Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf strategie ČEZ: Dostavba Temelína omezí či zruší dividendu. Německá studie opět napadá bezpečnost

Šéf strategie ČEZ: Dostavba Temelína omezí či zruší dividendu. Německá studie opět napadá bezpečnost

09.09.2013 7:48, aktualizováno: 9.9. 11:28
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Energetika ČEZ v případě zahájení dostavby jaderné elektrárny Temelín zřejmě přestane vyplácet dividendy, nebo je sníží. Kvůli investicím do Temelína bude pokračovat v úsporných programech, které už zahájila. Uvedl to v rozhovoru pro Týden ředitel pro strategii ČEZ Pavel Cyrani. Akcie ČEZu na pražské burze navzdory této zprávě a přes pokles dalších energetik v Evropě posilují až o více jak 2,5 % k 475 Kč za akcii, aktuálně +0,7 % u 465 Kč.

Z loňského zisku ČEZ vyplatil na dividendách 21,5 miliardy korun, přičemž zhruba 15 miliard šlo majoritnímu akcionáři firmy, tedy státu. Dividenda činila 40 korun na akcii před zdaněním. 

Cyrani prohlásil, že pokud ČEZ půjde do investičně náročné dostavby Temelína, bude muset hlídat své náklady a investice a s největší pravděpodobností i revidovat svou dividendovou politiku. Jestli přestane dividendy zcela vyplácet, nebo je pouze zredukuje, nemá Cyrani přesnou představu. "Vyjednáváme teď s uchazeči (o dostavbu Temelína) o splátkovém kalendáři a to, jak bude harmonogram plateb uzavřen, nám dá zprávu o tom, jak budeme muset mít peníze připravené. Podle toho budeme upravovat dividendovou politiku," doplnil ředitel. 

ČEZ původně chtěl rozhodnout o dostavbě elektrárny letos na podzim, o rok to ale posunul. Konečné rozhodnutí chce podle nedávného vyjádření Cyraniho vynést až poté, co bude schválena Státní energetická koncepce a vyřešena případná fixace cen z nových jaderných bloků. Podle dříve zveřejněných odhadů by náklady na stavbu dvou nových jaderných bloků v jihočeské elektrárně měly činit 200 až 300 miliard korun. ČEZ v tendru na dostavbu Temelína vede jednání s americko-japonskou společností Westinghouse a s česko-ruským Konsorciem MIR.1200. Energetická společnost očekává, že by nové bloky měly být uvedeny do provozu v roce 2025. 

Nový odborný posudek vypracovaný na podnět německých opozičních Zelených tvrdí, že česká jaderná elektrárna Temelín má konstrukční nedostatky, které zpochybňují její bezpečnost. Napsal to ve svém aktuálním vydání magazín Der Spiegel, podle něhož však německý ministr životní prostředí Peter Altmaier nevidí důvod k tlaku na Česko kvůli dalším testům. Za to si vysloužil kritiku německých odpůrců atomové energie. 

Posudek vypracoval bývalý vysoký úředník německého ministerstva životního prostředí Dieter Majer. Potenciální bezpečnostní riziko podle něj představují svary mezi tlakovou nádrží a primárním chladícím okruhem elektrárny. "Pro všechny svary v koncové části tlakové nádrže reaktoru není doložena dostatečná kvalita," tvrdí autor studie. Dokumentace ke svařovacím pracím je podle něj "neúplná, obsahuje chyby a částečně si odporuje". Pochybnosti o kvalitě svarových spojů mezi reaktorovou nádobou a primárním potrubím Temelína se objevily už v minulosti, jejich zkoumání českými odborníky ale žádné nedostatky neodhalilo.

Kvůli novému posudku se na německého ministra životního prostředí Altmaiera obrátila poslankyně za Zelené Sylvia Kottingová-Uhlová a vyzvala ho, aby si na ČR vyžádal další zkoušky. Altmaier to však odmítl. V odpovědi poslankyni sdělil, že nevidí "žádný bezpečnostně-technický důvod ke zpochybnění postupu dozorových úřadů na české straně". "Není možné, aby jaderná bezpečnost šla stranou kvůli diplomatické ustrašenosti," reagovala podle Spiegelu Kottingová-Uhlová, která vypracování nového posudku zadala. Údajný nezájem ministra odsoudil také předseda Platformy proti Temelínu Gerhard Albrecht. "Altmaier si zjevně myslí, že Temelín je název pro český salám," prohlásil šéf německého sdružení odpůrců jihočeské jaderné elektrárny. I on apeloval na ministra, aby do Temelína vyslal experty, kteří kvalitu svarů prověří. 

Jakékoli pochybnosti ale jednoznačně odmítají jak ČEZ, tak Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Kvalita svarů v jaderném okruhu elektrárny byla ale podle ČEZ i SÚJB mnohokrát prověřena a žádné nebezpečí nehrozí. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová dává posudek Zelených do souvislosti s nadcházejícími německými volbami. „Jedná se o mnohaleté téma Greenpeace - svary primárního potrubí k tlakové nádobě reaktoru. Od roku 2000, kdy Greenpeace toto téma otevřelo, byla zpracována řada znaleckých posudků a oponentur," reagoval na německé Zelené mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Kvalitu svarů nechával opakovaně prověřovat Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Policie ČR i ČEZ. Při analýzách všech svarů se používaly různé metody. Odborníci měřili například jejich tvrdost, prováděli analýzy chemického složení nebo mikrostrukturální replikovanou analýzu. Všechny tyto metody potvrdily kvalitu svarů i postup svařování," řekl Kříž. "Temelín má díky tomu nejprověřovanější svary na světě," doplnil. Podle Drábové všechny posudky SÚJB ukazují, že svary v Temelíně jsou naprosto v pořádku. "Žádného technického přehodnocení se nebojíme, protože těm svarům vůbec nic není," řekla Drábová. "Kromě toho probíhá pravidelný systém provozních kontrol, příští rok se bude konat další. Ty svary budou znovu zkontrolované a ukáže se, že jsou stejně jako před 15 lety naprosto v pořádku," doplnila. 

ČEZ je největší česká energetická firma. Za celý loňský rok skupina ČEZ hospodařila s čistým ziskem 40,2 miliardy korun, o 1,5 procenta méně než v roce 2011. Stát ve firmě drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

(Zdroj: Týden, ČEZ, čtk, Der Spiegel)


Čtěte více:

Novák (ČEZ): Cenové garance jsou pro Temelín životně důležité. Lepší celoroční prognózu nyní nemáme
18.06.2013 16:05
Od příchodu globální ekonomické krize a bitev s regulátory v Albánii a...
Šéf strategie ČEZ: Podpis dostavby Temelína se zpozdí o rok a půl. S poplatky na OZE je konkurenceschopný
22.07.2013 11:10
Tuzemská energetika ČEZ odloží podpis smlouvy s vítězem tendru na dost...
ČEZ výsledky za 2Q nezklamal. Navýšení cílů zhatilo riziko odpisů. Rozhodnutí o Temelínu nemusí být ani napřesrok
13.08.2013 8:26
Energetický gigant ČEZ za druhý kvartál snížil ziskovost meziročně o 1...
ČEZ - V Temelíně je zvyšován výkon druhého bloku
15.08.2013 13:54
Energetici dnes začali zvyšovat výkon druhého bloku jaderné elektrárny...
Odstávka v JE Temelín se o týden prodlouží
02.09.2013 13:09
Odstávka na prvním výrobním bloku Jaderné elektrárny Temelín se dostal...

Váš názor
 •  
  09.09.2013 10:16

  všichni honem prodejte soudruzi socialisti a zemanisti si je rádi koupí za pár Kaček a pak rozhodnou že Temelín třeba není a stavětl se nebude. až akcie zase vylítnou tak prodaj a koupí si apartmány na Floridě. Jak je to krásně jednoduché když jsou akciovky ovládané státem.
  karel V
  • trefa
   09.09.2013 12:04

   Jj Karle, tohle mohl vymyslet jen debil a nebo Klaus.
   Jesse
 •  
  09.09.2013 10:08

  V ČEZu mají uloženy bývali soudruzi privatizátoři a jiní hodně svých penízků, které si sem odkláněli. Obávám se, že se může jednat o pokus manipulovat s akcií, nebo snad už nové vedení se snaží jednat ve prospěch podniku, to bychom, ale nemohli být v česku.Nevím, nerozumím té hlašce.
  Homo
  •  
   09.09.2013 10:15

   No vzhledem k tomu, že Týden je týdeník, tak můžeme předpokládat, že tato informace už byla příslušnými známými reflektována minulý týden (423,1 jsem minulý týden nakoupila já ;-)
   Kalka.
   •  
    09.09.2013 11:58

    Vřele se připojuju k uživateli Homo, gratuluju.
    KarL
   •  
    09.09.2013 11:54

    Tak tato zprávička mě prostě unikla a mrzí mě to , moc. Gratuluju k pěknému svezení.
    Homo
    • H
     09.09.2013 12:01

     Mně to taky nikdo neprozradil ;-) Měla jsem prostě deponovaný margarínový litr. Ale už jsem ho minulý týden i pustila. Mám jiné...
     Kalka.
 • ujasněte si prosím
  09.09.2013 9:24

  Kdo tu srandu zaplatí...? Akcionáři, nebo všichni daňoví poplatníci? To je gró celého problému. Nerad bych se dožil doby, že to svinstvo zacálují daňoví poplatníci a pak se jim zase, jako obvykle, nadiktují v souvislosti s idiotskými instrumenty (dotace, povolenky, poplatky, podpory...) ceny za MWh, aniž by fungoval trh.
  Jesse
 • Děláte si zbytečné starosti
  09.09.2013 9:15

  Pan prezident a jeho strana to zase zařídí. Stejně jako se vším ostatním. Zase tam dojede položit první cihlu, zase toho hodně naslibuje a nalže a český ovčani si v referendu, které bude následovat, zase kývnou na dostavění Temelina našimi bratry, který si postavili Černobyl. Vesele k světlým zítřkům - pro nemakančenky a cígoše. Ti co podnikají a něco si našetřili to zaplatí.
  Žoržínek
 •  
  09.09.2013 8:44

  Tzn že dividendový titul bude na nějakou dobu v loji, nebo chytráci chtějí dále srážet cenu titulu?
  KarL
  •  
   09.09.2013 15:09

   To co tady čtu, je vesměs zralé na zásah psychiatra.
   ??
Aktuální komentáře
22.07.2024
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data