Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P ruší „negativní“ výhled pro rating USA. Dolar sílí pod 1,32

S&P ruší „negativní“ výhled pro rating USA. Dolar sílí pod 1,32

10.06.2013 15:15, aktualizováno: 10.6. 16:19

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor’s dnes revidovala výhled pro hodnocení dlouhodobých úvěrových závazků Spojených států z „negativního“ na „stabilní“. Učinila tak poprvé od srpna roku 2011, kdy USA poprvé v historii snížila rating z nejvyššího stupně „AAA“ na současných „AA+“. S&P ke kroku uvedla, že pravděpodobnost dalšího snížení ratingu závazků největší ekonomiky světa vnímá v dohledné době jako nižší, než jedna ku třem.

Dolar na zprávu reaguje růstem vůči euru pod hladinu 1,3190 USD/EUR, při denním rozpětí 1,3176 až 1,3229. Americké akciové trhy před zahájením standardní obchodní doby posilovaly a futures kontrakty navyšovaly zisky na zhruba 0,4 procenta, po otevření Wall Street zisky zcela umazala a mírně ztrácí. 

Kurz eurodolaru - online


Agentura zároveň potvrdila rating krátkodobých závazků v domácí i zahraniční měně na stupni „A-1+“. Mezi silné stránky USA z hlediska úvěrové spolehlivosti S&P řadí „odolnou ekonomiku, kredibilitu měnové politiky a status amerického dolaru jako klíčové světově rezervní měny“. Zároveň uvedla, že „slabé úvěrové hodnocení, v porovnání se zeměmi s vyšším ratingem, vyplývá z fiskálních údajů, vysokého externího zadlužení a efektivity fiskální politiky“.

Spojené státy mají silnou ekonomiku, kde HDP na hlavu dosáhl v roce 2012 přes 49 tisíc dolarů, podotýká S&P. „Očekáváme tempo růstu reálného HDP na hlavu v úrovni mírně nad 1 procentem. Navíc, vnímáme americkou ekonomiku jako vysoce diverzifikovanou a na trh orientovanou, s přizpůsobivou a odolnou hospodářskou strukturou, což vše přispívá ke kvalitě úvěruschopnosti.“ 

S&P vyjádřila důvěru v silnou schopnost a vůli centrální banky podporovat udržitelný hospodářský růst a tlumit zásadní ekonomické a finanční šoky. V souvislosti s tím agentura očekává, že si dolar udrží svou dlouhodobě ukotvenou roli největší rezervní měny světa (což, jak podotýká, přispívá k růstu externího zadlužení země).

 
S&P před dvěma lety reagovala zhoršením ratingu na politické spory kolem zvýšení dluhového stropu a na to, že američtí politici nebyli s to dohodnout se na plánu snižování prudce rostoucího rozpočtového deficitu. Dnes agentura ocenila, že Kongresu se na přelomu roku podařilo sjednat dohodu, která umožnila zvýšit některé daně a snížit výdaje. Mezitím se díky postupnému oživování ekonomiky začaly zvyšovat daňové příjmy a tento trend by měl podle agentury přetrvat. V letošní fiskálním roce do konce září čeká S&P pokles schodku na šest procent hrubého domácího produktu a stabilizaci státního dluhu na 84 procentech HDP.

Agentura nicméně upozornila, že uvolnění vládní rozpočtové politiky bez řešení dlouhodobých fiskálních problémů by mohlo rating Spojených států opět ohrozit. Uvedla také, že nynější snižování deficitu díky zlepšování ekonomiky by mohlo vést politiky k sebeuspokojení. Vyjádřila rovněž pochyby o schopnosti politické scény domluvit se na řešení klíčových dlouhodobých problémů, tedy zejména růstu mandatorních výdajů na důchody a zdravotní péči, v situaci, kdy se výrazně prohloubilo politické rozdělení ve Washingtonu. 

"Domníváme se, že náš současný rating AA+ již v sobě zahrnuje nižší schopnost amerických politiků reagovat rychle a účinně na dlouhodobější tlaky ve veřejných financích ve srovnání s činiteli některých výše hodnocených států. Očekáváme také opakování bojovných debat o zvýšení dluhového stropu," uvedla S&P podle agentury Reuters.

Na podzim loňského roku varovala agentura Moody’s, že pokud v rámci rozpočtu na rok 2013 nedojde ke snížení míry zadlužení, srazí své hodnocení závazků USA na „Aa1“. Na konci minulého měsíce Moody’s poznamenala, že tempo růstu státního dluhu je nyní nejpomalejší od roku 1993, ačkoli efekty recese přetrvávají. Uvedla, že tempo růstu zadlužení Spojených států v loňském roce zpomalilo na 1,3 procenta a očekává, že nadále pomalu poroste.

(Zdroj: Standar & Poor's, Bloomberg, Reuters, čtk)


Čtěte více:

Moody’s varuje USA: Ztracený rating „tří A“ se těžko získává zpět
23.06.2011 18:08
Pokud se americký Kongres neshodne v nejzazším možném termínu na navýš...
S&P poprvé v historii snižuje rating USA z AAA na AA+
08.08.2011 8:14
Agentura Standard & Poor’s o víkendu poprvé v historii snížila rating ...
Moody’s: Rating Spojených států srazíme na Aa1, pokud rozpočet 2013 nepřinese snížení dluhu
11.09.2012 15:50
V rukou jednání o rozpočtu Spojených států na rok 2013 je podle rating...
Deficit zahraničního obchodu USA se rozšířil i přes nižší dovoz ropy
04.06.2013 14:49
Schodek amerického zahraničního obchodu se v dubnu rozšířil na 40,3 m...
Gross: Fed škodí ekonomice, snižujte riziko
04.06.2013 15:53
Vytrvalá politika americké centrální banky, založená na prakticky nulo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva
13:05Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data