Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama dál odmítá jednat o dluhovém stropu i znovuotevření úřadů. Situace může být podobná jako po Lehman Brothers, říká El-Erian (Pimco)

Obama dál odmítá jednat o dluhovém stropu i znovuotevření úřadů. Situace může být podobná jako po Lehman Brothers, říká El-Erian (Pimco)

08.10.2013 19:52, aktualizováno: 8.10. 21:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký prezident Barack Obama dnes zopakoval, že nehodlá jakkoli vyjednávat ve věci dluhového stropu nebo znovuotevření vládních úřadů. Uvedl to v telefonickém rozhovoru s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem, což později potvrdil i Bílý dům. 

Šéf sněmovny po telefonátu a po setkání s republikánskými kongresmany řekl, že si neklade pro jednání s prezidentem žádné konkrétní podmínky a ultimáta. "Nic není na stole a nic jsme ze stolu neshodili," řekl Boehner, jehož citovala agentura Reuters. Nestanovili jsme žádnou nepřekročitelnou čáru, dodal. Podle něj je odmítání jednání "neudržitelnou pozicí".

"V naší historii jsme ještě neměli prezidenta, který by odmítal o dluhovém stropu jednat. Tím, že spolu s vůdcem demokratů v senátu Harrym Reidem odmítají jakoukoli diskusi, staví naši zemi na celkem nebezpečnou cestu," dodal Boehner.

Ve Spojených státech je uzavřena část vládních úřadů kvůli tomu, že Kongres neschválil se začátkem nového fiskálního roku 1. října zákon uvolňující finance na již dříve schválené programy. Je to přitom poprvé za 17 let, co k takovéto situaci došlo.

Kritičtějším datem, kterému Washington čelí, je ale 17. říjen, kdy podle ministerstva financí zemi dojdou peníze na splácení úroků z dluhopisů a dalších závazků. Tento den má být dnem, kdy země narazí na současný dluhový strop ve výši 1,7 bilionů dolarů a kdy bude nezbytné tento dluhový strop navýšit. Pokud se tak nestane, upadne země do platební neschopnosti, což může mít katastrofální následky, prohlásil ministr financí Jacob Lew.

Na tyto následky upozorňuje i šéf investiční skupiny Pacific Investment Management Co (Pimco) Mohamed El-Erian. Podle něj by následná situace na finančích trzích byla daleko hůře předvídatelná než po pádu Lehman Brothers v roce 2008. „Hrozil by dominový efekt, množství krachů a selhání ministerstev financí. Situace by byla podobná jako po pádu Lehman Brothers, ale méně předvídatelná,“ prohlásil v rozhovoru pro Bloomberg El-Erian.

Republikáni ve sněmovně, kde mají většinu, během nynější krize nejprve spojovali uvolnění prostředků na chod administrativy odkladem reformy amerického zdravotnictví. Nyní hovoří především o potřebě přijmout další opatření snižující rozpočtový deficit.
 
Po dnešní schůzce republikánští kongresmani potvrdili, že budou v souvislosti se zvýšením dluhového stropu trvat na jednání o omezení deficitu. Navrhli také vytvoření dvacetičlenného výboru složeného z představitelů obou stran, který by připravil opatření na snížení deficitu. Podobný "supervýbor" byl ustaven již v létě 2011, ale tehdy se na žádných výsledcích nedohodl.

Bílý dům dnes uvedl, že Obama je ochoten s republikány jednat, ale až po skončení zablokování vlády a "po odvolání hrozby bankrotem". Kdyby nyní ustoupil, byl by to prý nebezpečný precedens. Obama také vyzval Boehnera, aby nechal v plénu sněmovny hlasovat o "čistém" návrhu na uvolnění státních financí bez dalších podmínek a dodatků.

V horní kongresové komoře mají většinu demokraté, ve sněmovně republikáni. Nicméně skupina republikánů dává otevřeně najevo, že nechce spojovat uzavření vlády s dalšími požadavky - i proto, že tento postup není u většiny veřejnosti populární. Není tedy vyloučeno, že by s hlasy demokratických kongresmanů mohl "čistý" návrh o státních financích ve sněmovně projít.

Čtěte také:

Obama: Hlasujte o odblokování výdajů. Věřím ve většinu pro
Jak daleko dojedete s prázdnou nádrží
Obama: Spojené státy neskončí jako zkrachovalec. Čekám, že Kongres včas zvedne dluhový strop

Na tiskové konferenci, která začala v 20:00 našeho času, Obama zdůraznil, že nezvýšení dluhového stropu a případná platební neschopnost by byly šílené a katastrofální, hrozila by hluboká recese a chaos.
 
Dokud nepřestanou republikáni brát americkou ekonomiku jako "rukojmí", tak Obama nemíní s republikány o jejich požadavcích jednat. Po znovuotevření vlády a zvýšení dluhového stropu je prý připraven jednat prakticky o všem, včetně reformy zdravotnictví a dalšího snižování deficitu.

Podle Obamy by bylo možné vládní úřady otevřít prakticky hned - pokud by šéf republikány ovládané Sněmovny reprezentantů umožnil hlasování o "čistém" rozpočtu bez dalších podmínek a dodatků. Podle amerických médií je totiž ve sněmovně dostatek umírněných republikánů, kteří by se při takovém hlasování přidali k demokratům.

(Zdroje: ČTK, Bloomberg, Reuters, CNBC)


Váš názor
  • Obama odmitá vysvětlovat co bude
    09.10.2013 1:36

    A vy byste dávali velké peníze někomu, kdo vám odmítá řict co s nima udelá? Když končil Bush tak byl dluh USA 4 Mld. USD. Když nastoupil Obama tak byl dluh 10 Mld. a ted', ani ne v polovici druhého termínu Obamy je dluh 17 Mld. USD. Navíc se Obama vymlouvá jako u nás kdysi komouši na jiné. Již po několikráte chce překročit dříve dohodnutou max. hranici deficitu. My máme tu smůlu že u nás se může statní kasa vbrakovat až do dna a nikdo neví kdo to vzal.
    Kowboj
Aktuální komentáře
29.09.2022
6:26Do jednotlivých akcií bych nyní nešel, přiznává El-Erian. Makroekonomickým vlivům se nelze vyhnout
28.09.2022
22:00Wall Street přerušila šestidenní propad a rostla nejrychleji v tomto měsíci  
16:52Co říkají reálné výnosy o možné našponovanosti akciového trhu?
15:01Bloomberg: Apple upouští od zvýšení výroby iPhonů, poptávka po nich slábne
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)