Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Vláda navrhuje vyrovnání s církvemi formou státních dluhopisů

Kalousek: Vláda navrhuje vyrovnání s církvemi formou státních dluhopisů

20.02.2013 13:29, aktualizováno: 20.2. 14:47

Aktualizováno

„Česká vláda nabízí zástupcům církví v rámci vyrovnání restitučních nároků emise státních dluhopisů,“ uvedl to dnes po jednání kabinetu ministr financí Miroslav Kalousek. Nabídka státních dluhopisů je součástí návrhy smluv o vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi, v rámci něhož chce šestnáct církevních institucí získat za 30 let asi 59 miliard korun, tedy asi dvě miliardy ročně. Premiér Petr Nečas chce podle neoficiálních informací ČTK smlouvu s církvemi podepsat ještě do konce tohoto týdne.

Vládou dnes navržená smlouva mezi premiérem Petrem Nečasem a zástupci konkrétních církví vymezuje jako relevantní období dobu od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. Církve se v listině zavazují k tomu, že jejím podpisem jsou její veškeré nároky vypořádány, a to včetně těch, které dnes ještě nemusejí být známy.

Smlouvy s 16 církvemi a náboženskými společnostmi, jež se týkají finančního vyrovnání a vycházejí z přijatého zákona o církevních restitucích, chce vláda podepsat už tento pátek. Neoficiální informaci ČTK tento týden potvrdil Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí, s níž bude vláda mimo jiné dohodu uzavírat.

Podle vládních odhadů mají církve za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků získat náhradu 59 miliard korun. Největší částka, 47,2 miliardy korun, připadá na církev římskokatolickou. Zákon a dohoda státu se celkem týká 17 církví, nicméně Bratrská jednota baptistů v únoru vedla, že se k plánovanému společnému podepisování smluv o vypořádání mezi církvemi a státem zatím nepřipojí. Rozhodnout se má okolo 20. dubna.

Vládní smlouvou je definován také způsob vyplacení finanční náhrady, a to ve třiceti po sobě jdoucích ročních splátkách. Splátka se vyplácí za kalendářní rok, a to vždy nejpozději do 31. prosince roku, za který je určen. Zvyšovat se budou o míru roční inflace. Jako možný způsob výplaty se uvádí také státní dluhopisy

Jeden z možných způsobů výplaty je podle vládního návrhu, který dnes představil ministr financí také emise státních dluhopisů. Církve dostanou vybrat, kolik z té částky, která jim přísluší, chtějí vyplatit v hotovosti a kolik vyplatit - budou-li chtít - v dluhopisech za tržních podmínek. Je na nich, aby si ten poměr zvolily," uvedl Miroslav Kalousek dnes odpoledne na tiskové konferenci po jednání vlády. Z hlediska státního účetnictví je podle něj zcela jedno, zda je vydán dluhopis či likvidita. 

Současně s tím bude stát sedmnáct let nadále vyplácet církvím příspěvek na podporu jejich činnosti, ten se ale bude od roku 2017 každoročně snižovat o pět procent. Dnes jsou peníze na činnost církví součástí státního rozpočtu. Tento příspěvek dnes činí přibližně 1,5 miliardy korun ročně, ale bude se postupně snižovat, až ustane zcela

Konec bolestivého problému

Dnes představený návrh pro odpovídá dřívějším informacím médii. Miroslav Kalousek již v polovině ledna pro deník Právo uvedl, že hodlá z pozice ministra financí nabídnout církvím, aby buď celou částku, nebo její část přijaly v podobě státních dluhopisů s tím, že taková transakce bude výhodná pro obě strany.

Sněmovně se v listopadu napodruhé podařilo schválit církevní restituce, i přes odpor opozice a veto levicového Senátu. Církve tak mohou od státu dostat zhruba polovinu nemovitostí, o které byly připraveny v komunistické éře, a finanční kompenzaci za nevydaný majetek, ale zároveň se tak zřeknou dalších nároků.

"Tento návrh zákona řeší bolestivý dvacetiletý problém a v dlouhodobém horizontu vyřeší nejenom vztah státu a církví, ale povede k faktické odluce církví od státu a povede v dlouhodobém horizontu k úsporám prostředků daňových poplatníků," řekl po listopadovém schválení zákona sněmovnou premiér Petr Nečas.

Politické spory trvají

Sociální demokraté v pondělí podali k Ústavnímu soudu (ÚS) návrh na zrušení zákona o církevních restitucích. Nesouhlasí s podmínkami majetkového vyrovnání státu a církví. Návrh podal jménem poslanců ČSSD předseda jejich klubu Jeroným Tejc. Na ÚS se již dříve obrátily také Věci veřejné (VV), které pro svůj podnět získaly podporu senátorů.

ČSSD navrhuje zrušit zákon jako celek. "Zákon není použitelný pro nějaké další jednání. Měl by se nastavit úplně nový mechanismus výpočtu odškodnění," řekl v pondělí Tejc. Částka, kterou mají církve dostat, je podle něj vypočtená nejasným způsobem a zvýhodňuje některé církve oproti jiným.

Věci veřejné podávaly svůj návrh proti restitucím nadvakrát. Nejprve se pod něj podepsali poslanci VV, jichž ale není dostatek pro podání návrhu na zrušení zákona. Proto soud jejich podnět odmítl. Poté VV získaly podporu dostatečného počtu senátorů a návrh podaly znovu. Dosud o něm ÚS nerozhodl. Stížnost chystají také komunisté.

Nyní Věci veřejné požadují, aby premiér Petr Nečas (ODS) jakékoliv smlouvy s církvemi v rámci restitucí nepodepisoval, dokud Ústavní soud nerozhodne o stížnostech VV a senátorů i ČSSD na církevní restituce. Podle předsedy strany Víta Bárty je velká šance, že stížnosti uspějí.

Podle Miroslava Kalouska vláda nevidí důvod s podpisem otálet. Z platné legislativy podle něj plyne povinnost smlouvy předložit a v případě dohody podepsat. "Jakékoliv odkládací účinky tady nejsou nařízeny, a dokonce podle našeho názoru nejsou ani na místě," řekl ministr financí. Je podle něj právem opozice vládu kritizovat. "My si myslíme, že jednáme tak, jak nám zákon ukládá," dodal.

(Zdroj: Bloomberg, ČT24, ČTK, Právo, vláda.cz)


Čtěte více:

Poslanci přehlasovali Klausovo veto důchodové reformy, schválili církevní restituce
08.11.2012 7:59
Reformní druhý důchodový pilíř bude moci být zaveden bez problémů od p...
Církevní restituce a fiskální parametry... Patria vydala nový Třicetník
03.12.2012 16:07
Při schvalování státního rozpočtu na příští rok se přišlo na to, že sc...
Kalousek chce v rámci restitucí nabídnout církvím místo peněz státní dluhopisy
16.01.2013 9:21
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chystá pro církve nabídku, ...

Váš názor
 • Katolický -
  22.02.2013 15:40

  univerzální slovo které v kněžské řeči značí neomylnost nebo zprostředkovatel čistého rozumu. Křesťané do hry - první papež byl sv. Petr 42 -67 poslední Benedikt XVI. evangelia vycházela ze starého zákona Kabaly.
  Pound
  • Re: Katolický -
   22.02.2013 15:55

   Apoštolské vyznání (...Credo in Spiritum Sanctum, sanctam Ecclesiam catholicam...) vyznávají až do dnes všichni křesťané. I evangelíci ;-)
   Kalka.
 •  
  22.02.2013 14:47

  ......budiz jim kralovstvi nevbezske vecne
  OPTIMISTA
 • VM - křest
  22.02.2013 11:37

  A víš o tom, že křest je svým způsobem zločin? Už jako z malého nemluvněte snímají jeho budoucí hříchy. Tedy církevní hodnostáři předem světu o člověku sdělují, že bude hřešit, v překladu: bude páchat zločin a pod... Tak daleko zašli,,, až se to dnes stalo neoddiskutovanou tradicí. Přesto je to v podstatě zločin na nevinném děcku, protože samotný akt křestu je presumce viny.
  Jesse
 • styl VM při konverzaci
  22.02.2013 11:03

  Uvedu malý příklad: Já: "Kýbl je plný malty"... VM: "Kecáš, zase lžeš, ten kýbl je plný malty"... budiž... Já: "dnes je zataženo a prší"... VM: "Proč lžeš? Dnes prší a je zataženo"... tady není pomoci.:-)))
  Jesse
  • Re: styl VM při konverzaci
   22.02.2013 11:20

   Reagoval jsem na Tvé tvrzení, "katolíci na rozdíl od křesťanů". Myslím, že vše bylo vysvětleno a věc jsem z mé strany uzavřel 11.17.
   Velkamedvědice
   • opakuji
    22.02.2013 11:24

    Výraz - "katolíci na rozdíl od křesťanů" má své místo v evangeliu, má svůj význam a opodstatnění v katechizmu, v politice i mezi věřícími. Ty musíš mít v dutině lebeční pořádnou sračku.
    Jesse
    • Jesse
     22.02.2013 11:29

     Podal jsem Ti ruku nestačí. Dále dělej ze sebe vola sám. Rozdělím li jabko na tři díly, a,b,c, je každý díl pořád jabkem. Křesťani se dělí na katolíky, pravoslavné a evangelíky. Jinak lžeš. Žádné evangelium nikde netvrdí, že katolíci nejsou křesťané. Ty to čevidentně nepochopíš, ale dám Ti poslední nápovědu. Souvisí to s křestem.
     Velkamedvědice
     • Re: Jesse
      22.02.2013 12:38

      mám v tom hokej,jsou pravověrnými křesťany i ariani ,nestoriani a monofyzité????Rupe poraď ,Ty přec vygůglíš všechno.
      mira s
     • Re: Jesse - VM
      22.02.2013 11:54

      To ses opravdu, ale opravdu strefil. Katolíci existují teprve od té doby, co se od nich odtrhli luteráni. Např. Hus tedy nebyl proti katolické církvi... (jiná věc rozdělení na západní a východní křesťanství v 11. stol.)
      Kalka.
     • Re: Jesse
      22.02.2013 11:31

      Tvou nabídku jsem přijal o minutu dřív, než ty zde :-))
      Jesse
      • Jesse
       22.02.2013 11:34

       Super brachu. Dám tu samou značku. Na Tvoje!!
       Velkamedvědice
 •  
  20.02.2013 14:38

  Soudruh Kalousek je ve střetu zájmu.Jako křesťan zajistil církví exkulzivní odškodnění na ůkor občanů, jejihž zájem by měl hájit a za co pobírá plat. Nejen že půjde do pekla za lhaní národů, ale doufám, že se dočkám jeho neutralizování.
  Homo
  •  
   22.02.2013 9:55

   Obávám se, že ho k tomu nepudí jeho křesťanská víra...
   Kalka.
   • Kalko
    22.02.2013 10:05

    U katolíků (neplést s křesťany) je zcela běžné, že intriky, podrazy, lži a úskočné manévry rozhodují ve všech jejich lidských činnostech. Kalousek je katolík, na to nezapomínej. Taky jsem přesvědčen, že Kalouskova příslušnost u ŘKC je prvotním impulsem této zlodějny a tedy i střet zájmů.
    Jesse
    • Re: Kalko
     22.02.2013 10:38

     Máte pravdu, děkuju za upřesnění.
     Homo
     • Homo
      22.02.2013 10:51

      Neblázni. Katolíci pochopitelně křesťani jsou, jen si skočil na Jessiho neznalosti.
      Velkamedvědice
      • Re: Homo
       22.02.2013 10:55

       Zato tvoje otupělé znalosti a zmanipulovaná mysl jsou encyklopedie sama :-)))) Člověk, který neumí rozlišit katolíky od ostatních křesťanských církví je už jejich:-)
       Jesse
       •  
        22.02.2013 10:58

        Opis . U katolíků (neplést s křesťany)....
        Velkamedvědice
        •  
         22.02.2013 10:59

         běž se bavit s ruphejlem, tam ti to slovíčkaření sedne :-)
         Jesse
    • Re: Kalko
     22.02.2013 10:10

     :-) Chodím (dost pravidelně ;-) do katolického kostela. A můžu tě ujistit, že ani tam nepanuje na tuto věc zdaleka taková jednota. Většinou ví, o co K. jde...
     Kalka.
     •  
      22.02.2013 10:23

      Chci jen dodat, že tyto slizké praktiky jsou vlastní církevním katolickým hodnostářům, nikoliv obyčejným věřícím babičkám. Přece když sledujeme tu rozmnoženou tlupa těchto lemplů a flanďáků, kterak zvládají intriky i při jakékoliv konverzaci, nevěřím, že u politiků v katolické církvi je tomu naopak.
      Jesse
      •  
       22.02.2013 10:29

       ... až na to, že prospěch z tohohle nového přerozdělení majetku nebudou mít zrovna církve, natož pak pouze 'katolicky věřící' vykukové... ;-)
       Kalka.
       •  
        22.02.2013 10:47

        Katolická církev (ne evangelíci, pravoslavní atd...) zavedla v Evropě korupci. Kalousek moc dobře ví, jakou odměnu může posléze od ŘKC očekávat. Graubner, Vlk, Duka a další umí docela rutinně podplácet, kupovat si "duše", kšeftovat s majetky atd... To je dens už tak zřejmá a viditelná věc, že se nad ní už ani nikdo nepozastavuje....
        Jesse
     •  
      22.02.2013 10:13

      O co mu jde? To tam maj v kostele nějakou špionážní buńku?
      Velkamedvědice
      •  
       22.02.2013 10:24

       Běž dělat ze sebe vola někam jinam. Vůbec nevíš, o co kdy katolíkům šlo v prvé řadě.
       Jesse
       • žvanil Jessi
        22.02.2013 10:47

        Ty voe, Ty ani nevíš, že katolíci jsou křesťani, tak nevyskakuj. Takovou kravinu, " U katolíků (neplést s křesťany) ", může napsat jen gumídek Tvé velikosti.
        Velkamedvědice
Aktuální komentáře
28.09.2021
18:14Akcie zdánlivě zralé na prodej?
14:21Cummings: Autonomní řízení jen tak nebude
11:26Průzkum: ČNB tento týden zvýší sazbu o 50 bps, na konci roku může být až na 2 %  
10:32Ford a SK investují 11,4 miliardy dolarů do závodů na elektroauta a baterie
9:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení výsledků nabídky
9:22GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board