Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf JSW: Koksovatelné uhlí čekám o něco výš, energetickému nedovolí růst dovozy

Šéf JSW: Koksovatelné uhlí čekám o něco výš, energetickému nedovolí růst dovozy

18.11.2013 9:41, aktualizováno: 18.11. 13:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Polský těžař uhlí JSW nabídl za OKK Koksovny NWR podobnou cenu, jako vítězný Metalimex. Podle šéfa skupiny Jaroslawa Zagorowského pravděpodobně rozhodly dva jiné faktory: odpovědnost po případném uzavření koksoven a u JSW potenciální risk, spojený s možným dominantním postavením na trhu po získání koksoven, uvedl pro HN. U cen koksovatelného uhlí očekává stabilizaci na současné úrovni, u energetického uhlí neočekává růst cen kvůli rozsáhlému dovozu z USA.

„O propojení JSW a NWR jsme nikdy vážně neuvažovali, ale vše záleží na kvalitě aktiv a jejich budoucnosti,“ řekl Zagorowski s tím, že o akvizici NWR jeho společnost nikdy neuvažovala. Za OKK Koksovny jak JSW tak Metalimex nabídly řádově 2,5 miliardy korun. Zagorowski pro HN uvedl, že JSW potřebovala jasnou informaci o úrovni odpovědnosti za rekultivaci koksoven a jejího okolí a v posuzování těchto rizik byl zřejmě lepší Metalimex. „V našem případě byl problémem potenciální risk, spojený s možným dominantním postavením na trhu po získání koksoven. To mohlo být důvodem pro výběr Metalimexu,“ uvedl dále Zagorowski. Metalimex získal OKK Koksovny za celkové protiplnění ve výši 95 milionů eur, transakci již povolil ÚOHS. Jediným akcionářem Metalimexu je akciová společnost MTX CZ, kterou ovládá miliardář a bývalý spolumajitel důlní společnosti OKD Petr Otava.

V rámci výhledu pro ceny uhlí šéf JSW Zagorowski neočekává příští rok ceny uhlí tak nízko, jak bylo realitou ve třetím čtvrtletí letošního roku, ve kterém JSW vytvořila ztrátu přes 95 milionů zlotých (cca 585 mil. Kč). „Nemyslím si ale, že nárůst ceny bude vysoký. Předpokládáme, že se ceny stabilizují na zhruba dnešní úrovni. U energetického uhlí jsme si skoro jisti, že ceny nepůjdou nahoru kvůli vysokému importu amerického uhlí do Evropy z důvodu rozšíření břidličného plynu v USA,“ uvedl Zagorowski pro HN.

Uhlí podle Zagorowského zůstane základem pro výrobu energie v zemi, klíčovou otázkou ale podle něj je, zda to bude dál uhlí polské. „Před těžebním průmyslem v Polsku stojí výzva, jak docílit upřednostnění domácího uhlí před dovozem. Bude potřeba zlepšit konkurenceschopnost efektivitou, ne regulací. V polském uhelném sektoru se pracuje pět dní, zatímco globálně je normální těžit uhlí sedm dní v týdnu. Máme rezervy, kapitál, infrastrukturu. Jen je optimálně nevyužíváme,“ uvedl Zagorowski pro HN.

Potvrdil, že se JSW snaží změnit nastavení pravidel mezi firmou a odbory i to, že odbory „lépe rozumějí skutečnosti, že nemohou udržovat stejné podmínky, jaké byly nastaveny před třiceti lety“. Šéf JSW dále potvrdil, že firma sleduje potíže polské Kompanie Wenglowe a zvažuje propojení některých jejich aktivit s vlastními. Teprve dnes se zpožděním JSW oznámila, že 8. listopadu vstoupila do ujednání s konkurentem v problémech Kompania Wenglowa, ve kterém dohodla zapojení JSW do průzkumných prací v dole Knurow-Szcyglowice s možným budoucím získáním těchto aktiv pro JSW od KW.

(Zdroj: HN, Bloomberg, JSW)

 


Čtěte více:

NWR (+15 %) prodá OKK Koksovny do rukou METALIMEX za 95 milionů eur
27.9.2013 19:52
Těžební skupina New World Resources rozhodla prodej OKK Koksovny. Za c...
Fabián (šéf OKD a NWR) na Patria.cz: O bankrotu nepřemýšlím. Děláme vše pro přežití a konkurenceschopnost
7.11.2013 19:12
„Doba, kterou v současnosti těžařský průmysl prochází, je mimořádná a...
Polský těžař JSW se kvůli poklesu cen uhlí propadl do ztráty
7.11.2013 19:46
Polská těžařská společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) se ve třet...
OKD odvrací stávku: Nová kolektivní smlouva je podepsána. Personální náklady napřesrok klesnou o 8 % i díky poklesu počtu zaměstnanců
13.11.2013 10:55
Stávky, které měly ochromit činnost OKD, se konat nebudou. Vedení OKD ...
ÚOHS: Metalimex může převzít od NWR ostravské OKK Koksovny
13.11.2013 12:38
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil změnu vlastníka ostravský...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data