Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdaňte „špinavé“ uhelné elektrárny, vyzývají ekologové německou vládu

Zdaňte „špinavé“ uhelné elektrárny, vyzývají ekologové německou vládu

20.12.2013 14:21
Autor: ČTK

Německá vláda by měla zdanit uhelné elektrárny s velkými emisemi oxidu uhličitého (CO2), aby posílila pozici čistších zdrojů na trhu. Ve své výroční zprávě k tomu vyzývá německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe. Takové opatření by podle ní mohlo nahradit evropský systém obchodování s emisními povolenkami, který kvůli přebytku povolenek nemotivuje k omezování emisí CO2. 

Německo v rámci svého projektu transformace energetiky hodlá odstavit své jaderné elektrárny a chce omezit i výrobu elektřiny z uhlí. Výrazně by měl narůst podíl obnovitelných zdrojů a Německo chce rozvíjet i nízkoemisní konvenční zdroje, především paroplynové a moderní uhelné elektrárny. Kvůli levným povolenkám, nízké ceně elektřiny na burze a drahému plynu se ale v současnosti vyplácí především výroba v elektrárnách s nejvyššími emisemi CO2. 

"Stále více proudu se vyrábí ze špinavého uhlí a emise skleníkových plynů rostou, místo aby klesaly. To je absurdní, tak nebyla transformace energetiky míněna," uvedl zástupce Deutsche Umwelthilfe Michael Spielmann. 

Podle Spielmanna je nutné nejšpinavější zdroje z trhu vytlačit. V situaci, kdy nefunguje trh s povolenkami, by podle Deutsche Umwelthilfe měla zasáhnout německá vláda. Organizace navrhuje zdanění emisí uhlíku nebo přijetí ekologických norem, které by stanovily horní hranici pro emise CO2 a znemožnily by provoz zařízení, která nejvíce zatěžují životní prostředí. 

Spielmann varoval, že pokud bude současná situace pokračovat, začne klesat souhlas veřejnosti s transformací energetiky, což by mohlo vést ke krachu celého projektu. Už nyní zaznívají proti projektu stále častější výhrady, protože transformace zdražuje proud pro domácnosti. Cena elektřiny v Německu se od roku 2000 zdvojnásobila, nyní domácnosti platí 28,51 centu (7,88 koruny) za kilowatthodinu. 

Proud zdražuje mimo jiné i příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů. Jeho tíhu přitom nesou hlavně domácnosti, protože velcí průmysloví dodavatelé jsou od jeho placení osvobozeni.


Čtěte více:

Povolenky jsou skoro bezcenné a tíží energetiky včetně ČEZ, varuje Credit Suisse. Řešení nevidí
10.5.2013 17:10
Frapantní nadbytek emisních povolenek se EU kvůli politickému patu brz...
Merkelová podpořila nápravu trhu s emisemi. Povolenky za týden poskočily o 11 procent výše
18.10.2013 12:20
„Potřebujeme určité odložení aukcí emisních povolenek CO2, aby se jeji...
T. Sýkora - Pravděpodobnost zdražení emisních povolenek roste, zvyšujeme cíl pro ČEZ (video)
31.10.2013 16:12
Z několika zpráv z poslední doby lze usuzovat na zvýšení pravděpodobno...
Budou se vracet miliardy korun z darovací daně na povolenky? Evropský verdikt dává znečišťovatelům naději
22.11.2013 10:05
Spor o správnost darovací daně, kterou český stát de facto zpoplatnil ...
Evropský parlament schválil odklad aukce emisních povolenek, ceny by měly růst (+komentář)
10.12.2013 13:13
Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili odložení aukce 900 mi...

Váš názor
  • Jáj, k tomuto by sa mal vyjadriť pánko Čáslavka
    21.12.2013 8:58

    a nie sa výhýbať ako vtedy, keď som ho tuna na Patrii interpeloval a Patria ma za to zaradila do selekcie. Pýtam sa teda znova. Nemali by ísť Česi nemeckou energetickou cestou, kedy domácnosti platia príspevky na čistú elektrinu za najväčších spotrebitelov v priemyseľnej výrobe, aby títo nestratili konkurencieschopnosť a mohli tak naďalej dávať Nemcom robotu, zo ktorej sú pak dane na dávky pre sociálno potrebných?
    Šaňo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data