Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama dál odmítá jednat o dluhovém stropu i znovuotevření úřadů. Situace může být podobná jako po Lehman Brothers, říká El-Erian (Pimco)

Obama dál odmítá jednat o dluhovém stropu i znovuotevření úřadů. Situace může být podobná jako po Lehman Brothers, říká El-Erian (Pimco)

8.10.2013 19:52, aktualizováno: 8.10. 21:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký prezident Barack Obama dnes zopakoval, že nehodlá jakkoli vyjednávat ve věci dluhového stropu nebo znovuotevření vládních úřadů. Uvedl to v telefonickém rozhovoru s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem, což později potvrdil i Bílý dům. 

Šéf sněmovny po telefonátu a po setkání s republikánskými kongresmany řekl, že si neklade pro jednání s prezidentem žádné konkrétní podmínky a ultimáta. "Nic není na stole a nic jsme ze stolu neshodili," řekl Boehner, jehož citovala agentura Reuters. Nestanovili jsme žádnou nepřekročitelnou čáru, dodal. Podle něj je odmítání jednání "neudržitelnou pozicí".

"V naší historii jsme ještě neměli prezidenta, který by odmítal o dluhovém stropu jednat. Tím, že spolu s vůdcem demokratů v senátu Harrym Reidem odmítají jakoukoli diskusi, staví naši zemi na celkem nebezpečnou cestu," dodal Boehner.

Ve Spojených státech je uzavřena část vládních úřadů kvůli tomu, že Kongres neschválil se začátkem nového fiskálního roku 1. října zákon uvolňující finance na již dříve schválené programy. Je to přitom poprvé za 17 let, co k takovéto situaci došlo.

Kritičtějším datem, kterému Washington čelí, je ale 17. říjen, kdy podle ministerstva financí zemi dojdou peníze na splácení úroků z dluhopisů a dalších závazků. Tento den má být dnem, kdy země narazí na současný dluhový strop ve výši 1,7 bilionů dolarů a kdy bude nezbytné tento dluhový strop navýšit. Pokud se tak nestane, upadne země do platební neschopnosti, což může mít katastrofální následky, prohlásil ministr financí Jacob Lew.

Na tyto následky upozorňuje i šéf investiční skupiny Pacific Investment Management Co (Pimco) Mohamed El-Erian. Podle něj by následná situace na finančích trzích byla daleko hůře předvídatelná než po pádu Lehman Brothers v roce 2008. „Hrozil by dominový efekt, množství krachů a selhání ministerstev financí. Situace by byla podobná jako po pádu Lehman Brothers, ale méně předvídatelná,“ prohlásil v rozhovoru pro Bloomberg El-Erian.

Republikáni ve sněmovně, kde mají většinu, během nynější krize nejprve spojovali uvolnění prostředků na chod administrativy odkladem reformy amerického zdravotnictví. Nyní hovoří především o potřebě přijmout další opatření snižující rozpočtový deficit.
 
Po dnešní schůzce republikánští kongresmani potvrdili, že budou v souvislosti se zvýšením dluhového stropu trvat na jednání o omezení deficitu. Navrhli také vytvoření dvacetičlenného výboru složeného z představitelů obou stran, který by připravil opatření na snížení deficitu. Podobný "supervýbor" byl ustaven již v létě 2011, ale tehdy se na žádných výsledcích nedohodl.

Bílý dům dnes uvedl, že Obama je ochoten s republikány jednat, ale až po skončení zablokování vlády a "po odvolání hrozby bankrotem". Kdyby nyní ustoupil, byl by to prý nebezpečný precedens. Obama také vyzval Boehnera, aby nechal v plénu sněmovny hlasovat o "čistém" návrhu na uvolnění státních financí bez dalších podmínek a dodatků.

V horní kongresové komoře mají většinu demokraté, ve sněmovně republikáni. Nicméně skupina republikánů dává otevřeně najevo, že nechce spojovat uzavření vlády s dalšími požadavky - i proto, že tento postup není u většiny veřejnosti populární. Není tedy vyloučeno, že by s hlasy demokratických kongresmanů mohl "čistý" návrh o státních financích ve sněmovně projít.

Čtěte také:

Obama: Hlasujte o odblokování výdajů. Věřím ve většinu pro
Jak daleko dojedete s prázdnou nádrží
Obama: Spojené státy neskončí jako zkrachovalec. Čekám, že Kongres včas zvedne dluhový strop

Na tiskové konferenci, která začala v 20:00 našeho času, Obama zdůraznil, že nezvýšení dluhového stropu a případná platební neschopnost by byly šílené a katastrofální, hrozila by hluboká recese a chaos.
 
Dokud nepřestanou republikáni brát americkou ekonomiku jako "rukojmí", tak Obama nemíní s republikány o jejich požadavcích jednat. Po znovuotevření vlády a zvýšení dluhového stropu je prý připraven jednat prakticky o všem, včetně reformy zdravotnictví a dalšího snižování deficitu.

Podle Obamy by bylo možné vládní úřady otevřít prakticky hned - pokud by šéf republikány ovládané Sněmovny reprezentantů umožnil hlasování o "čistém" rozpočtu bez dalších podmínek a dodatků. Podle amerických médií je totiž ve sněmovně dostatek umírněných republikánů, kteří by se při takovém hlasování přidali k demokratům.

(Zdroje: ČTK, Bloomberg, Reuters, CNBC)


Váš názor
  • Obama odmitá vysvětlovat co bude
    9.10.2013 1:36

    A vy byste dávali velké peníze někomu, kdo vám odmítá řict co s nima udelá? Když končil Bush tak byl dluh USA 4 Mld. USD. Když nastoupil Obama tak byl dluh 10 Mld. a ted', ani ne v polovici druhého termínu Obamy je dluh 17 Mld. USD. Navíc se Obama vymlouvá jako u nás kdysi komouši na jiné. Již po několikráte chce překročit dříve dohodnutou max. hranici deficitu. My máme tu smůlu že u nás se může statní kasa vbrakovat až do dna a nikdo neví kdo to vzal.
    Kowboj
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba