Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB: Rozdíly v přístupu firem k financování v eurozóně se zvětšily

ECB: Rozdíly v přístupu firem k financování v eurozóně se zvětšily

08.01.2014 16:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozdíly v úvěrových nákladech firem v jednotlivých zemích eurozóny se ke konci minulého roku znovu zvyšovaly a v listopadu se přiblížily rekordnímu maximu. Uvedla to v dnešní zprávě Evropská centrální banka (ECB). Údaje tak potvrzují přetrvávání stavu, kdy z rekordně nízkých úrokových sazeb ECB nejsou schopny těžit zdaleka všechny země eurozóny.

Ukazatel ECB, který měří rozdíly mezi výší úroků z úvěrů pro velké firmy v jednotlivých zemích, v listopadu vzrostl těsně pod maximum z počátku loňského roku. Firmy v Portugalsku tak například musely z nových půjček v objemu přes milion eur platit v průměru úrok 5,26 procenta, což bylo o čtvrt procentního bodu více než v říjnu, zatímco belgické podniky platily jen 2,01 procenta.

Úvěrové náklady firemního sektoru eurozóny se v zemích eura začaly výrazněji lišit v době, kdy finanční a poté dluhová krize odhalily, že některé členské země jsou pro investory mnohem rizikovější než jiné. Investoři od té doby požadují od vlád i firem těchto zemí rizikové přirážky k úrokům nebo výnosům státních dluhopisů. Tato situace přetrvává už déle než pět let, přestože ECB se ji snaží řešit nestandardními opatřeními.

Rada ECB se sejde ve čtvrtek a podle průzkumu agentury Reuters mezi analytiky se všeobecně předpokládá, že ponechá základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,25 procenta až zhruba do poloviny příštího roku. Guvernéři ale mohou diskutovat o dalších způsobech, jak zlepšit mechanismy přenášení oficiálních úrokových sazeb od bank do ekonomiky.

O problému "fragmentace" úvěrových trhů, kdy se snížené oficiální úroky dostávají k firmám a domácnostem jen pomalu a velmi nerovnoměrně, se na prosincovém zasedání ECB zmínil její šéf Mario Draghi.

V eurozóně se navíc prohlubuje propad úvěrové aktivity. Podle údajů ECB z minulého týdne se objem úvěrů pro firmy v měnové unii v listopadu snížil dosud nejrychlejším tempem.

(Zdroj: ECB, čtk, Reuters)

 


Čtěte více:

WSJ: Eurozóně se letos uleví
03.01.2014 12:40
Ještě není vyhráno, ale eurozóně se v roce 2013 podařilo více než pouh...
Peníze, inflace a bubliny... Patria vydala nový Třicetník
03.01.2014 18:35
V centru pozornosti jsou opět centrální banky. Fed začal s operací „ta...
Trhy může zamíchat Fed i ECB, největší obavy ale vzbuzuje Čína
07.01.2014 19:01
Vstup do nového roku sice doprovází poměrně vysoké valuace na akciovýc...
Irsko vykročilo pravou. První aukce dluhopisů mimo záchranný program úspěšná
07.01.2014 15:03
Irské vyvázání se z mezinárodního programu finanční pomoci zřejmě nedů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.01.2026
11:30Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
10:29Akcie evropských zbrojařů letí vzhůru
9:27Rozbřesk: Česká koruna i z počátku roku 2026 bude sledovat primárně náladu na globálních trzích
9:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu
8:49Venezuela vyzývá USA ke spolupráci. Zlato roste, ropa kolísá a futures jsou v zeleném  
6:06Wedbush: Enormní budoucí poptávka po datových centrech, u akcií selektivnější výběr
04.01.2026
16:03Novo Nordisk vstupuje do roku 2026 v defenzivě: čeká ho klíčová bitva na americkém trhu
6:18Víkendář: Pokud se elektromobily budou vyrábět v Číně a dovážet do Evropy, veškeré inovace budou probíhat v Číně
03.01.2026
16:14Skutečně odolný systém se ubrání i tomu, co nedokážeme předvídat
6:28Víkendář: Evropa by se měla bránit druhému čínskému šoku
02.01.2026
22:01S&P 500 hlásí začátek roku bez výraznějšího pohybu  
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD
15:18Buffett: Berkshire má větší šanci být tady za 100 let než jakákoliv jiná firma
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
9:00HU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu