Aktualizováno Schodek amerického zahraničního obchodu se v dubnu rozšířil na 40,3 miliardy dolarů. O měsíc dříve činil 37,1 miliardy dolarů. Výsledek je lepší než očekávaných -41,0 mld. USD. Pozitivní je také nárůst obratu na obou stranách, který přišel po březnovém útlumu. Rychleji však roste dovoz, který stoupl o 2,4 procenta, zatímco objem vývozu za duben vzrostl o 1,2 procenta. V meziročním srovnání je vývoz vyšší, u dovozu je tomu naopak.
Klíčový pro vývoj bilance je obchod se zbožím, zatímco bilance služeb je relativně stabilní a přebytková. V dubnu dosáhl její přebytek 18,3 miliardy dolarů. U obchodní bilance pak vidíme deficit 58,6 mld. USD. Toky zboží i služeb oproti březnu narostly.
Důležitou položkou zatěžující bilanci zahraničního obchodu je ropa. Spojeným státům se však bilanci obchodu s ropou daří vylepšovat díky rostoucímu významu domácích zdrojů. V dubnu klesl schodek obchodu s ropou na 19,7 mld. USD díky nižšímu objemu dovozu, zatímco cena dovážené ropy oproti březnu narostla. Proti zlepšení obchodu s ropou ale stojí horší obchod s ostatním zbožím, kde deficit narostl.
V některých oblastech výrazně stoupl vývoz, především u spotřebitelského zboží (13,1 procenta). U dopravních prostředků vidíme rovněž slušný růst vývozu (4,8 procenta), ale dovoz byl rychlejší (5,3 procenta), takže schodek se v této oblasti prohloubil.
Směřování USA k větší energetické soběstačnosti a nahrazování dovážené ropy se už odráží v bilanci zahraničního obchodu a platí to i pro dubnová data. Sílící domácí poptávka se pak projevuje růstem dovozu spotřebitelského i kapitálového zboží. Na straně vývozu se letos daří více službám než zpracovatelskému průmyslu, na který doléhá slabší poptávka v Evropě i zpomalující Čína. Je to vidět na poklesu vývozu do obou těchto oblastí a zhoršení bilance, které bylo výrazné hlavně u obchodu s Čínou.
