Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P poprvé v historii snižuje rating USA z AAA na AA+

S&P poprvé v historii snižuje rating USA z AAA na AA+

08.08.2011 8:14, aktualizováno: 8.8. 8:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Agentura Standard & Poor’s o víkendu poprvé v historii snížila rating Spojených států. Ten klesl o jeden stupeň z "AAA" na "AA+". Výhled byl navíc ponechán negativní, což může v následujících dvou letech vést k dalšímu poklesu hodnocení úvěrové kredibility USA, pokud výdaje neklesnou v souladu se schválenou dohodou, vzrostou úrokové sazby, či se objeví „nové fiskální tlaky“, které zvýší vládní zadlužení, uvedla agentura. Moody’s Investors Service a Fitch Ratings potvrdily rating Spojených států na úrovni AAA 2. srpna.

Američtí zákonodárci se 2. srpna dohodli na zvýšení dluhového limitu, který dosahoval 14,3 bilionů dolarů, schválilo se i omezení výdajů ve výši 2,4 bilionů dolarů během následujících 10 let. Agentura S&P ale preferovala snížení výdajů o 4 biliony dolarů, uzavřená dohoda není podle ní dostatečná na „stabilizaci střednědobé dynamiky vládního dluhu“. Dluh USA by podle ní mohl vzrůst na 74 % HDP na konci tohoto roku, na 79 % HDP v roce 2015 a na 85 % HDP v roce 2021. Analýza S&P obsahuje podle mluvčího ministerstva financí chybu ve výši 2 bilionů dolarů, která „hovoří sama za sebe“.

Poptávka po vládních dluhopisech rostla i přes hrozbu snížení ratingu, protože investoři mají v prostředí klesajícího růstu globální ekonomiky a rozšiřující se evropské dluhové krize jen málo alternativ. Ajay Rajadhyaksha z Barclays Capital se domnívá, že snížení ratingu by nemělo trhy překvapit, přichází ale v době křehkého sentimentu. Rozhodující bude, jestli „rating sníží americkým vládním dluhopisům trh“, poslední týden podle něho ukázal, že si tyto cenné papíry stále drží status bezpečného útočiště.

Podle S&P budou republikáni nadále blokovat jakékoliv zvýšení vládních příjmů, což se týká i ukončení Bushem zavedených daňových úlev v roce 2012. Snížení ratingu pak „v širším smyslu odráží oslabení efektivity, stability a predikovatelnosti amerických politických institucí a procesu vytváření politiky v době pokračujících fiskálních a ekonomických výzev“. David Beers z S&P dodal, že dohoda o zvýšení limitu nemění nic na tom, že mezi hlavními politickými stranami nadále panuje jen velmi malá shoda.

Výkonný ředitel S&P John Chambers v rozhovoru pro televizi ABC odhadl pravděpodobnost dalšího zhoršení amerického ratingu v období za šest měsíců až dva roky na jedna ku třem. "Pokud se veřejné finance Spojených států dál zhorší, nebo když se ještě prohloubí politická paralýza, mohlo by to vést k novému snížení," řekl Chambers.

Znovuzískání známky AAA si podle Chamberse rozhodně vyžádá nějakou dobu. "Znamenalo by to, že dluh by se musel z hlediska podílu na ekonomice stabilizovat a nakonec i začít klesat. A myslím, že by to muselo znamenat větší schopnost dosáhnout ve Washingtonu konsenzu," řekl šéf agentury.

Prezident Obama dříve uvedl, že snížení ratingu by mohlo ovlivnit ekonomiku růstem sazeb, které jsou navázány na výnosy vládních dluhopisů. Podle JPMorgan by zvýšení jejich výnosů o 50 bazických bodů snížilo růst ekonomiky o 0,4 procentního bodu. V pátek klesly výnosy desetiletých dluhopisů až na 2,33 %, což je nejnižší úroveň od října minulého roku. Podle JPMorgan klesly v týdnu po snížení ratingu výnosy dluhopisů devíti zemí, které od roku 1998 ztratily rating AAA, v průměru o dva bazické body. Akciové trhy na Blízkém východě včera reagovaly na zprávu o snížení amerického úvěrového ratingu výraznými propady. Izraelské akcie na burze v Tel Avivu zahájily poklesem o šest procent.

Sobotní historicky první zhoršení amerického ratingu způsobí v pondělí neklid na finančních trzích, ale nebude mít podle ekonomů bezprostřední dopad na české hospodářství. Ten by nastal až v případě, pokud by chaos na trzích zhoršil celkovou situaci v globální ekonomice, řekl hlavní analytik Patria Finance David Marek.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data