucí ceny komodit tlačí na energeticky náročné obory
11:36Evropské akcie se vydávají vzhůru, DAX ale brzdí špatná data  
10:20Objednávky za bilion dolarů a mnohem víc. Co všechno Huang na každoroční konferenci Nvidie odhalil?
9:08Německo zatím z fondu na investice látá především díry v rozpočtu, tvrdí výzkumníci z Ifo
8:54Rozbřesk: Porostou v eurozóně sazby? S ropou posiluje dolar
8:48Šéf Nvidie čeká do 2027 objednávky za bilion dolarů, Trump věří, že získá Kubu. Evropska zahájí poklesem  
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW