Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Církve: Změny v restitucích odmítáme. Vysíláme svého zástupce do komise

Církve: Změny v restitucích odmítáme. Vysíláme svého zástupce do komise

28.11.2013 17:23
Autor: ČTK

Církve sdružené v Ekumenické radě církví (ERC) odmítají změny zákonů a smluv k restitucím, o které stojí ČSSD a hnutí ANO. Vyplývá to z dnešní debaty valného shromáždění ERC. Ekumenická rada dnes rovněž nominovala tajemníka rady Církve bratrské Petra Grulicha jako svého zástupce do církevní komise, kterou kvůli možné změně finančních restitučních náhrad iniciovala sociální demokracie. ČTK to dnes řekl nový šéf ekumenické rady Daniel Fajfr. 

"Církve sdružené v Ekumenické radě církví se sjednotily v názoru, že změny v zákoně a smlouvě jsou nepřijatelné," řekl Fajfr. Strany ČSSD a ANO, které vyjednávají o budoucí vládě, by rády dosáhly snížení částky na finanční vyrovnání za nevydaný majetek ve výši 59 miliard korun. Vadí jim též inflační doložka, která celkovou částku může navýšit. U KDU-ČSL, třetího možného koaličního partnera, i u církví ale narážejí.

Za církve jsou v komisi předseda České biskupské konference Tomáš Holub, ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

ČSSD do komise nominovala místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou, ekonomického experta Karla Machovce a člena její stranické právní komise Jana Kudrnu. Za ANO tam jsou poslanec a bývalý velvyslanec ve Vatikánu Martin Stropnický a právník Robert Pelikán, který je členem rady ekonomických poradců hnutí ANO.

ČSSD usiluje nejen o snížení finančních náhrad, ale také o vyjmutí areálu Pražského hradu z restitucí a o omezení účelu, na který by měly být peníze vyplacené církvím použity.

Církevní restituce, které do budoucna počítají i s odstřižením placení mezd duchovních od státu, obstály u Ústavního soudu. Ústavní soud také loni stanovil, že do doby schválení restitucí, což se nakonec stalo, mohou o jednotlivých majetkových nárocích církví rozhodovat soudy.

Ekumenická rada církví dnes Fajfra z Církve bratrské jako jediného kandidáta zvolila na dva roky předsedou. Dosud působil jako první místopředseda ERC, nyní nahradil dosavadního předsedu Joela Rumla z Českobratrské církve evangelické. Ten si s Fajfrem vyměnil pozici a je nyní prvním místopředsedou.

Ekumenická rada církví sdružuje 11 křesťanských církví. Přidruženým členem je římskokatolická církev, která je největším příjemcem restitucí, pozorovateli jsou Církev adventistů sedmého dne a Federace židovských obcí v České republice.


Čtěte více:

Kalousek: Vláda navrhuje vyrovnání s církvemi formou státních dluhopisů
20.2.2013 13:29
„Česká vláda nabízí zástupcům církví v rámci vyrovnání restitučních ná...
Odluka církve od státu: Vláda uzavřela smlouvy o vyrovnání s 16 církvemi
22.2.2013 14:20
Český premiér Petr Nečas dnes jménem vlády podepsal smlouvy se 16 círk...
Církevní restituce obstály, soud v zákonu škrtl jediné slovo
3.6.2013 16:43
Církevní restituce u Ústavního soudu obstály. Soudci vyškrtli ze zákon...
Církve žádají ke konci října o skoro 49 tisíc pozemků a 238 staveb
7.11.2013 16:48
Církve a náboženské společnosti požádaly do konce října o téměř 49.000...

Váš názor
 •  
  28.11.2013 22:01

  http://zpravy.kurzy.cz/359523-ceska-republika-je-opet-horsim-mistem-pro-podnikani/
  mša
  •  
   29.11.2013 9:38

   mi to tak nějak přijde, že si někdo shůry nepřeje, abychom žili normálně. Nejraději by nás nahnali zpět pod katolickou církev jako ve středověku. Každý den nějakým malým krůčkem k cíli... zadlužovat, likvidovat, zaprodávat, ztěžovat, nedovolovat, kontrolovat, šikanovat... pořád něco. Ještě ty dráty tady chybí a už budeme zase tam odkud jsme přišli. Jenže pod dohledem EU a Vatkánu. Děkuji nechci :-((
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC